2020 yılı Tejano Kraliçesi SELENA’nın 25. ölüm yıldönümü. Ayrıca Latin Amerika’da da SELENA yılı olarak ilan edildi. 90’lı yılların başlarına damgasını vurmuş bu eşsiz yetenek ve kariyeri anmak ya da yeni baştan tanımaya ne dersiniz?

Selena Quintanilla-Perez | Fotoğraf: chulitavinylclub.com

Selena Quintanilla-Perez, 1995 yılında 24 yaşındayken trajik ölümünden önce, Teksas’taki evindeki kısa ama iyi anılan müzik kariyeri boyunca “Tejano Müziği Kraliçesi” olarak biliniyordu.

Selena, 16 Nisan 1971’de, Lake Jackson, Teksas’ta doğdu.Meksikalı-Amerikalı bir ailede büyüdü. Yehova’nın şahitleri tarikatının kurallarına göre yetiştirildi. İspanyolcası zayıftı bu yüzden İspanyolca kelime hazinesini geliştirmek ve doğru telaffuz için için yoğun bir biçimde İspanyolca dersleri aldı.

Selena Quintanilla-Perez’in Yaşamı

Teksas ve Selena

youtube play youtube play

Selena, Meksikalı-Amerikalı Abraham Quintanilla ve Marcella’nın sahip olduğu üç çocuğun en küçüğüydü. Babası müzik aşığıydı. Çocuklarının hepsine bu aşkı aşılıyordu. Bu sebeple çocukları Selena, kız kardeşi Suzette ve abisi AB (Los Kumbia Kings / Kumbia All Starz’ın üni AB Quintanilla III)’den oluşan bir grup kurdu. Selena müziğe başladığında 6 yaşındaydı. Ailesi ile birlikte içinde yer aldığı bu oluşum onun müzikal köklerinin çok sağlam olmasını sağladı. Bu sayede eşsiz bir saha deneyimi ve sahne pratiğine sahip olacaktı.

Selena gençlik yıllarında ise ilk önce  “Selena Y Los Dinos” (“The Boys”) adlı grupta bir vokalist olarak sahneye çıkmaya başladı. Birkaç yıl sonra ise ailesinin yeni açtığı  “Papagallos” isimli bir restoranda yine “Selena Y Los Dinos” grubu ile sahnedeydi.

Ne yazık ki restoran başarısız oldu ve tüm aile iflas etti. Selana daha sonra yine ailesi ile birlikte Corpus Christi’ye taşındı. Ailenin müzik aşkı bu tatlı şehirde de devam etti. Yine aile üyelerinden oluşan küçük bir grup ile Teksas’ın güneyinde düğün, cantina ve festivallerde sahne alarak geçimlerini sürdürdüler.

Bu sıkıntılı süreçte Selena Quintanilla, sekizinci sınıfa geldiğinde okulunu bırakıp dışarıdan devam etmek zorunda kaldı. Tek düşüncesi aile bütçesine katkı sağlamaktı.

İlk Albümü ve Uluslararası Dikkat Çekmesi

youtube play youtube play

Başlangıçta, “Selena y Los Dinos” esas olarak Selena, Suzette ve AB’den oluşan küçük bir gruptu. Ancak birkaç yıl içinde gruba yeni birkaç üye eklediler ve küçük, yerel bir radyo için kayıt yapmaya başladılar. İlk albümleri “Mi Primeras Grabaciones  1984’te çıktı ve hiçbir mağazada satılmamış olmasına rağmen,Selena Quintanilla albümü her gittiği etkinlikte yanında taşıyordu. Performanslarında mutlaka bu albümden birkaç şarkı söylüyordu.

Selena ve grubu yavaş yavaş ilgi çekmeye başlamıştı. Lokal fakat etkili bir şöhretle yoluna devam ediyorlardı.Hiç durmuyor sürekli üretip bunları kaydediyorlardı. 1986 senesi grup için oldukça bereketli ve hareketliydi. “Alpha” dahil olmak üzere 5 albüm kaydettiler; “Preciosa” ve “Dulce Amor” ise 1988’de çıktı.

