Pera Müzesi’nin güncel sergisi “Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin”, 19. yüzyıl resim sanatına damgasını vuran sanatçılardan Félix Ziem’in eserlerini Türkiye’de ilk kez bir araya getiriyor.

Istanbul, Fantazi – Constantinople, Fantasia

 İstanbul, Fantezi, Félix Ziem (1880-1890) | Ziem Müzesi Koleksiyonu

Ziem Müzesi ve Martigues Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin başlıklı sergi, deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul ve Venedik başta olmak üzere birçok yağlıboya manzara resmiyle tanınan ressam Félix Ziem’in eserlerini Türkiye’de ilk kez, Pera Müzesi‘nde bir araya getiriyor. Bu eserler arasında, sanatçının empresyonist çağdaşlarıyla üslupsal ilişkisini gözler önüne seren yağlıboyalar ve Kırım Savaşı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdiği desen çalışmaları öne çıkıyor. Küratör Frédéric Hitzel, renkleri kullanmadaki ustalığı ve kompozisyonlarındaki canlılığıyla, Ziem’i sıra dışı bir ressam olarak tanımlıyor.

Buyuk Kanal’da Firkateynler – Frigates on the Grand Canal

Büyük Kanal’da Bayraklarla Donanmış Fırkateynler, Félix Ziem (1880-1890) | Ziem Müzesi Koleksiyonu

Hem babasının bir Doğulu oluşu hem de yeni esin kaynakları, yeni ışık ve manzaralar arayışında olması Félix Ziem’in Doğu’ya olan ilgisinin temelini oluşturuyor ve sanatçının 1850’lerde İstanbul’u ziyaret etmesini sağlıyor. 1856 Temmuz ve Eylül ayları arasında Pera bölgesindeki tepelerde yaşayan Ziem’in Doğu yolculuğu bununla da sınırlı kalmıyor ve İzmir, Rodos, Beyrut, Şam, İskenderiye ve Kahire’ye de uzanıyor. Bugün Martigues’deki Ziem Müzesi’nde korunan 43 defterden ikisi sanatçının bu yolculuğunun Türkiye ayağında çalıştığı desenlerden oluşuyor.

Kayikta Dansoz – Dancer in a Caique

Kayıkta Dansöz, Félix Ziem (1870-1880) | Ziem Müzesi Koleksiyonu

Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin başlıklı sergi, eşsiz manzaraları betimleyen, yağlıboyalarındaki ışık kullanımıyla göz kamaştıran sanatçının eserlerini esin kaynağı olan önemli kentlerden birinde, İstanbul’da bir araya getiriyor. Henüz hayattayken eserleri Louvre Müzesi’ne kabul edilen ilk sanatçı olan ve ardından gelen kuşakları derinden etkileyen Félix Ziem’le tanışmak için 29 Ocak 2017 tarihine kadar vaktiniz var!

Istanbul, Bogaz’da Gunbatimi – Constantinople, Sunset over the Bosphorus

İstanbul, Boğaz’da Günbatımı, Félix Ziem (1880-1890) | Ziem Müzesi Koleksiyonu

Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin sergisini ve Balkan ülkelerinden sanatçıların eserlerini bir araya getiren, 7 Mayıs’a dek sürecek Balkanlardan Gelen Soğuk Hava başlıklı sergiyi Pera Müzesi’nde Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-19:00, Pazar günleri ise 12:00- 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Pera Müzesi’nin Cuma günleri 18:00-22:00 saatleri arasında “Uzun Cuma” ile herkes için, Çarşamba günleri ise tüm gün #GençÇarşamba ile öğrenciler için ücretsiz olduğunu da unutmayın!

Bogaz’da Kayik ve Yelkenliler – Caiques and Saiboats at the Bosphorus

Boğaz’da Kayık ve Yelkenliler, Félix Ziem (19. yüzyılın ikinci yarısı) | Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu