Evet, Kasım’da Aşk Başkadır! Fakat asıl romantizm parkta en sevdiğimiz kitabı bir kez daha okurken üzerimize düşen yaprağın ardından, alıştığımızdan daha karanlık bir sabaha uyandığımız günlerde taze demlenmiş kahvenin tarçın kokularına karışmasıyla başlar! Söz konusu romantizm olduğunda bir şehirden bir yemeğe kadar her şeye aşık olabilen ruhlara sesleniyoruz: Hollywood yönetmenleri hayatımızı pastel tonları ile kaplamadan önce en güzel turuncuyu mutfakta deneyimleyemeye ne dersiniz? Her romantik ruh gibi biz de “Mevsiminde Güzel!” diyoruz ve bal kabağının binlerce yıllık geçmişini bugünkü sofralarımıza getiriyoruz! Tabii ki söz konusu hayatı romantikleştirmek olduğunda hazırlık sürecini minimuma indiren Tefal Easy Fry’ların dokunuşları ekliyoruz.

Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz | Fotoğraf: Tefal

The Great Gatsby’nin muhteşem ihtişamının hangi düşünce etrafında şekillendiğini biliyor musunuz? Tahmininiz Jazz’ın altın çağlarıysa tabii ki haksız değilsiniz fakat kitaptaki “altın” renginin sadece görkemle sınırlı kalmadığını da hatırlamakta fayda var. Çünkü F. Scott Fitzgerald’a göre havalar serinlediğinde yaşam yeniden başlar! Biz bu mevsimde yeni başlangıçların peşinden giderken en sevdiğimiz turuncu rengin peşine düşüyoruz. Bal kabağının dokuz bin yıllık tarihinin izini biraz ürpertici hikâyeler biraz da sağlıklı tarifler ile sürüyoruz!

Önce biraz bal kabağının tarihinden bahsedelim.

Bal kabağı | Fotoğraf: Nick Collins – unsplash.com

Ekim ayı geldiğinde ilk soframıza daha sonra ise Cadılar Bayramı dekorasyonu olarak kapımızın önüne koyduğumuz bal kabağının tarihi yaklaşık dokuz bin yıl önceye; ona dair anlatılan ürpertici hikâyeler ise iki bin yıl geriye uzanıyor. Milattan önce 7000 ile 5500 yılları arasında ilk Meksika’da rastlanılan bal kabağı tohumları, serin bir yerde altı ay boyunca saklanabildiği için binlerce yıl boyunca farklı medeniyetler tarafından tercih edilmeye başlıyor. Anadolu topraklarına 17. yüzyılda giren bal kabağı; pirinç, çam fıstığı, badem, çeşitli kuru meyveler ile dolma ve pilavlarda sıklıkla kullanılıyor. Birçok kültürde içi oyularak pişirme kabı olarak da kullanılan bal kabakları; Hatay usulü kireçte kabak tatlısı tariflerinden cheesecake’e kadar tatlı tabaklarında da yer alıyor! Günümüzde lif, vitamin ve mineral değerleri ile bitkisel beslenme listelerinin başında gelen bal kabaklarını biz sağladığı hızlı sıcak hava akışı sayesinde besin değerlerini en fazla koruyabilen pişirme tekniği Tefal Easy Fry’lar ile toprağın bütün sunduklarından verim alabilecek şekilde kullanmayı tercih ediyoruz. Üstelik fırın gibi önceden uzun ısıtma ihtiyacı bulunmayan bütün Tefal Easy Fry’lar, her adımında doğa ile kurduğu ilişkinin sağlıklı ve zararsız olmasını isteyen bizler için sürdürülebilir bir seçenek de sunuyorlar!

