2013’den bu yana Beyoğlu, Katip Mustafa Çelebi Mahallesi’nde konumlanan ve bizi kendine hayran bırakan bir restoran burası. “Qirix” Azeri türkçesinde ‘’Kırık’’ sözcüğünün karşılığı. Sokağa girdiğimizde “O fotoğraflardaki yer burası mı?” desek de mekana girer girmez büyülendiğimizi belirtmek istiyorum. Qirix Sanat, ister güzel bir akşam yemeği, ister Pazar kahvaltısı, isterse Latin Amerika lezzetlerini tatmak için sizleri memnun edecek ambiyansa ve menüye sahip.

Qirix Sanat Konum

Qirix Sanat, Süryani Şarabı ve sıcak şarap olmak üzere her damak zevkine uyacak türde bir çeşitliliğe sahip. Biz Mardin Midyat Turabdin Kırmızı Süryani Şarabı’nı deneyimledik ve tadı damağımızda kaldı. Üstelik şarapların keyfini evde sürdürmek isteyenler için şarap satışı da mevcut. Mekanın içindeki soba detayı da etkilenmemizde büyük etken. İstanbul sonbaharında içimizi ısıtan müzikler, şarap ve soba olunca keyfimize doyum olmadı. Üstelik akşam saatlerinde de soba üzerinde pişirdikleri patates, mısır ve kestaneleri ikram ediyorlar.

Qirix Sanat’ın küçük balkonunda kadehlerinizi yudumlamak belki birkaç saniye sizi İstanbul gürültüsünden, koşturmasından alıp güzelliklerine bırakıyor ve şehri yaşama deneyimi sunuyor. Üstelik burası oldukça romantik bir mekan. Sadece küçük bir yer olmasından ötürü gitmeden önce rezervasyon yapmanızı öneririm.

İçeri girdiğimizde duvarda asılı olan şarap içen kadınlar tablosunun beni çok etkilediğini de eklemeliyim. Qirix Sanat’tı ziyaret ettiğinizde Hande Pamuk Canlı, Oğulcan Yiğit Özdemir ve daha birçok değerli sanatçının eserlerini görebilirsiniz. Bu iç ısıtan tablolar mekana hem sanatsal bir hava katmış hem de yukarıda bahsettiğim gibi içeri girer girmez konukların büyülenmesinde büyük bir rol oynuyor.

Qirix Sanat’a bu gidişimizin son olmadığını ve çok memnun kaldığımızı da ayrıca belirtmek isterim. Güzel Cumartesi akşamında bize bu deneyimi yaşatan ve biraz olsa şehrin dinamiklerinden kaçınmamızı sağlayan Qirix Sanat ailesine sonsuz teşekkürler.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @qirixsanat

İlginizi çekebilir: Exgi Cenk’ten Galaktion ile Taksim’de Gürcü Lezzetleri