Nesrin Esirtgen, uzun yıllardır geliştirdiği ve özellikle son yıllarda üzerine yoğunlaştığı koleksiyonerlik tutkusunu daha da ileri taşımak ve tüm sanatseverlerle bu koleksiyonunu paylaşmak için kurduğu Nesrin Esirtgen Collection’da 4. koleksiyon sergisini bizlere sundu. Nesrin Esirtgen’in, Mısır Apartmanı’nın 5. katında bulunan bu galeri dönem dönem farklı sanatçılara ev sahipliği yaparak sanata ve sanatçılara desteğini vurguluyor. Bu mekan herhangi bir ticari kaygı taşımayan, sanatçılara hayallerindeki projeleri gerçekleştirebilmeleri için her türlü desteğin sunulduğu bir platform olarak yoluna devam ediyor.

nesrin esirtgen collection -1

Nesrin Esirtgen Collection 2011 Eylül ayındaki açılışından bu yana 11. sergisini olan
Koleksiyon sergisinde yeni dönem çalışmalar ve ülkemizdeki çağdaş resim tarihinin ilk temsilcilerinin örneklerini bir arada görebilirsiniz.

Koleksiyondaki favori çalışmalarım diye bir ifade kullanmak istemem ama, bir koleksiyoner olsam gerçekten Nesrin Esirtgen’in koleksiyonunda yer alan yakın dönem çalışmalara sahip olmak isterdim.

Bunlardan favorilerim:

nesrin esirtgen collection -4

Burhan Kum , İstanbul’un Yeni Osmanlılar tarafından İşgali 2013

Kalıcı kalem ile tuval üzerine çizilmiş bu çalışma oldukça detaylı dev bir gravür gibi görünüyor. Teması, doğa ve yapay çevre zıtlığı oldukça başarılı.

nesrin esirtgen collection -5

1992 yılında henüz 40 yaşında vefat ederek sanat dünyası için büyük bir kayıp olan Şahin Kaygun’a ait 1983 tarihli “Altılı Komposizyon” ve “Çıplak” isimli polaroid çalışmalar çok yaratıcı. Farklı kareler, farklı ışık ve gölge oyunları, filtreler ile tek bir kompozisyon yaratıyor. Şahin Kaygun ülkemizde ilk polaroid sergisini açması ile biliniyor.

nesrin esirtgen collection -6

CANAN çalışmalarını her zaman severim. Koleksiyonda yer alan 2 adet çalışması el yapımı aherli kağıt üzerine altın ve mürekkep ile oluşturulmuş, altın sayesinde güçlü ve parlak görünen, yüz kolajları ile minyatür sanatının çağdaşlaşmış birer versiyonu. Konu olarak dini kaynaklardan ve rüyalardan besleniyor gibi.

nesrin esirtgen collection -3

Elvan Alpay’ın “Düş Orman” çalışmaları mekanda o kadar güzel durmuş ki, grilerden degrade bir şekilde içeri aydınlanan, neyi seçip seçemediğimiz belli olmayan bir düş gibi gerçekten. Hera Büyüktaşçıyan’ın anlatım naifliği görülmeye değer.

Galeri direktörü Berçin Damgacı’dan öğrendiğim bilgiye göre Nesrin Esirtgen’in ilk aldığı çalışma Ali Çelebi’ye ait Aya Sofya Enteriyörü isimli yağlıboya çalışma.

nesrin esirtgen collection -2

Sergide aşağıda listelenmiş sanatçılara ait çalışmaları görebilirsiniz
Avni Arbaş, Aliye Berger, Ali Çelebi, Burhan Kum, Canan, Cihat Burak, Canan Tolon
Elvan Alpay, Hera Büyüktaşcıyan, İnci Eviner, Mehmet Güleryüz, Murat Morova, Nejad Devrim, Orhan Peker, Seyhun Topuz, Şahin Kaygun.

14 Ekim Salı günü açılan sergiyi 19 Aralık Cuma gününe kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç ücretsiz olarak gezebilirsiniz.