Bal Kabağı | Fotoğraf: Erica Marsland Huynh – unsplash.com

Hangi kostümü giyeceğimizi çok daha önceden düşünmeye başladığımız Cadılar Bayramı ile bal kabaklarının özdeşleşmesinin geçmişi bir Kelt inancına uzanıyor. Yaklaşık iki bin yıl önce bildiğimiz ilk Cadılar Bayramı Britanya ve Kuzey Fransa’da yaşamış pagan Keltler tarafından “Samhain Festivali” ismi ile kutlanıyor. Kelt takvimine göre yazın ve hasatın son günü sayılan 31 Ekim’in gecesinde yaşayanlar ve ölüler arasındaki duvarın inceldiği inancına uzanan bal kabağı oyma geleneği her ne kadar geçmişte kötü ruhları korkutmak için başlamış olsa da bugün sonbaharın gelişini yaratıcı bir şekilde kutlamak istediğimiz bir geleneği daha çok temsil ediyor.

Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz ile Bal Kabağı Tarifleri

Her ne kadar bal kabağının geçmişi biraz ürpertici ve biraz da merak uyandırıcı olsa da artık günümüze gelme vakti! Hayatın her detayını romantikleştiren bizler için bir malzemeyi mevsiminde en sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmak çok önemli. Sevdiklerimizle buluştuğumuz sofraların ardından çok daha uzun bir süre “Şu güzel tarifini bir daha yapsana!” denecek reçeteleri aşağıya bırakıyoruz. Tabii bir fark ile! Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz’ün 2’si 1 Arada özelliği ile hiç vakit kaybetmeden sıcak hava ile kızartma ve ızgarayı, iki farklı yemeği dahi aynı anda pişirme olanağı sunduğu; döküm alüminyum ızgarası sayesinde neredeyse dumansız pişirmelerimizde ulaşacağımız pratik tarifler ile! O zaman hadi Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz’ün patates kızartmalarından tatlılara, kızarmış tavuktan ızgara ete kadar 8 otomatik pişirme programını kullanabileceğimiz ve manuel modu sayesinde her zaman mükemmel sonuçlara ulaşabileceğimiz reçetelere bir göz atalım.

Bal Kabağı Arancini Tarifi

Bal Kabağı Arancini | Fotoğraf: Tefal Avustralya

Eğer yeterince “arancini” yediyseniz bu tarifin bazen inanılmaz lezzetli olduğunu bazen ise bir daha görmek istemeyeceğiniz kadar kötü olduğu örneklerine mutlaka denk gelmişsinizdir! Fakat kullanan bilir; Tefal Easy Fry’ların en güzel özelliği karmaşık gözüken tarifleri bile kolaylaştırırken manuel modu ile kötü sürprizlere yer bırakmaması. Mutfaklarımızda kendimizi yıldızlı bir İtalyan şef gibi hissedeceğimiz tarifin detayları aşağıda.

4 porsiyon için malzemeler: 1 kilogram soyulmuş ve 2 santimlik parçalar halinde kesilmiş bal kabağı, 3-4 bardak önceden hazırlanmış risotto, 8 adet parçalanmış bocconcini, 1 su bardağı un, 3 adet çırpılmış yumurta, 2 su bardağı ince ekmek kırıntısı, sızma zeytinyağı, servis için Ayoli sos veya mayonez, limon dilimleri, tuz ve karabiber.

Hazırlanışı: 1. Soyulmuş ve küp küp doğranmış bal kabağını Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz’ün sepetine yerleştirin. Izgara tablasının açık olduğundan emin olarak Hava ile Kızartma modunda 15-20 dakika veya yumuşayana kadar pişirin. Bal kabağını kabaca ezin ve soğuk risottoya ekleyin. 2. Risottoyu toplar haline getirmek için bir çorba kaşığı kullanın. Ortasına parmağınızla bir çukur açın ve bir parça bocconcini yerleştirin. Peyniri risotto karışımıyla kaplayın. Kalan risotto ve bocconcini ile aynı işlemi tekrarlayın. 3. Yumurtaları, unu ve ekmek kırıntılarını üç ayrı kâseye koyun. Her arancini topunu önce una, sonra yumurtaya, ardından da kırıntılara bulayın ve Tefal Easy Fry & Grill XXL’ın sepetine yerleştirin, ızgara plakasını kullandığınızdan emin olun. Üzerine zeytinyağı ekleyin. 4. Arancini’yi Hava ile Kızartma modunda 200 °C’de 15-20 dakika veya altın rengi oluncaya kadar pişirin. 5. Peynirin ortasından akmasını sağlayacak şekilde sıcak, Ayoli sosu ve limon dilimleri ile servis edin. Afiyet olsun!