Grammy Ödüllerinde Selana
Grammy Ödüllerinde Selana | Fotoğraf: popsugar.com

Yerel bir ödül olan Tejano Müzik Ödülleri’nde Selena, 15 yaşındayken “En İyi Kadın Vokalist” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dalında ilk ödüllerini kazandı. Sonraki 7 yıl boyunca Selena, ödül üzerine ödül kazanmaya devam edecekti. 1989 yılında Capitol / EMI ile bir sözleşme imzaladı ve “Ven Conmigo”, “Entre A Mi Mundo” ve “Baile Esta Cumbia” gibi bir dizi albüme imza attı. Sene 1993 olduğunda ise tüm ABD’nin dikkatleri Selena üzerindeydi. “Selena Live!” ile “En İyi Meksika-Amerikan Albümü” Grammy ödülünü kazandı ve bu dalda Grammy ödülünü kazanan tek Tejano sanatçısı oldu. İnanılmaz bir yıldı.

Selena’nın Kişisel Çalışmaları

Selena Etc. Inc. |Fotoğraf: picuki.com

Selena’nın kişisel yaşamında her şey muhteşem gidiyordu. Selena aynı zamanda grubunda yer alan Chris Perez ile aşk ilişkisine başlamıştı. Bu ilişkiye babası karşı çıkıyordu. Fakat ikili bu karşı çıkmaya rağmen 1992 yılında evlendi. Selena’nın babasının tek şartı Selena ve Chris’in aile evinin hemen yanında oturmalarıydı. (Bu sırada Perez hala Selena’nın abisi AB’nin Kumbia Kralları / Kumbia All Starz aile şirketinde çalışmaktadır.)

Selena oldukça kreatif ve çalışkan biriydi. Bu sayede ününü başka şekillerde de kullanmaya başladı. Hemen kendi tasarımlarından oluşan bir kıyafet butiği zinciri kurdu. Adı Selena Etc.Inc’ ti.

Selena tam da bu dönem çocukluk arkadaşlarından birinin teyzesi olan Yolanda Saldivar’la tanıştı. O yıllarda henüz önemi anlaşılamayan ‘fan grupları’ fikri uzun süredir Selena’nın aklını çeliyordu. Fakat ailesi 1990’dan bu yana fan klüpleri fikrinden kaçınmıştı. Bu noktada Saldivar bir fan kulübünün iyi bir fikir olacağını ve Selena’nın şöhretine büyük katkısı olacağı fikrini savunuyordu. Selena’yı hemen ikna edebilmişti. Aile şirketi gibi yönetilen Selena markasına ilk kez dışarıdan biri katılım gösteriyordu. 1993 yılında Saldivar, Selena’nın fan kulübünün başkanı oldu. 9000’den fazla üye ile Selena Fan Club çok ciddi etkili bir oluşum olmuştu.

Sanatçı 1994 yılında ise sıkı çalışmasının bir ödülü olarak Saldivar’ı Selena Etc Inc.’i denetleme görevi vererek dolgun ücretli bir pozisyonuna getirdi. Fakat bir sorun vardı. İşler kısa sürede yanlış gitmeye başlamıştı. Saldivar ile çalışamayacağını söyleyen şirketin tasarımcısı Selena’yı uyardı. Ödemesi alınan ürünler zamanında teslim edilmedi. Büyük bir kriz kapıdaydı.

Trajedi ve İhanet

Selena ve Yolanda | Fotoğraf: hiplatina.com

1995’in başında, Selena Saldívar’ın hayran kulübünden zimmetine para geçirdiğini fark etti ve onu kovmaya karar verdi. Her şeyden emin olduktan üç hafta sonra 31 Mart 1995 sabahında, Corpus Christi‘deki bir Days Inn otelinde devir teslim işlemleri için Saldívar’la buluşma organize etti. Otelde, Selena eksik finansal kâğıtlar olduğunu fark edip bunları talep etti. Saldívar kendisinin Meksika’da tecavüze uğradığını iddia ederek devri ertelemek istedi. Buna inanmayan sanatçı, Saldívar’ı arabayla hastaneye götürdü ve doktorlar tecavüz dair hiçbir kanıt bulmadı. Saldívar ile birlikte Days Inn Otele geri döndüler. Selena eksik finansal kâğıtları isteme hususunda ısrarcıydı.

Saldívar’a kendisine daha fazla güvenemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine saat 23.49’da, Saldívar çantasından bir silah çıkarıp Selena’nın üzerine doğrulttu. Şarkıcı dönüp odadan çıkarken, Saldívar’ın onu ‘’fahişe’’ diye bağırarak sağ omzundan bir kere vurmasıyla bir arteri koptu. Kritik bir biçimde yaralanan Selena, yardım almak için lobiye doğru koştu. Resepsiyonist 911’i hemen aradı. Selena yere çökmeden önce kendisine saldıran kişinin Saldívar olduğunu söyledi ve vurulduğu odanın numarasını verdi. Olay yerine polis ve bir cankurtaran vardıktan sonra, yerel bir hastaneye taşındı. 24. doğum günüden iki hafta önce akşam 01.05’te kan kaybından orada öldü. Ölüm nedeni iç kanama ve kalp durmasıydı.

