2020’nin en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! Tarihte ilk kez En İyi Yönetmen kategorisinde iki kadın birden yer alırken, David Fincher imzalı Mank 10 adaylıkla öne çıkıyor. 25 Nisan 2021 gecesi sahiplerini bulacak 93. Akademi Ödülleri öncesinde adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2021

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

oscar adayları - nomadland
Nomadland (2020, Chloé Zhao)

Bu yıl 8 adaydan oluşan En İyi Film kategorisinde, eleştirmenlerin ve izleyicinin beğenisini kazanan, ödül sezonuna da iddialı bir giriş yapan ve uzun süredir En İyi Film ödülü için favoriler arasında gösterilen dört film de mevcut: Chloé Zhao‘nun yaşamını yollarda, göçebe olarak sürdüren bir kadını takip ettiği Nomadland, David Fincher‘ın kamerasını babasının senaryosuyla Hollywood’un altın çağına çevirdiği siyah-beyaz Mank, Emerald Fennell‘in intikam hikayesi Promising Young Woman ve usta senarist Aaron Sorkin‘in ABD tarihindeki entrikalı bir dava sürecini konu aldığı The Trial of the Chicago 7. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de izleyiciyle geç buluşan iki önemli yapım, yaşlı bir adamın bulanıklaşmaya başlayan zihnine bir yolculuk vadeden, Florian Zeller imzalı The Father ve ABD’nin siyah aktivizmi için önemli bir figürün yaşamına odaklanan, Shaka King imzalı Judas and the Black Messiah onlara eşlik ediyor. Yılın favori bağımsız yapımlarından, işitme duyusunu yitiren bir metal davulcusunu konu alan, Darius Marder imzalı Sound of Metal ile 1980’lerde ABD’ye göç eden Güney Koreli bir aileyi konu alan, Lee Isaac Chung imzalı Minari de En İyi Film adayları arasında.

Sound of Metal (2021, Darius Marder)

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

oscar adayları - mank
Mank (2020, David Fincher)

_Mank, 10 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu, ikinciliği ise 6’şar adaylıkla birçok film paylaştı: Judas and the Black Messiah, Nomadland, Minari, The Father, Sound of Metal ve The Trial of the Chicago 7.

_Akademi’nin 93 yıllık tarihinde ilk kez, En İyi Yönetmen adayları arasında iki kadın birden yer aldı: Emerald Fennell (Promising Young Woman) ve Chloé Zhao (Nomadland).

_Nomadland‘in yapımcısı, yönetmeni, senaristi ve kurgucusu Chloé Zhao, tarihte aynı yıl dört Oscar adaylığı elde eden ilk kadın oldu.

_Promising Young Woman‘ın yönetmeni Emerald Fennell, ilk uzun metrajlı filmiyle Oscar adaylığı elde eden ilk kadın yönetmen oldu.

oscar adayları - ma rainey's black bottom
Ma Rainey’s Black Bottom (2020, George C. Wolfe)

_Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom), tarihte ölümünden sonra Oscar’a aday gösterilen yedinci oyuncu oldu.

_Yılın aynı kategoride iki adaylığı bulunan tek filmi, iki oyuncusuyla (Daniel Kaluuya ve Lakeith Stanfield) En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilen Judas and the Black Messiah oldu.

_7 kez aday gösterilmesine karşın henüz Oscar’ı bulunmayan Glenn Close, sekizinci adaylığını elde ettiği Hillbilly Elegy filmi ile aday gösterildi. Performans, bir gün önce de yılın en kötülerini ‘ödüllendiren’ Razzie Ödülleri’ne aday gösterilmişti. Close, bunu ‘başaran’ tarihteki üçüncü oyuncu.

_Trent Reznor ve Atticus Ross ikilisi, En İyi Özgün Müzik kategorisinde iki filmle aday gösterildi: Mank ve onlara Jan Batiste’in eşlik ettiği Soul.

_Daha önce 11 kez Oscar’a aday gösterilmiş fakat henüz ödüle uzanamamış efsanevi şarkı yazarı Diane Warren, En İyi Özgün Şarkı kategorisindeki 12. adaylığını La vita davanti a sé / The Life Ahead ile elde etti.

oscar adayları - the life ahead
The Life Ahead (2020)

_Geçtiğimiz yıl bir ilki başaran Kuzey Makedonya belgeseli Honeyland’in ardından, bu yıl Romanya yapımı Collective, hem En İyi Belgesel Film hem de En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday gösterilen ikinci yapım oldu.

