İlk defa bundan 9 sene önce Siena’ya adımımı attığımda büyülendiğimi anımsıyorum. Labirenti andıran daracık sokakları, düzenli mimarisi, İtalya’nın en güzel meydanlarından birine sahip, kendi halinde bir kale şehri olmasıyla ve o masalsı havasıyla beni içine çekmişti sanırım. Bu kısa süreli tatilin ardından Siena’ya birkaç defa daha gittim en sonunda ve İtalya’da gastronomi eğitimi aldığım süre içinde 1 ay kadar bu masal şehirde turist sıfatından sıyrılıp yerlisi gibi köşe bucak ne varsa keşfetme fırsatını buldum. Şimdi gelin biraz bu güzel şehirden bahsedelim…

Konum

Siena Gezi Rehberi Siena Toscana

Siena, İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan bir orta çağ şehri. İtalya’nın kuzeyinde, Floransa’nın 70 km kadar güneyinde bulunuyor. Tarihi şehir bölümü UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde.

Her ne kadar şehrin 9 km yakınında havalimanı olsa da buraya uluslararası uçuş olmuyor. Buraya ulaşabilmek için önce Floransa’ya gitmek, daha sonra trenle Siena’ya geçmek gerekiyor. Uçak ve otobüs alternatifi de var, fakat tren çok daha hesaplı oluyor. Şehir, ulaştıktan sonra rahatlıkla yürüyerek gezilebiliyor ki zaten şehrin içine arabayla giriş yasak.

siena 1
Siena, Toskana

Siena denince akla ilk gelen şey İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olan Piazza del Campo. Bu meydanın istiridye kabuğunu andıracak biçimde dokuz parçaya bölünmesinin nedeni, her parçanın o dönemki idari bölgelerden birini temsil ediyor olması. Bugünkü şekline 13. yüzyılın sonlarında kavuşan meydanı gezmeye çevresindeki saraylardan başlayabilirsiniz.  Campo Meydanı’nın çevresindeki sarayların en ünlüsü, Palazzo Pubblico (Belediye Sarayı). İnşaasına 1284 yılında başlanan saray, başlı başına bir sanat harikası. Bu yapının hemen üzerinde 102 metrelik Mangia Kulesi yükseliyor. 13. yüzyıl tarihli kulenin beş yüz basamağını tırmandığınızda, muhteşem şehir manzarası karşınıza çıkıyor.

siena duomo
Siena, Toskana

İtalya’nın en büyük katedrallerinden biri olan Siena Duomo, bir kez ziyaret edildiğinde farkına varılamayacak kadar çok ayrıntıyla dolu. Romanesk ve gotik mimarinin bir karışımı olan iç mekâna Donatello, Bernini ve Michelangelo’nun heykelleri, işlemelerle süslü zemin ve freskler hâkim.

Siena, sadece mimari güzelliğiyle değil halkının ona olan tutkusuyla da heyecan uyandırıyor. Çünkü şehirlerine büyük bir aşkla bağlı olan Sienalıların bunun için geçmişten gelen sebepleri var. Başta Floransa olmak üzere Toskana’ya bağlı şehirlerle arasındaki rekabet, Siena’yı asırlar boyu sürecek bir mücadelenin içine sokmuş. Orta Çağ’da Campo Meydanı’nı süsleyen Venüs heykeli bile bu çekişmeden nasibini almış. 1348’de veba salgını Siena’yı vurduğunda, şehrin ileri gelenleri bunun sebebini heykele bağlamışlar. Halk da heykeli parçalayıp Floransa surlarının dibine gömmüş. Tarihte Floransa’ya karşı kazanılmış bir zafer olan Montaperti Savaşı da Sienalıların çok önemsediği iki konudan biri. Diğeri ise şimdi bahsedeceğim Palio adıyla bilinen geleneksel at yarışları.

Siena Palio Yarışları

Toskana’nın en ünlü ve heyecanlı festivali olan Palio yarışlarına hoşgeldiniz!

????????????????????????????????????????
Siena, Toskana

Sadece 90 saniye süren eyersiz at binme yarışları için Siena halkı bütün bir yıl hazırlanıyor. Palio yarışlarının kökeni hakkında çeşitli iddialar var. İlk Palio yarışı kaydı 13. yüzyılda (1283’de) tutulmuşsa da kökeninin Etrüsk halkının düzenlediği yarışlara dayandığı söyleniyor. Yılda iki kez (2 Temmuz ve 16 Ağustos) yapılan Palio yarışları 17 contrade (şehrin bölümleri) arasında geçiyor. Bir Sienalının önce contrada’sına sonra Siena’ya bağlı olduğunu söylüyor. Her yarış için 10 contrada seçiliyor ve her contrada için 1 yarış atı belirleniyor. Yarışın etkinlikleri üç gün öncesinden başlıyor. Geçitler ve bayrak gösterileri düzenleniyor, kutlamalar yapılıyor, atlar belirleniyor ve bütün contrada’lar için genel bir prova yapılıyor. Kendi contrada’larının rengini giymiş Sienalılar ve meraklı turistler Campo Meydanı’nda yerlerini aldığı sırada, yarışçılar meydana giriyor. Yarışı kazanan contrada’ya ödül olarak ipek bir palio (flama) veriliyor. Kazananlar, haftalar boyunca kutlama yaparken, kaybedenler sızlanıp gelecek seneki yarışlar için daha bir hırsla hazırlıklara başlıyorlar.

İlginizi çekebilir: Neşe Pelin Özmen’den “Huzur Bağlar Arasında, Toskana’da: 1.Bölüm”

Siena’da Yeme-İçme ve Siena Mutfağı Siena’da Ne Yenir?

Biraz da, basit ama malzeme açısından zengin yemeklerin hazırlandığı Siena mutfağından bahsedelim.

Toskana’nın merkezinde olmasından dolayı, Siena mutfağındaki yemeklerde lezzetli etler, taze sebzeler ve aromatik otlar kullanılıyor. Bu yemekler şüphesiz ki en kaliteli zeytinyağlarıyla hazırlanıyor.

Siena mutfağı özellikle sarımsak, tarhun gibi aromatik sebzeler açısından zengin. Sarımsaklı bruschetta ise Siena’da bolca tüketilen bir başlangıç.

Birinci tabaklar (primi piatti) arasında en ünlüsü pici makarnaları (kalın spaghetti). “Fakirlerin spaghettisi” olarak adlandırılan bu kalın spaghetti su ve undan yapılıyor, yumurta ise isteğe göre ilave ediliyor. Toskana’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Siena’da da ravioli, tagliatelle ve pappardelle bol miktarda tüketiliyor.

Sienalılar mutfaklarında baharat ve aromatik sebzelerle tatlandırdıkları et yemeklerine de yer veriyorlar. Toskana’ya özgü “pecorino di crete” peyniri ise Siena mutfağında tercih edilen bir peynir çeşidi.

Tatlılara gelirsek, geleneksel Siena tatlısı panforte (veya panpepato) 1200 yılından beri yapılan çok eski bir tatlı. Yurtdışında “Siena keki” diye de adlandırılan; bademli, portakallı bu tatlı özellikle Noel zamanı çok tüketiliyor. Siena’nın bir başka meşhur tatlısı da “ricciarelli”di. Bu bademli tatlıyı Sienalılar her mevsim tüketirken, İtalya’nın geri kalanı özellikle Noel zamanı yemeyi tercih ediyor.

Osteria le Logge Konum

osteria-le-logge-20100103-110003
Osteria le Logge

Benim size tavsiyem Osteria le Logge. Burada kendinizi evinizin salonunda hissedebileceğiniz sıcak dekorasyonu, güleryüzlü servis anlayışı, kaliteli şarapları ve kendine özgü Toskana yemekleriyle tadı damağınızda bir deneyim yaşayabilirsiniz. Belirtmeden geçmeyeyim, gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririm aksi halde yer bulma konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

Osteria Le Logge Adres: Via del Porrione, 33 I-53100 Siena | +39 0577 48013

tripadvisor.com/OsterialeLogge

Siena’da Neler Yapılır? 

Aloe & Wolf Konum

Gün içinde şehri turlarken Piazza del Campo’ya bağlanan ara sokaklardan birinde konumlanan, Vintage Dükkanı ve Sanat Galerisi olarak hizmet veren Aloe & Wolf’a uğrayıp eskilerle, klasiklerle biraz vakit geçirip o havayı solumanızı tavsiye ederim. Eşyaların üzerindeki yaşanmışlıklar ve tarih ruhunuza iyi gelebilir.

Aloe & Wolf Adres: Via del Porrione, 23 Piazza del Campo – Siena

aloewolf.it/

enoteca-italiana-siena
Enoteca İtaliana, Siena

Siena’da yapılacaklardan biri de şehri genel hatlarıyla keşfettikten sonra akşamüstü, Medicea Kalesi’ni gezip kalede bulunan Enoteca Italiana şarap mahzeninde keyifli bir tura çıkmak olabilir. Burada şarap tadabilir ya da tercihinize göre şarabınızı restoranın bahçesinde oturup yudumlayabilirsiniz.

Enoteca-Italiana
Enoteca İtaliana, Siena

Şehrin dar sokaklarından yürüyerek Campo Meydanı’na geri dönebilirsiniz. İsterseniz meydan kenarında sıralanmış kafe ya da restoranlardan birinde, isterseniz Siena’nın özel sokaklarında gördüğünüz tipik İtalyan restoranlarında Toskana mutfağının lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

Enoteca Italiana Adres: Fortezza Medicea, Piazza Libertà 1, 53100 Siena | +39 0577.228.811

tripadvisor.com/EnotecaItaliana

Elbette ki şehir bunlardan ibaret değil hakkında konuşulacak, paylaşılacak, gidilip görülecek çok yer var fakat şimdilik benim aklıma gelenler bu kadar 🙂

İlginizi çekebilir: Sude Yedikardeş’ten “İtalya: Mekan Keşifleri”