Bildiğimiz üzere, artık tiyatro salonlarını doldurduğumuz, oyunları canlı izlediğimiz ve alkışlarımızla sahneleri çınlattığımız günler gerilerde kaldı. Şimdi ise özlemimizi, dijital platformlar ve sahneden naklen yayınlar dindirmeye çalışıyor. Yeniden birlikte sahnede oluncaya kadar çevrimiçi oyunlar, içimizdeki sanat boşluğunu dolduruyor.

Hamlet
Hamlet | Fotoğraf: wannart.com

Koronavirüsle birlikte tüm alışkanlıklarımız kadar sanat keyfimiz de tamamen değişmiş durumda. Virüsün getirdiklerinden en çok nasibini alanlardan tiyatro ise ‘yeni normal’e kendini adapte etme çabasında. Malumunuz, kısıtlamalar ve sahnenin her iki tarafındaki paydaşlarının sağlığını gözetme sebepleriyle perdeler yeniden kapandı. Ancak bu durum, ne tiyatro gruplarının oyun sergileme çabasına ne de bizim oyun izleme telaşımıza engel. Önceki sezonlarda, bir sahneden diğerine koşturduğumuz tiyatrolar artık dijital platformlarda. Beraberinde yeni platformlar da, alternatif tiyatroların oyunlarını sergilemek ve izleyicilerin beğenisine sunmak için kolları sıvamış durumda. Öyle ki, ocak ayı için planlamalar yapılmış, takvimler açıklanmış. Neredeyse her günümüz ekran karşısında bir oyunla geçeceğe benziyor.

Madem programımız yoğun, o zaman hiç beklemeden oyunları izleyeceğimiz dijital sahnelere ve platformlara bakalım, kontenjan dolmadan biletlerimizi şimdiden alalım.

Online Tiyatro: Yeni Dijital Plarformlar

Platform Tiyatro

Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan, Ceren Ercan ile Mark Levitas’ın kurduğu bir yazar ve yönetmen kolektifi Platform Tiyatro ilk olarak İstanbul Tiyatro Festivali’nde Map to Utopia ile kalbimi fethetmişti. Şimdi ise enfes iki performansla tiyatroya tutkumuz kadar özlemimizi de perçinliyorlar.  Çağdaş Alman tiyatrosunun önemli yazarlarından Wolfram Lotz’un pandemi sürecinde yazdığı Olanaksız Tiyatro, Roland Schimmelpfennig’in bu zor günlerin başında kaleme aldığı ve gelecek günlerin öngörüsünü içeren Şov Devam Edemez ile tiyatroya bakış açımıza başka bir boyut kazanıyor. Elif Ürse ve Alican Yücesoy’un kusursuz oyunculuğu Platform Tiyatro’nun youtube sayfasında ve bir süre daha oradan selam vermeye devam edecekler. Özellikle Alican Yücesoy’un hayat verdiği Şov Devam Edemez’de benim gibi gözyaşlarınız akabilir, soranlara gözüme bir şey kaçtı bahanesine sığınabilirsiniz.

Zorlu PSM ve Dijital Sahne Serisi  

youtube play youtube play

Zorlu PSM, kendi prodüksiyonluğunda, Based İstanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla “Dijital Sahne” serisini başlattı, Açılış ayrıcalığını da Hamlet’le yaşattı. Hiç kuşkusuz yüzyıllardır en çok sahnelenen Hamlet’i bu kez bambaşka bir yorumla izleyeceksiniz. Sadece Ophelia ve Hamlet’in konuşmalarına odaklanan, süresi kısa, keyfi sonsuz bir tiyatro deneyimine hazır olun. Ne mutlu bize ki, yönettiği her oyuna imzasını atan İbrahim Çiçek’i bu kez de koltuklarımızın üstünde ayakta alkışlamak nasip oldu. Sahnede hep olsa, hep izlesem dediğim Damla Sönmez ve Cem Yiğit Üzümoğlu, o kadar müthiş bir uyumla oyunculuklarını konuşturuyorlar ki, 20 dakika değil 20 saat izlesek yetmez herhalde. Dekor ve kostümle gözümüzü gönlümüzü açan ve bir gün her şey gerçek normale döndüğünde sahnede de izleme umudumuzu yeşerten bu oyunu listenize alın. Şimdi ise 14 Ocak için heyecan dorukta çünkü Anton Çehov’un en önemli eserlerinden Martı ile klasik tiyatroya güncel bir perspektif kazandırılacak. Bizler de Öykü Karayel ve Selahattin Paşalı’yı alkışlayacağız. 

