Gastronomi dünyasında, yeme içme alanının olmadığı ve yiyeceklerin eve teslimat için hazırlandığı bulut mutfaklar gibi uygulamalar yaygınlaşırken robotik ve otomasyonun yeri de gittikçe artıyor. Şefler tarafından geliştirilmiş bazı formüllerin hazırlanışı her seferinde aynı malzemelerle aynı kalitede ve el değmemiş yiyecekler sunabilen robot aşçılara bırakılıyor. Biz de yıl boyunca radarımıza takılan, teknolojinin aktif bir biçimde dahil olduğu dahil olduğu gastronomi projelerini ufak bir listede topladık.

Robot Şefler
Robot Şefler | Fotoğraf: robbreport.com

Robot Şefler

Moley Robotics Kitchen

Moley
Robot Şefler, Moley | Fotoğraf: Facebook/@Moley Robotics

Financial Times’a göre ilk robotik şef olarak satışa sunulan Moley’nin listede başa yerleşmesinin ve bu alandaki diğer robotlardan farklı olmasının en önemli nedeni tek bir yiyecek üzerine yoğunlaşmıyor olması. Öyle ki 5000’in üzerinde tarifi pişirebiliyor. Burger robotu Flippy gibi benzer çalışmalardan farklı olarak Moley tavandan aşağı uzanmıyor; bir hat üzerinde mutfakta kayarak hareket edebiliyor. Dünya üzerindeki tüm annelerin aklındaki sorunun yanıtıysa evet: yemek yaptıktan sonra ortaya çıkan dağınıklığı toparlıyor.

Sally

Sally
Sally | Fotoğraf: foodbev.com

Pandemiyle birlikte okullar, hastaneler ve marketler tarafından büyük ilgi görmeye başlayan Sally, bir robot salata şefi. Asında Sally görünüş itibariyle benzer robot şeflerden farklı çünkü daha çok bir otomata benziyor. Aslında bu bakımdan da cazip çünkü sağladığı bu pratiklik ve hijyen koşulları sayesinde marketlerde, restoranlarda ya da yemekhanelerde gördüğümüz salata barlarının yerini alacağı öngörülüyor. Yeteneklerine geldiğimizdeyse; 22 farklı malzeme ve çok sayıda farklı kombinasyonla salata hazırlayabiliyor ve kahvaltıdan atıştırmalığa, klasik salatalardan tahıllı ‘bowl’lara pek çok seçenek sunuyor.

Blendid

Blendid
Blendid | Fotoğraf: businessinsider.com

Yalnızca tek bir besine odaklanan Blendid de bir ‘smoothie’ robotu ve hazırladığı tarifler bir şef ve beslenme uzmanı tarafından yaratılmış. Vegan ve vejetaryen seçenekler de dahil olmak üzere makul fiyatlı, sağlıklı yiyecek opsiyonları sunan Blendid 70.000 dolar değerinde, kablosuz, otonom bir kiosk ve ‘smoothie’leri yapmak için yapay zeka, robot teknolojisi ve yapay görüden faydalanıyor.

Mezli

Mezli
Mezli | Fotoğraf: Mezli

Mezli, Stanford eğitimli mühendisler Alex Kolchinski, Alex Gruebele ve Max Perham tarafından kurulan bir şirket ve tam otomatik, modüler restoranlar inşa ediyor. Mezli’nin kurucularından Kolchinski, Minnich ile çalışacak olmalarına ilişkin olarak: “Mezli menüsünün arkasındaki beyin o ve ilk günlerden beri robotun yemeğin harika çıkması için doğru şeyleri yaptığından ve menünün robotun süreciyle iyi çalışacak şekilde tasarlandığından emin olmak için bizimle çalışıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Kapak Fotoğrafı: Food on Demand