Koro müzik ile ilgilenen yakın arkadaşlarım olmasına rağmen ilk defa canlı olarak izleme şansı elde ettim. Meğer ne kadar hata etmişim! Bunu Whitacre ve Rezonans kulaklarımızın pasını almadan önce bilemiyordum tabii ki.

Rezonans ve Eric Whitacre

Konserin konuğu Eric Whitacre, popülerliğini güzel şarkılarının yanı sıra gerçekleştirdiği inovatif sanal koro projesine borçlu bir besteci. 2009 yılında başlattığı sanal korolarından sonuncusunda 101 ülkeden 8.409 video ile 5.905 koroist yer almış. Pek etkileyici bir proje ve katılım açıkçası. Whitacre’nin eserlerini seslendiren Rezonans ise 2010 yılında kurulmuş tecrübeli koristlerden oluşan bir ekip, uzun zamandır yaptıkları güzel işleri duyuyorum ancak ilk defa dinleme fırsatım oldu. Rezonans, 2013 sezonundan itibaren belli bir besteciye odaklanan daha geniş proje kadroları oluşturmaya başladığında Amerikalı ünlü besteci Eric Whitacre ilk projenin belirlenen ismi olmuş. Uzun süredir çalıştıkları şarkıları 70 kişilik kadro ile sergilediler.

Eric Whitacre

Zorlu Center sahnesinde aslında pop yıldızı olmak istediğini itiraf eden yakışıklı koro şefi (neden olmasın?) karizması, sahnedeki doğallığı ve hatta koroyu yönetirken dayanamayıp dans etmesi ile seyirciyi kendisine hayran etti. Her şarkının hikayesini, ne hissederek yazdığını anlatması ile de şarkılarını ilk kez dinleyen herkesle şarkılar arasında hızlı bir bağ oluştu. Konserde Leonardo Da Vinci’nin uçma hayallerini konu alan “Leonardo Dreams of His Flying Machine”, Depeche Mode’un muhteşem şarkısı “Enjoy The Silence” ve şair Octavio Paz’ın şiirlerinden olan besteleri başka diyarlara taşıdı. Divane Aşık Gibi ile de bizi kendi diyarlarımızdan melodilerle şaşırtmayı ihmal etmediler.

Konserin en etkileyici performansı, yağmur ve fırtına müzik ile nasıl anlatılabilir? sorusuna 22 yaşındayken verdiği cevap olan bestesi Cloudburst idi. Koro salonu yağmur ve gök gürültüsü sesleri ile doldurdu. Koro ve seyircilerin birlikte parmak şıklatarak yarattığı yağmur ambiansı gerçekten büyüleyiciydi. Yeni tanıştıkları dönemde eşinin ona yazdığı kartpostallardan bestelediği Five Hebrew Love Songs ve eşi ile tanışma hikayesi ise salondan çıkarken herkesin dilindeydi. 1 saati aşkın müzik yolculuğunu 8 bin kişilik sanal koro ile Rezonans’ın birlikte seslendirdiği Fly to Paradise ile sonlandırıp bizi dünyaya geri gönderdiler.

Eric Whitacre ve Rezonans – Cloudburst

Bu büyüleyici 1 saat ve bizi Eric Whitacre ile tanıştırdıkları için Rezonans ekibine ve koronun kurucusu ve şefi Burak Onur Erdem’e gönülden teşekkür edip, sizleri Fly to Paradise ile baş başa bırakıyorum.