Reşitpaşa’da keşiflere doyulmuyorsa, şimdi sıra ortamı da, çayı da içimizi ısıtacak Raf ve alametifarika lezzetlerinde!

Konum

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

raf1

Reşitpaşa’nın kendimizi evimizdeymiş gibi hissettiren mekanı Raf ile önce pastane olarak tanıştık. Özel tarifleriyle hazırladıkları, bir gelenin yine tekrar gelme sebebi pasta ve kurabiyelerine de kısa süre önce yeni kardeşler katıldı. Şimdi ise Raf’a sabahları kahvaltımızı etmek, öğlen ve sonrasında zeytinyağlılarını yemek ve tatlı tarifleriyle de mutlu olmak için uğruyoruz.

raf9

Raf, Odun Pizza’nın biraz ilerisinde yer alıyor ve önünden geçerken camdan gördüğümüz lezzetler, bizi içeri çağırıyor. Yeşil kapısından içeri girince, hissettiğiniz ilk duygu huzur. ‘Ben burada gelir kitap okurum, laptopumu alır çalışırım, yazarım, çizerim’ diye planlar yapmaya başlıyorsunuz. Ya da arkadaşlarınızla gelmişseniz, ‘oh ne güzel, başka masaların gürültüsü olmadan, uğultusuz bir ortamda rahatça sohbet edebilirim’ diyorsunuz. Hava  güzelse, arkadaki bahçeye buyrun, böylece caddenin telaşından uzak olun. Eğer bir grup olarak gelmişseniz, toplantı yapacaksınız uzun masaya alabiliriz sizleri, gelsin keyifli sohbetler, toplantılar, kutlamalar…

Raf’ta bir masaya geçmeden önce eminim benim gibi, lezzetlerin olduğu tezgaha geçeceksiniz. Lezzetleri üç gruba ayırabiliriz. Birinci grup zeytinyağlılar, ikinci grup fırın ürünleri ve son olarak da tatlılar. Zeytinyağlılarda ya bildiğiniz lezzetlerin bilmediğiniz halleriyle ya da bilmediğiniz ve aklınıza gelmeyecek çeşitlerle karşılaşacaksınız. Örneğin, üzüm, karamelize soğan ve kabakla tatlandırdıkları kaşkarikas, vişnelerle yaptıkları, imzaları niteliğinde vişneli yaprak sarması, ezine peyniriyle hazırladıkları Girit ezmesi, pancarlı buğday salatası ve pancarlı siyah pirinç salatası, deneyip önerilerim arasında ismini geçirdiğim tariflerdi. En çok da kendi kıtır ekmekleriyle servis yaptıkları ezmelerinin tadı damağımda. Çayın yanında tek bunu yesem yeter bana.

IMG-20171017-WA0047

Mutluluğun sebebi tatlı lezzetleri ise mutlaka denenmeli ve böylece bir beş çayı keyfi tam anlamıyla yaşanmalı. Kendi bisküvileriyle yaptıkları mozaik pasta, çilekli turta, cheesecake ise tadına bakılacak seçenekler arasında yer almalı. Pasta, turta, kurabiye ve keklerinde çeşitlilik konusunda bir sınır yok. Her geldiğinizde başka bir lezzet sizi bekliyor olabilir, bazen de çok rağbet görüp bittiği için ‘bir dahaki sefere’ diyerek iç geçiremenize sebep olabilir.

raf8

Bu güzel mekanı ve lezzetleri bize kazandıran Raf’ın hikayesini merak ettim ve hemen mimarlarından Özge Hanım ile tanıştım. Birçok mekan gibi Raf’ın geçmişi de, iki yakın arkadaşın kurumsal hayattan vazgeçip sevdiği işi yapma tutkusunu gerçeğe dönüştürmesine dayanıyor. Çıkış noktaları ise “Hayallerini rafa kaldırmaktansa, hayallerindeki lezzetleri Raf’ta sunmak“. Bu tutkunun sonucunda böyle hoş bir mekanla karşılaşmak da tesadüf değil. Her iki ortak da birtakım eğitimler almış, danışmanlarla çalışmış. Şimdi ise pastane, fırın ve zeytinyağlı diye üç bölüme ayırdığı mutfaklarında işin ustalarına destek vermeye devam ediyorlar. 

raf4

Raf’a gelmemiz için bahanemiz sadece yemek değil bu lezzetleri alıp eve götürmek ve sevdiklerimize de tattırmak. Mekanda var olan lezzetlerden (kaldıysa) çantamıza atabileceğimiz gibi önceden sipariş vererek de sahip olmak mümkün. Sadece tezgahta gördükleriniz değil, bulgurdan tarhanaya kadar yöresel lezzetler de mutfağınızda yerini alabiliyor.  Ayrıca, kutlamalarınız için de özel bir menü hazırlıyor, sizleri mekanlarında ağırlayabiliyorlar. Şahsen, evsahipliklerinden çok memnun kaldık. Kendi davetleriniz için de catering hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ne yerseniz yiyin, ne alıp götürürseniz götürün, doğal olduğundan emin olabilirsiniz. Yöresel ürünler Çanakkale’den geliyor, ürünlerin hiçbirinde katkı, koruyucu madde kullanılmıyor. Her şey fazlasıyla sağlıklı, tereddüt etmeden ve suçluluk hissetmeden keyfini çıkarmaya endeksli. Hatta pastalarında bile şeker hamuru konusunda ancak müşteriden özel bir sipariş gelirse esnek olabiliyorlar. 

raf5

Raf, sıcak ortamı, her daim demli çayları ve tuzludan tatlıya uzanan lezzet yelpazesiyle her gün 07:30-19:00 saatleri arasında sizleri bekliyor.  Bence bu güzel daveti geri çevirmeyin, hatta hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda yeşil kapısından içeri girin. Afiyet olsun!  

Raf: InstagramKonum

Raf Adres: Reşitpaşa Mah. Tuncay Artun Cad. No: 43/A Sarıyer/İstanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Reşitpaşa Keşifleri: Melez Tea, Havan’dan, PREP ve Odun Pizza