Yaşadığımız dünyanın adaletini sık sık sorgulamıyor muyuz hepimiz? Geçen hafta İzmir’de yaşanan depremi hatırlayın… İlk şoku atlattıktan sonra hepimiz üzüldük, öfkelendik, sorumlulardan hesap sorulmasını istedik. Tüm gücünü buna harcayacak depremzedelerin yakınları, avukatları, gönüllüleri var. En yakın örnek buydu aklıma gelen… Siz de gazetelerin üçüncü sayfalarında okuduğunuz gerçek olayların her birine eminim öfkelenip kendi kendinize söyleniyorsunuzdur; “bu dünyanın adaleti yok be kardeşim!” Saygı – Bir Ercüment Çözer Dizisi toplumda adalet, saygı, insan hakları, adil bir düzen arayışı gibi konularda problemler yaşayan zengin iş adamı Ercüment’in hikayesini anlatıyor.

Saygı - Bir Ercüment Çözer Dizisi
Saygı – Bir Ercüment Çözer Dizisi| Fotoğraf: BluTV

Biz onu Behzat Ç. dizisinden tanıyoruz aslında. Behzat Komiser’in baş belası Ercüment. Tam bir ruh hastası denilebilecek cinsten. Nejat İşler iyi ki Çukur dizisine ara verip Saygı’da Ercüment’e hayat vermiş. Nejat İşler’i izlemeyi özlemiş, onun hayat verdiği karakterleri seven izleyiciler Saygı’yı kaçırmamalı!

Ama Saygı’da oynadığı karakter “saygı” tanımının eksik olduğu her yere kendi düzenini getirmeye çalışan bir Ercüment. Saygı’da Behzat Ç. bulunmuyor. 🙂 Hatta BluTV’nin bu sene başında yaptığı bir açıklama vardı, Behzat Ç. hayranları hatırlayabilir. Behzat Ç.’nin yeni sezonunun tüm çabalara ve emeklere rağmen çekilemediğini, çeşitli problemler çıktığını ama Saygı’nın 2020’de mutlaka izleyici ile buluşacağını söylüyorlardı.

youtube play youtube play

BluTV yapımı olan Saygı’da Nejat İşler’in haricinde Erkan Can, Rojda Demirer, Boran Kuzum ve Miray Daner de rol alıyor ve hepsi rollerin hakkını fazlasıyla veriyor bence. Fragmanlarını izleyenler etkisinden kurtulamayacakları, dikkat çekici sahneler bulacaklar.

5e08907ac03c0e3050ed18cd
Saygı – Bir Ercüment Çözer Dizisi | Fotoğraf: BluTV

Miray Daner’in canlandırdığı Helen ve Boran Kuzum’un canlandırdığı Savaş ise yaşadıkları olaylardan sonra kendi adalet arayışlarını kendileri tamamlamak isteyen iki genç. Helen üniversite öğrencisi, Savaş ise arşiv memuru olarak Helen’in okulunda çalışıyor. Ama beklemedikleri şekilde hikayeleri kesişiyor. Hikayeye adını veren Ercüment Çözer ise Çözer Rehabilitasyon Merkezi kurarak adaletini kendisi sağlamaya çalışan bir iş adamı. Saygı bir suç hikayesi olarak tanımlansa da insan ilişkilerini, duyguyu, sapkınlığı, yozlaşmayı, toplumsal düzeni, bozulmuşlukları, kötülüğü de sık sık vurguluyor.

Saygı - Bir Ercüment Çözer Dizisi
Saygı – Bir Ercüment Çözer Dizisi | Fotoğraf: BluTV

Yönetmeni Ali Taner Baltacı olan Saygı’nın henüz iki bölümü BluTV’de yayında. İlk bölümü 27 Ekim’de yayınlandı, ikincisi 3 Kasım’da. Bölümler yaklaşık 80-90 dakika sürüyor, ama siz zamanın nasıl geçtiğini yüksek gerilimle birlikte anlayamıyorsunuz. Her hafta bir bölüm yayınlanacağını düşünüyorum. Yeni bölümü de şahsen merakla bekliyorum.

Peki sizce kurbanlar nasıl suç işler ve suçluya dönüşür? Herkes kendi adaletini sağlamaya çalışsa dünya nasıl bir yer olur?

Kapak fotoğrafı: birgun.net

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Alef