Doğanın bembeyaz bir örtüyle kaplandığı kış ayları kapıda. Mükemmel bir kış tatili için hazırsanız, hikâyeleri, sundukları deneyimler ya da etraflarındaki doğal güzelliklerle size unutamayacağınız bir tatil yaşatacak Nordik kış otelleri arasından önerilerimiz bu yazıda…

Nordik Kış Otelleri

Juvet Landscape Hotel | Valldal, Norveç Konum

nordik kış otelleri – juvet landscape hotel – juvet.com
Juvet Landscape Hotel | Valldal, Norveç

Kış Otelleri: Norveç | Fotoğraf: juvet.com

Mimarlar Jensen & Skodvin, Norveç’in doğal ortamına en iyi şekilde uyum sağlayacak ve ziyaretçilerine manzarayı ve doğanın içinde olma deneyimini en üst seviyede yaşama imkanı sunacak bir otel tasarlamışlar. Juvet Landscape Hotel, Valldal‘daki Alstad Vadisi‘nde, kayalıklar arasında akan bir nehrin kenarında yer alıyor. Otelin en çok tercih edilen odaları, küp şeklinde cam duvarlı yedi odası ve geleneksel ağaç evlerden esinlenen, yine cam duvarlı iki ağaç evi… Burtigarden çiftliği sınırları içindeki otelin cam duvarlı odalarında konaklamayı tercih etmezseniz, çiftliğin eski binalarında, hatta değirmeninde bile odalar bulunuyor. Yemeklerin servis edildiği ortak alan içinse çiftliğin ahırı restore edilmiş. Tertemiz orman havasına doyacağınız bu otelde, beyazlara bürünmüş uçsuz bucaksız bir çam, huş ve kavak ormanına karşı uyanmak ne kadar eşsiz olur hayal etsenize…

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Özlem Karagöz’den “Kuzey Işıkları Altında: Kuzey Kutup Dairesi

Kakslauttanen Arctic Resort | Saariselkä, Finlandiya Konum

youtube play youtube play

Lapland / Laponya‘da kışı yaşamak kadar büyülü bir deneyim var mı? Kuzey ışıklarının en iyi gözlemlendiği bölgelerden biri olan ve Kuzey Finlandiya’yı da içine alan bu bölgede, yeşil ve mavinin bin bir tonundaki ışıklara metrelerce kar ve buz kristalleri eşlik ediyor. Kuzey Kutup Dairesi’nin 250 km kuzeyinde bulunan Kakslauttanen Arctic Resort, 1970’lerde kurulmuş bir aile işletmesi. Otelin kurucusu olan Jussi, Finlandiya’nın en kuzeyindeki kasaba olan Utsjoki’ye giderken yakıtının bitmesi sonucu, tam burada kamp yapmak zorunda kalmış. Hiçliğin ortasındaki bu yer ona o kadar huzur vermiş ki, yazlarını burada geçirmeye başlamış. Buraya önce bir ev inşa etmiş, ardından burada bir kafe işletmeye başlamış. Hâlâ Jussi ve ailesi tarafından işletilen bu oteli bugün kış otelleri deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan, Kuzey Finlandiya’nın en başarılı ve en ünlü oteli yapan şey, cam igloo‘ları. Kışın gökyüzünü ve büründüğü renkleri en iyi şekilde görebileceğiniz, yıldızların altında uyuyabileceğiniz bu odalar yerine yine camdan kubbeler iliştirilmiş kulübelerde de konaklayabiliyorsunuz. Odanın dışına çıktığınızdaysa yapabileceğiniz birçok aktivite, tadabileceğiniz birçok deneyim var; buzda balık tutabilir,  kayak ya da snowboarding yapabilir, köpeklerin ya da ren geyiklerinin çektiği kızaklarda veya karmobillerle kış safarisine çıkabilirsiniz.

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Alternatif Deneyimlerin Peşinde: Lapland, Kenya, Uganda

Havgrím Seaside Hotel |Tórshavn, Faroe Adaları Konum

nordik kış otelleri – havgrim – jacadatravel.com
Havgrím Seaside Hotel |Tórshavn, Faroe Adaları