_ Chloé Zhao (Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo, Kurgu) 4 dalda, Emerald Fennell (Film, Yönetmen, Özgün Senaryo) 3 dalda, Lee Isaac Chung (Yönetmen, Özgün Senaryo) Sacha Baron Cohen (Yardımcı Erkek Oyuncu, Uyarlama Senaryo) Shaka King (Film, Özgün Senaryo), Ren Klyce (Ses, Ses) Frances McDormand (Film, Kadın Oyuncu), Leslie Odom Jr. (Yardımcı Erkek Oyuncu, Özgün Şarkı), David Parker (Ses, Ses) Trent Reznor (Özgün Müzik, Özgün Müzik), Atticus Ross (Özgün Müzik, Özgün Müzik) ise 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

oscar adayları - minari
Minari (2020, Lee Isaac Chung)

En İyi Yönetmen: Lee Isaac Chung (Minari) | Emerald Fennell (Promising Young Woman) | David Fincher (Mank) | Thomas Vinterberg (Another Round) | Chloé Zhao (Nomadland)

En İyi Erkek Oyuncu: Riz Ahmed (Sound of Metal) | Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom) | Anthony Hopkins (The Father) | Gary Oldman (Mank) | Steven Yeun (Minari)

En İyi Kadın Oyuncu: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom) | Andra Day (The United States vs. Billie Holiday) | Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) | Frances McDormand (Nomadland) | Carey Mulligan (Promising Young Woman)

oscar adayları - judas and the black messiah
Judas and the Black Messiah (2021, Shaka King)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7) | Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) | Leslie Odom Jr. (One Night in Miami) | Paul Raci (Sound of Metal) | Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm) | Glenn Close (Hillbilly Elegy) | Olivia Colman (The Father) | Amanda Seyfried (Mank) | Youn Yuh-jung (Minari)

Oscar Adayları: Sürprizler ve Görmezden Gelinenler

oscar adayları - the trial of the chicago 7
The Trial of the Chicago 7 (2020, Aaron Sorkin)

_En İyi Film ödülü için iddialı The Trial of the Chicago 7‘ın yönetmeni Aaron Sorkin En İyi Yönetmen kategorisinde yer alamadı, onun yerine sürpriz bir şekilde Druk / Another Round ile Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg aday gösterildi.

_En fazla adaylığa sahip yapım olmasına rağmen, David Fincher imzalı Mank, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu kategorisinde aday gösterilmedi.

_Siyah anlatılarının öne çıktığı bir yılda, Ma Rainey’s Black Bottom ve One Night in Miami En İyi Film kategorisinde aday gösterilmedi, Spike Lee imzalı Da 5 Bloods ile yalnızca müzikleri ile listede yer aldı.

_Yılın favori oyuncu performanslarından neredeyse hiçbiri görmezden gelinmedi. Lakeith Stanfield‘ın Judas and the Black Messiah ile elde ettiği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı yılın en büyük sürprizi oldu. Altın Küre Ödülleri’nde sürpriz bir zafer elde eden Jodie Foster (The Mauritanian) aday gösterilmedi.

_En İyi Özgün Müzik kategorisinde Thomas Newman (The Little Things) ve Alexandre Desplat (The Midnight Sky) gibi Akademi’nin daimi favorileri aday gösterilmedi.

_En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorisine ek olarak En İyi Prodüksiyon Tasarımı adaylığı da alan İtalyan yapımı Pinocchio ile En İyi Görsel Efektler kategorisinde aday gösterilen Love and Monsters teknik kategorilerde dikkat çeken sürprizler oldu.

_En İyi Uluslararası Film kategorisinde favorilerden Deux / Two of Us (Fransa), La Llorona (Guatemala) ve Yo no estoy aqui / I’m No Longer Here (Meksika) dışarıda kalırken, yerlerini Shaonian de ni / Better Days (Hong Kong) ve The Man Who Sold His Skin (Tunus) aldı.

_En İyi Belgesel Film kategorisinde yılın en çok ödüllendirilen yapımlarından Dick Johnson Is Dead dışarıda kalırken, En İyi Belgesel Film kısa listesinin yanı sıra En İyi Görsel Efekt kısa listesinde de yer alarak dikkat çeken belgesel yapım Welcome to Chechnya belgeseli hiç adaylık alamadı.

Bilmeniz Gerekenler

93. akademi ödülleri

93. Akademi Ödülleri töreni, 25 Nisan 2021 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreni geçtiğimiz iki yıl olduğu gibi bu yıl da sunucusuz olarak, pandemi nedeniyle alışıldığının aksine sadece Dolby Tiyatrosu’ndan değil aynı zamanda yine Los Angeles’taki Union Station’dan yapılacak canlı yayınlarla gerçekleşecek.. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play