Moda Sahnesi

Moda Sahnesi’nin naklen yayınlara başladığını ve oyunlarını artık ekran başında izleyicilerle buluşturduğunu biliyoruz. Ve artık sadece kendi oyunlarını değil birçok grubun oyunlarını da sahnelemeye başladılar. Bütün Çılgınlar Sever Beni, Babamı Kim Öldürdü ve Hayat Şarkısı, sahneden naklen yayınlarına devam ediyor. Ve şimdi de BGST’nin oyunu Bir Kadın Uyanıyor, üç defa izlediğim ve ekran başında da yine aynı keyifle izleyeceğim Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit, Oyun Sandalı’ndan bir Nazım Hikmet klasiği Taranta Babu, sahneden naklen yayında olacak. Şimdilerde beni en çok heyecanlandıran ise, özlediğim Tiyatro Adam. 29 Ocak’ta yayımlanacak Einstein’ın İhaneti için ben biletimi çoktan aldım. Bu arada, oyunları izlemek ise çok kolay. Önce gönlümüzden geçen tutardaki destek biletini seçiyoruz. Bize gönderilen linki, yayın tarihinden hemen önce açıyor ve zamanı gelince de oyunu izliyoruz. Canlı yayın olduğu için belirtilen gün ve saatte ve bir kez izleme hakkımız olduğunu da hemen belirtelim. O zaman, Moda Sahnesi de favorilerimize kaydedilsin, oyunlar takvimimize işlensin.            

DasDas Online

DasDas Tiyatro: Westend (Batının Sonu)
DasDas Tiyatro: Westend (Batının Sonu) | Fotoğraf: DasDas

Kapalı gişe oyunlarının keyfini bu kez de ekran başında izleyicilere yaşatma çabasında ilk adımı atanlardan oldu DasDas Tiyatro. Sahnedeyken bilet bulamadığımıza üzülmüştük ama artık sosyal medya hesaplarından müjdeli haberleri takip eder olduk. Mobilet aracılığıyla alacağımız biletlerle, paylaşılan linke referans koduyla girip, oyunları evimizde alkışlayacağız. Önceliği hangi oyunlara vereceğinizi bilmem ama Timsah, Joseph K., Yalnızlar için Çok Özel Bir Hizmet ve Güle Güle Diva için hatırlatıcı koyacağınıza eminim. Ve lütfen 30 Ocak için de şimdiden kendinizi ayarlayın. Mert Fırat, Tülin Şahin, Gün Koper, Pervin Bağdat’ın başrollerini paylaştığı Westend’i büyük bir keyifle izleyeceksiniz çünkü.

Seyretix

Biletix’in, etkinlikleri online izlenmesine olanak tanıyan bu canlı yayın platformunda büyük ustalara saygı duruşunda bulunma, hayranı olduğumuz oyuncuları alkışlama zamanı. Sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin dört bir yanındaki tiyatro grupları da bizlerle buluşuyor. Bilet alma ve oyun izleme sürecini detaylarıyla anlatıldığı sayfalarında oyun listenizi oluşturmak için pek düşünmenize gerek kalmayacak, hepsi listenizde üst sıralara yerleşecek.  Birinci sıraya Haldun Dormen’den Kibarlık Budalası’nı yazdıysak, devamını Sevmekten Öldü Desinler, Piraye, Karanlıkta Komedi, Leyla’nın Evi’yle getirebiliriz demektir. Şahsen listemin yıldızını distopik edebiyatın başyapıtlarından Fahrenheit 451 oluşturuyor. 22 Ocak’ta Tatbikat Sahnesi’nin bu yeni yapımını, Erdal Beşikçioğlu rejisiyle online izlemek için geri sayıma başladım bile!

Tiyatrolar.tv

tv-banner-2
Fotoğraf: tiyatrolar.com.tr

Biz tiyatro severlerin açılış sayfası tiyatrolar.com.tr, çok severek izlediğimiz oyunları yeniden izlemek için platformdan öte bir tiyatro TV kanalı oluşturmuş durumda. Giriş yaparak ve oyunları belirli bir ücret karşılığında kiralayarak izlemeniz, yine yeniden tiyatro keyfi yaşamamız artık mümkün. Mutlaka ve mutlaka diyeceğim He-Go, Trom, Filifu’nun İntikamı ve sonra Şatonun Altında, Zabel için belirli bir tarihe veya zaman dilimine sıkışıp kalmadan, “bugün oyun günü” ilan edeceğiniz herhangi bir gün izleyebilirsiniz. İzleyiciye açık oyunlar kadar yakında yayımlanacak oyunlar için de sabırsızlığım zirveye oynuyor. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin ve canım Cıngıllı’yı merakla bekleyin derim. Sahnedeyken izlediğim zamanları gözümün önünden bir film şeridi gibi geçireceğim bu çok özel oyunlarla nostalji yaşamak güzel olacak.

Biliyoruz, bir gün gelecek eski normallerimize dönecek, sahnenin karşısında nefesimizi tutmuş biçimde, her duyguyu içimizde yaşayıp her hikayeye dahil olacağız. Belirsizlik bir süre daha devam etse de, çevrimiçi oyunlarla, tiyatro tutkumuz kaldığı yerden yeşerecek, başarılı oyun ve oyuncuları izledikçe yüreğimize su serpilecek, en önemlisi de, alacağımız her bilet tiyatroya ve emekçilerine umut olacak. Gelin böyle bir dönemde, desteğimizi esirgemeyelim, ekran başında da olsa alkışımızı eksik etmeyelim. Şimdiden iyi seyirler!      

Kapak Fotoğrafı: Times of India

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Çevrimiçi Etkinlik Platformları