Kış Otelleri: Faroe Adaları | Fotoğraf: jacadatravel.com

Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde, İzlanda, İskoçya ve İskandinavya arasında yer alan Faroe Adaları, Danimarka’ya bağlı özerk bir devlet. Bu küçük devletin başkenti olan Tórshavn‘ın neredeyse simgesi haline gelmiş olan bu görkemli beyaz ev, 1948‘de Havgrímur Johannesen için yapılmış. Mimar Eyðálvur á Heygum, Johannesen’in Britanya’ya yaptığı deniz yolculuklarından ilham alarak, evi denize açılan bir yelkenli olarak hayal etmiş. Fakat ne yazık ki 1950’lerde patlak veren ekonomik kriz sonucunda sahibi ve ailesi evin tadını çıkaramadan, evi Danimarka Donanması’na satmak zorunda kalmışlar. Ev, uzun yıllar rütbeli donanma personelinin lojmanı olarak kullanılmış, 2013’te Faroe Hükümeti’ne, ardından özel bir şirkete satılarak otele, Havgrím Seaside Hotel‘e dönüştürülmüş. Bu tarih kokan duvarların arasında uçsuz bucaksız okyanusu ve kayalıklara vuran dalgaları izlemenin, kış rüzgarına karşı kahvenizi yudumlamanın rahatlatıcı ve sizi her şeyden uzaklaştıran bir deneyim olacağı kesin!

Websitesi | Instagram

Treehotel | Harads, İsveç Konum

nordik kış otelleri – treehotel – placeaholic.com
Treehotel | Harads, İsveç

Kış Otelleri: İsveç | Fotoğraf: placeaholic.com

İsveç’in kuzeyinde, çam ormanlarıyla kaplı Harads bölgesi, kuzey ışıklarının en iyi gözlemlendiği bölgelerden bir diğeri. Burada, ormanın içinde, hatta ağaçların tepesinde kurulmuş olan Treehotel ise mimari tasarım harikası, her biri eşsiz odalarıyla dikkat çekiyor. Biri tüm dış yüzeyi aynalarla kaplı bir küp, biri UFO şeklinde, kiminin cam duvarları var, kimi kuş yuvalarından ilham alınarak tasarlanmış… Konseptine merdiven ya da köprüler kullanarak çıkabileceğiniz odalarda gerçekten hayal gücünün sınırları zorlanmış. Lule Nehri vadisinde bulunan Harads köyü, 600 nüfuslu ufacık bir köy. Yıllar önce, biri ses eğitmeni, diğeri bir hemşire olan Kent ve Britta Jonsson-Lindvall çifti, mesleklerini bırakarak köylerinde bir konukevi işletmeye karar vermişler. 2008’de çekilen ve İsveç’in çam ormanlarına bir ev yapmak üzerine olan belgesel Trädälskaren / The Tree Lover‘ın yönetmeni Jonas Selberg Augustsén ve ekibi de konukları olmuş. Treehotel konukevinin kaderi de bu filmle değişmiş; çünkü çift, film tamamlandıktan sonra ortaya çıkan ağaç evin orada öylece kalmasına razı olmamış. İsveç’in en iyi mimarlarından birkaçıyla, Bertil Harström, Thomas Sandell ve Mårten Cyréne ile anlaşarak bu ağaç evi yalnız bırakmamak için yanına yenilerini eklemişler. Ve ortaya dünyanın en ilginç konaklama deneyimlerinden birini sunan, bugünkü Treehotel çıkmış. Karla kaplı çam ormanlarının arasından kuzey ışıklarının aydınlattığı gökyüzünü izlemek için, tasarım harikası bir otelde kalmayı kim istemez ki?

Websitesi | Instagram

Ion Adventure Hotel | Selfoss, İzlanda Konum

Kış otelleri arasından hangisinde konaklayacağınızı, dünyanın neresine gitmek istediğinizi seçme sürecinde deneyim sizin için hikâyeden daha önemliyse, dünyanın başka hiçbir yerine yaşayamayacağınız bir deneyim için rotanızı İzlanda’ya çevirebilirsiniz. İzlanda’nın muazzam yeryüzü şekilleri ve doğasına mütemadiyen şaşıracağınız Golden Circle rotası üzerinde, başkent Reykjavik’ten ise yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alan Ion Adventure Hotel‘in çevresi tamamen enerji yüklü – adı da zaten buradan geliyor! Otelin çevresinde bir tarafta aktif bir yanardağ, bir tarafta bir jeotermal santral; bir yanda iliklerinizi ısıtacak termal havuzlar, bir yanda buz gibi sularında rafting yapabileceğiniz buzul kaynaklı nehirler bulunuyor. Otel binası da, zamanında jeotermal santral personelinin kullandığı terk edilmiş bir binadan dönüştürülmüş. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Thingvellir Millî Parkı‘na da oldukça yakın bir konumdaki Ion Adventure Hotel, İzlanda’da kuzey ışıklarını gözlemlemek isteyenler için de en güzel adreslerden biri.

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Merve Arıkan’dan “Fönlü Atlar, Şişman Koyunlar ve Karşınızda İzlanda’nın Golden Circle’ı”