Pumpkin Bread Tarifi

Pumpkin Bread | Fotoğraf: Caroline Hernandez – unsplash.com

“Aramızda kimler Banana Bread seviyor?” diye sormuyoruz. Çünkü hepimizin sevdiğine eminiz. Sonbaharın ruhunu romantik bir şekilde mutfağımıza katarken geleneksel tarifleri biraz değiştirmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım.

12 porsiyon için malzemeler: Yarım kilo bal kabağı püresi, 3 yumurta, 1 su bardağı bitkisel yağ, 2.5 su bardağı toz şeker, 3 su bardağı tercih ettiğiniz un, 2 çay kaşığı karbonat, 1.5 su çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın, 1.5 çay kaşığı kabak baharat karışımı.

Hazırlanışı: 1. Hazırladığınız kek harcının yapışmaması için kalıbınızı bitkisel yağ ile kaplayın. 2. Orta boy bir kâse içerisinde bal kabağı pürenizi, yumurtanızı ve bitkisel yağınızı karıştırın. 3. Daha büyük bir karıştırma kabında şeker, un, kabartma tozu, tuz ve baharatlarınızı karıştırın. Ardından diğer kapta karıştırdığınız bal kabağı püresi, yumurta ve bitkisel yağınızı bu büyük karıştırma kabının içine dahil edin. Yalnız hamur haline getirdiğiniz malzemeleri çok fazla karıştırmayın. Hamurunuz hazır olduğunda pişirme kabınıza koyun. 4. Yaklaşık 35 ile 45 dakika arası pişirin. Pumpkin Bread’inizin ortasını kürdanla kontrol edin. Eğer kürdanınız temiz ve biraz kuru çıkmışsa ekmeğiniz hazır!

Çıtır Bal Kabağı Tarifi

Çıtır Bal Kabağı | Fotoğraf: Aneta Pawlik – unsplash.com

İster ara sıcakta istersek de salatalarımızın üzerinde… Şimdi “İşte, bu yüzden Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz’ü çok seviyorum.” dedirtecek lezzetli, sağlıklı ve pratik bir tarifin detaylarına iniyoruz!

4 porsiyon için malzemeler: 1 kilo bal kabağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, yarım çay kaşığı tuz, çeyrek çay kaşığı taze öğütülmüş karabiber, 1 çay kaşığı tercih ettiğiniz baharat karışımı

Hazırlanışı: 1. Bal kabağını yaklaşık iki santim kalınlığında dilimler halinde kesin. 2. Bal kabağınızın parçalarını Tefal Easy Fry & Grill XXL’ın sepetine yerleştirin. 3. Bal kabağınızın üzerine zeytinyağı gezdirin ve üzerine tercih ettiğiniz baharatları serpin. Not: Eğer bal kabaklarınızı Tefal Easy Fry & Grill XXL Az Yağlı Fritöz’ün sepetine koyduğunuzda birbirlerine değiyorlarsa pişirme işleminin yarısında sepeti sallayın. 4. Bal kabağınız yaklaşık 15 – 20 dakika sonra altın rengini aldığında hazır. Afiyet olsun!

Hayatımızda aradığımız romantik detayların ilk soframızda başlaması dileği ile!

Kapak Fotoğrafı: Priscilla du Preez – unsplash.com