Tarihe şahitlik ederken zarafetini koruyarak ayakta kalabilmek… Tanınır figürlerin, ünlü başarı hikayelerinin en önemli ortak noktası olan bu beceriyi aslında en duru haliyle doğada görebiliyoruz. Eğer zihninizde ağaçlar canlandıysa tahmininiz doğru! İşte doğadan aldığını doğaya geri vermek mottosuyla hareket eden Yves Rocher Vakfı’nın ‘Ağaç Dikmek İçin 100 Neden’inden biri olan ‘Hikayeler İçin Ağaç Dikin’ misyonundan yola çıkarak Mehmet Turgut’un ülkemizde farklı hikayelere sahip 12 farklı ağacı fotoğraflaması ile hayata geçirilen “Sessiz Gözcüler” fotoğraf sergisi de kadim Anadolu topraklarının eski tanıklarından olan ağaçlara odaklanıyor.

Sessiz Gözcüler, her biri farklı coğrafyalarda kök salmış 12 farklı ağacın tarihi ve güçlü dünyalarına tüm doğa severleri ortak ediyor. Kimi aşk, kimi hayatta kalma, kimi umut hikayesi olarak karşımıza çıkan bu hikayeler, bizi geçmişin sosyal ve kültürel yapısını tanımamız üzere bir yolculuğa çıkarırken aynı zamanda ağaçların sadece gezegenimizin geleceği değil toplumların kültürel bellekleri için de mükemmel yapı taşları olduğunu hatırlatıyor.

Başarılı fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un fotoğrafladığı, her bir ağacın hikayesini ise oyuncu Yetkin Dikinciler’in seslendirdiği sergi, tarihsel ve duygusal bir yolculuk sunuyor. Fotoğraflanan ağaçlar arasında, Zonguldak’taki 4118 yaşındaki Gümeli Porsuğu ve 1100 yaşındaki Porsuk Ağacı, Antalya bulunan 1100 yaşındaki Arapastı Ağacı, İstanbul’da yer alan 1212 yaşındaki Ağıl Çınar’ı gibi bin yaşını aşkın ağaçlar bulunuyor. Varoluşunu insanlığın özgürce yaşamasına adayan Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürce büyüyebilmesi uğruna köşkünün yerini değiştirdiği 400 yaşındaki Ulu Çınar da sergide herkesin aşina olduğu bir “sessiz gözcü” olarak karşımıza çıkıyor.

Serginin oluşturulması süreci ise ciddi ve özverili bir çalışmaya dayanıyor. Fotoğraflanan bu 12 kıymetli “sessiz gözcü”nün belirlenmesi için 8 ayda, 820 saatten fazla mesai harcanmasının yanı sıra 30’u aşkın kaynak taraması yapılarak 100’e yakın konu hakkında bilgili kişi ile iletişime geçiliyor. Ardındansa Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alan bu ağaçların çekimleri için 9.122 km yol gidiliyor ve bu sürecin tamamlanması tam 35 gün sürüyor. Projeye dair bir diğer önemli detaysa; Ahtapot Çınarı ve Ağıl Çınar’ın Anıt Ağaç olarak kayıt altına alınma işlemlerinin başlatılmasına vesile olmuş olması!

Günün sonunda; dünyanın en eski, en büyük ibadet merkezi olan Göbekli Tepe’nin eşsiz doğasının tam ortasında, bir başına bulunan ve gövdesi büyük bir yıldırımla ikiye bölünmüş 96 yaşında yaşlı dut ağacı (Dilek Ağacı), Bursa’daki İnkaya ve Ağlayan Çınar, Kastamonu’daki Ahlat Ağacı, Kaz Dağları’ndaki Emine Çınarı, Mersin’deki Zeytin Ağacı ve İstanbul’daki Ahtapot Çınarı da dahil olmak üzere tarihe şahitlik eden tüm bu önemli değerler Mehmet Turgut’un birer modeli haline geliyor.

Tüm bu anlatılanların ardından “Sessiz Gözcüler”i yakından görmek isteyenler için; serginin 16 Kasım’a kadar Akasya AVM’de ve 17-30 Kasım tarihleri arasında Akmerkez AVM’de ziyaretçilere açık olacağını hatırlatalım. Son olarak ufak bir ipucu: Hikayelerini Yetkin Dikinciler’in seslendirdiği 12 özel ağacın hikayesini Yves Rocher sosyal medya kanallarında bulabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Yves Rocher