Please Like Me, Avustralyalı bir gencin aile, arkadaş ve partner ilişkilerine odaklanan bir yapım. İçten ve gerçekçi karakter anlatımıyla sizi öyle bir içine çekiyor ki, tüm sezonları bitirmeden başından kalkamıyorsunuz. 

Please Like Me
Please Like Me | Fotoğraf: Guesswork Television

Please Like Me, son zamanlarda izlediğim diziler arasında beni en etkileyen dizi oldu diyebilirim. Netflix’de olmasına rağmen sanırım birçok insanın farkında olmadığı bir dizi ayrıca. Arkadaşlarımın hepsine önerdim ve henüz benim dışında izleyen birisine pek rastlayamadım. Peki ama bu diziyi neden bu kadar çok sevdim?

Öncelikle söylemek isterim ki dizi, zaten hali hazırda birçok dalda ödül kazandı ve aday gösterildi. Bunun dışında dizinin başrolünde gördüğümüz Josh Thomas aynı zamanda dizinin yazarlığını ve 4 bölümün yönetmenliğini de üstlenmiş. Diziyi izlerken birçok duyguyu beraber hissediyorsunuz. Sizi güldüren, içinizi ısıtan fakat aynı zamanda içinizi burkan da bir dizi. Aynı hayatın kendisi gibi duygular iç içe. İlk bölümden son bölüme kadar Josh’un etrafındaki olaylar ve insanlar ile nasıl gelişip, değiştiğini gördüğünüz gibi; çevresindeki karakterlerin de değişimine tanıklık ediyorsunuz.

Please Like Me
Please Like Me | Fotoğraf: Narelle Portainier / Hulu

Diziyle ilgili benim en etkileyen kısımlardan biri, Josh’un annesi dahil birçok karakterin psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkmaya çalışması oldu. Ruhsal hastalıkların başa çıkması ne kadar zor hastalıklar olduklarını bir kez daha hatırlıyoruz dizi boyunca. Annesinin geçirdiği majör depresyon üzerinden anne oğul ilişkilerini gözlemliyoruz ve bize izledikten sonra üzerine düşünüp konuşulabilecek çok şey kalıyor. Diziyi izlerken en sevdiğim sahneler genellikle hep anne oğul arasında geçen diyalog sahneleriydi diyebilirim.

Please Like Me
Please Like Me | Fotoğraf: Explore Entertainment

Artık günümüz çeşitliliğinde farklı bir şeyler sunan yapımlar izlemeye hepimiz açız. Dizinin konu bakımından birçok yapımla benzerlik gösterdiğini düşünebilirsiniz; fakat senaryo ve işleyiş bakımından bana çok biricik bir yapım olduğunu hissettirdi. Unuttuğumuz günlük dertleri, endişeleri hatırlatan bir yapım olan Please Like Me, aynı zamanda da bir gencin kendini tanıma hikayesi. Bu bakımdan da çoğu izleyenin dizi ile bir bağ kuracağını düşünüyorum. Oyuncuların performanslarına gelirsek, benden bu konuda da tam puan aldılar. Sahnelerin çoğunu o kadar doğal buldum ki bir süre sonra ailenin ve arkadaş grubunun bir parçası gibi hissetmeye başladım. Kısacası, size çok da spoiler vermeden, tatlı mı tatlı jeneriği de dahil, performansları, diyalogları, üzerine değindiği konular ve daha birçok özelliği ile bu dizi benden tam not aldı.

Kapak Fotoğrafı: Iview

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri