“Güçtür Sevgi’yi anlatmak, çok güç. Bir romanı yazmak bile, Sevgi’yi tam olduğu gibi anlatmaktan daha kolaymış gibi gelir bana” Adalet Ağaoğlu, “Ankara’nın en şen ve en renkli yazarı” dediği Sevgi Soysal’ı böyle anıyor. Şimdiyse şehirde Soysal’ı ismiyle anan yeni bir kütüphane var!

Sevgi Soysal Kütüphanesi
Sevgi Soysal Kütüphanesi | Fotoğraf: Yeni Soluk

Teyzesi Rosel’in kişiliğinden yola çıkarak yazdığı Tante Rose, müstehcenlik gerekçesiyle toplatılan, kadın-erkek ilişkisi ve evlilik temalarını işleyen Yürümek gibi eserleriyle hatırladığımız, yazar Sevgi Soysal’ın ismini taşıyan kütüphane Taksim’de açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “150 Günde 150 Proje”si kapsamında hizmet vermeye başlayan Sevgi Soysal Kütüphanesi 10 bin 200 kitabı bünyesinde barındırıyor. Gezi Parkı’nın karşısındaki binanın 3,4 ve 5. katlarında bulunan kütüphanede geniş ve ferah çalışma alanları, bilgisayarlı alanlar ve elbette Sevgi Soysal eserlerine ayrılmış özel bir bölüm bulunuyor.

Fotoğraf: theMagger

Kütüphanenin ilk katında bir duvar boyunca Sevgi Soysal’ın biyografisine yer veriliyor. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Arkeoloji bölümünde okuyarak başladığı eğitim hayatından, TRT deneyimine ve yazarlık kariyerine, özel yaşamına ve tutuklu geçirdiği dönemlere dek dek birçok detaya değinilen biyografi, yazarla ilk kez tanışacak olanlar için yeterli bir kaynak olarak hazırlanmış. Yazarın eserlerine ayrılan ve en üst katta yer alan bölümdeyse biyografide bahsi geçen tüm kitaplar ve öyküler bulunuyor. Merdivenler, çalışma alanlardaki duvarlar gibi pek çok alanda Sevgi Soysal’ın yazınından alıntılara yer verilen 200 kişilik kapasiteye sahip kütüphane, henüz çok yeni olduğu için sakin bir atmosfere sahip!

Kapak Fotoğrafı: theMagger

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul Kütüphaneleri