Son dönemin stresli ve yoğun atmosferinden bir kaç saat de olsa kaçabilmemizi sağlayacak, önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde gerçekleşecek konserlere bir göz attım ve o sanatçılardan bazılarını bu yazıma taşımak istedim.

Lola Marsh
Lola Marsh | Fotoğraf: bedroomdisco.de

İlk olarak, 29 Mart’ta Zorlu’da konser verecek Lola Marsh grubundan bahsedeceğim. İsrailli indie grubu, gitar ve klavyede Gil Landau, vokalde Yael Shoshana’dan oluşuyor. Grup kurma fikri, 2011 yılında Gil Landau’nun doğum günü partisinde babasının gitarıyla şarkılar çalarken ortaya çıkmış. Bir dönem ikili olarak yola devam ettiler ve kısa bir sürede ilişki yaşadılar. Daha sonra basçı Mati Gilard, gitarist Rami Osservasser, davulcu Dekel Dvir gruba katıldı. 2016 yılında ilk EP’leri “You Are Mine” yayınlandı. 2017 de ise ilk albüm Remember Roses geldi. Bence albümün en güzel parçası benim de grubu sevmemi sağlayan “She Is A Rainbow”. Bunun dışında insanın içini kıpır kıpır eden “Wishing Girl” ve “Bluebird” diğer favori parçalarım. Grubun ikinci albümü “Someday Tomorrow Maybe” ise 2020 yılında yayınlandı. Bu albümde de western melodilerine benzeyen “Echoes” parçası dışında “Hold On”, “Give Me Some Time”, “Darkest Hour” gibi çok güzel şarkılar var. Son albümleri ise geçen sene yayınlanan Shot Shot Cherry.

Passenger | Fotoğraf: NME

Ülkemizde konser vermeye gelen bir başka sanatçı ise 7 Nisan’da İş Sanat’ta sahneye çıkacak İngiliz müzisyen Passenger. Gerçek adı Michael David Rosenberg olan sanatçı günümüz folk müziğinin önemli temsilcilerinden. Aynı zamanda çok iyi bir söz yazarı olan Passenger’ın şimdiye kadar çıkardığı 14 tane albümü var. 2021 tarihli All The Little Lights albümünde bulunan benim de favori parçalarımdan biri olan “Let Her Go” sonradan dünya çapında hit olarak YouTube’da 3.3 milyardan izlenme sayısı ile en çok izlenen videolardan biri oldu. Bu parça aynı zamanda The Connells’in ‘74 ‘75 şarkısına da çok benziyor. Passenger, benim için Tom Odell gibi dinlendirici, antidepresan etkisi yapan sese sahip sanatçılar listesinde yer alan bir isim. “Let Her Go” dışında “The Girl Running”, “Travelling Song”, “You’re On My Mind”, “Somebody’s Love”, “Someday” gibi parçaları da öneririm.

Sıradaki konser ise eskilere gitmek isteyenlere geliyor. İtalyan şarkıcı Salvatore Adamo, 12 Nisan’da İş Sanat’ta vereceği konser için Türkiye’ye geliyor. Aynı zamanda Belçika vatandaşı olan sanatçı yüz milyondan fazla satış rakamı ile ticari anlamda dünyadaki en başarılı müzisyenlerden biri oldu. Ülkemizde de çok popüler olan Adamo’nun bazı şarkılarına Fecri Ebcioğlu tarafından Türkçe sözler yazıldı ve Adamo bunları Türkçe olarak da seslendirdi. Bunların en ünlüsü Türkçeye “Her Yerde Kar Var” olarak çevrilen “Tombe La Neige”dür. Bu parça Nilüfer’den Ajda Pekkan’a pek çok ünlü sanatçı tarafından seslendirildi. Muhteşem “La Nuit” parçası dışında “Inch’Allah”, “Car Je Veux” gibi şarkıları da bilmeyenlere tavsiye ederim. “Car Je Veux” parçası da “Karlar Düşer” ismiyle ülkemizde yorumlandı.

19 Nisan tarihinde Volkswagen Arena Amerikalı ünlü gitar virtüözü Steve Vai’yi ağırlayacak. İlk olarak 1980 yılında Frank Zappa’nın grubunda çalan gitarist, kendi albümleri dışında David Lee Roth, Whitesnake, Motorhead, Alice Cooper, Devin Townsend gibi birçok grup ve müzisyenle çalıştı. Joe Satriani’nin önderliğindeki G3 konserlerine de katıldı. Üç Grammy ödülününde sahibi olan sanatçı, ünlü gitar markası Ibanez’le beraber Jem serisi gitarları tasarladı. Daha önce Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdiği bir konseri izleme şansına eriştiğim sanatçının “For The Love Of God” isimli harika bir parçası vardır ve bir dönem bu parçayı kulaklıkla her dinleyişimde, şarkının bazı yerlerinde boş bulunup telefon çalıyor hissine kapılırdım. Steve Vai, İstanbul dışında 18 Nisan’da da Ankara Congresium’da bir konser verecek. 

Son konser haberi ise caz müziğin en önemli temsilcilerinden ünlü saksafoncu Jan Garbarek’den geliyor. Usta müzisyen, dünyaca ünlü Hintli perküsyoncu Trilok Gurtu ile beraber 27 Nisan’da İş Sanat’ta bir konser verecek. Otuzdan fazla albümü olan Norveçli sanatçının Witchi- Tai- To, I Took Up The Runes, Officium, Visible World, Anour Brahem’le yaptığı Madar ve Rites sevdiğim albümlerden ilk aklıma gelenler. “Rites” parçası da bir dönem bir banka reklamının müziği olarak televizyonlarda uzun süre çalmıştı. Sanatçı, kariyeri boyunca caz dünyasından birçok ünlü isimle çalışmalar yaptı. Ralph Towner, Terje Rypdal, Keith Jarrett, David Darling, Zakir Hussain bunlardan sadece bazıları. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hepinize stressiz, müzik dolu günler…

Kapak Fotoğrafı: Lola Marsh

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri