Selda Bağcan, Times dergisinin “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesi ile Rolling Stones dergisinin “100 Yılın En İyi 100 Kadın Vokali” listesinde yer alan efsanevi bir sanatçı azizim. Ha tüm bunlar olmasaydı ne olurdu, yine o gönülden söyler biz gönülden dinlemez miydik, elbet dinlerdik. Şimdi 40 yılın 40 şarkısı derlemesi ile karşımızda. Orijinal kayıtlarla en sevilen 40 müthiş eserin bulunduğu bu özel albümü pas geçmemek gerek.

dsc_2649
Selda Bağcan

Eğer bugüne kadar hiç Selda Bağcan dinlemediyseniz sizi baştan uyarayım, ya gerçekten gönlünüze dokunup ruhunuza işleyecek ya da yok, ben almayayım deyip onu pas geçecek, bir daha da geri dönmeyeceksiniz. Benim yoluma çok erken çıktı, evvel ezel içime işledi, gönlüme dokundu. 40 yılın 40 şarkısı albümü de bu dönemde ilaç gibi geldi.

b2ff2a18-cbb9-430b-a91e-cdb43f4418e4
Selda Bağcan

Albüm adı üzerinde 40 koca sanat yılının en gözde eserleri ile dolu. Selda Bağcan’ın kendi müzik şirketi Majör Müzik etiketiyle çıkan bu albümde Uğurlar Olsun’dan Sivas Ellerinde Sazım Çalınır’a, Tatlı Dillim’den Çemberimde Gül Oya’ya, Selda Bağcan’ın sesinden dinlemenin şifa olacağı nice parçalar var. Albümde 40 yıllık sanat hayatının kronolojik olarak anlatıldığı bir bölüm de bize hediye. Beni en çok vuran ise bu güzelliklerin sınırlı sayıda 45’lik (LP) olarak piyasalara sunulmuş olması oldu. Orijinal kayıtlar hem de plakta ne de büyük keyifle dinlenir, ne de güzel düşünülmüş.

Kapanışı yaparken paylaşmak istediğim bir şey daha, Yüzüklerin Efendi’sinin Frodo’su Elijah Wood’un Selda Bağcan’a hayranlık ve aşk dolu bakışları size de bir insanın, bir müziğin bir başka insanın yüreğine nasıl da dokunabileceğini ve sevmenin hiçbir koşulu olmadığını anlatmıyor mu?

Capture