Saldivar olay yerinden  kaçmak için kırmızı kamyonetine bindi. Polis onu elinde tabancası ile bir köşede kıstırdı. Teslim olmamakta ısrarlıydı.Dokuz buçuk saat sonra barışçıl bir şekilde polise teslim oldu.Bu sırada yüzlerce hayran olay yerinde toplandı, polis Saldivar’ı uzaklaştırırken çoğu ağlıyordu.

Ekim 1995’te, bir Houstan jürisi Saldívar’ı birinci dereceden katil olduğu gerekçesiyle suçlu buldu ve ona şartlı tahliye imkânı ile otuz yıl hapis cezası verdi.

Selena Quintanilla-Perez’e Dair

Jennifer Lopez Selena Rolünde | Fotoğraf: pinterest.com
 • Selena Dünya genelinde 90 Milyon’un üzerinde albüm satmıştır.
 • Teksas‘ta doğal boyutlarında ‘’Mirador de la Flor’’ isimli bir tunç yontu bulunmaktadır.
 • Ölümünden iki hafta sonra 12 Nisan 1995’te, dönemin Teksas valisi George W. Bush, onun doğum gününü Teksas’ta “Selena Günü” olarak ilân etmiştir.
 • Adına uzun yıllar sergilenen bir müzikal de vardır: başrolünde Veronica Vazquez‘in yer aldığı Selena Forever .
 • Lakabı Meksika’nın Madonna’sıdır.
 • Coca-Cola ile uzun süreli bir reklam anlaşması yapmıştır. Bu işbirliği Teksas’ta ki Coca-Cola satışlarını zirveye çıkarmıştır.
 • 1995’te, Selena başrollerini Marlon BrandoJohnny Depp ve Faye Dunaway‘in oynadığı romantik komedi Don Juan DeMarcoda ufak bir rol oynadı; ilk sahnede bir arka plan mariachi şarkıcısı olarak görülüyordu.
 • Selena’nın hayatı 1995 senesinde yönetmen Gregory Nava tarafından filme alındı. SELENA isimli bu filmde Selena’yı ünlü latin artist Jennifer Lopez canlandırdı. Sanatçı bu rol ile Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu dalında aday oldu. Selena hayranları Lopez’e tam destekte bulundu. Ayrıca Lopez film için uzun süreli bir şan eğitimi alıp şarkı söylemek istediğini fark etti. Şarkıcılık kariyeri bu film ile start almış oldu. Not:Selena’nın ailesi film çekimi başlamadan hemen önce Lopez’in canlı sesini kabul etmedi. Film boyunca Lopez Selena şarkıları ve konser kayıtlarına playback yapmak zorunda kaldı.
 • Selena, Latin Efsaneler Koleksiyonu’nun bir parçası olarak 16 Mart 2011’de bir ABD posta puluyla onurlandırıldı.
 • ”Amerikan Billboard” tarafından En İyi Latin Şarkıları listesinde yedisi bir numara olan ilk 10’da yer almış on dört teklisiyle, “90’lı yılların en iyi Latin sanatçısı” ve “On yılın en çok satan Latin sanatçısı” olarak anılmıştır.
 • Selena ayrıca Erik Estrada‘nın yanında Dos Mujeres, Un Camino adında bir Latin soap operada(Tv Dizisi) yer almıştır.
 • People dergisi Selena ve müzik kariyerinin anısına Selena 1971–1995, Her Life in Pictures adlı bir hatıra sayısı yayınlamıştır.
 • Selena’yı öldürmede kullanılan silah daha sonra imha edildi ve 2002’de parçaları Corpus Christi Bay‘e atıldı.
 • Corpus Christi Texas’ta Selena adına her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bir müze bulunmaktadır.
 • Mac Cosmetics Selena’nın 25.ölüm yıl dönümü için Selena Round 2 adında bir kozmetik serisi çıkaracağını duyurdu. Bu serinin ilki 2007 senesinde çıkarılmıştı. Mac Cosmetics’in en yüksek ciroya ulaştığı iş birliğiydi.
 • Yine 2020 – Selena Yılı’nda Netflix Selena isimli mini dizisini yayınlayacak. Sanatçının 31 Mart’ta ki ölüm tarihinde yayınlanacağı söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’ten Biyografiler