Rotanızı Beyoğlu’ndan, Şişli – Nişantaşı bölgesine doğru çevirdiğinizde Ahmet Fetgari sokakta bir çok sanat galerisi olduğunu göreceksiniz. Bu galerilerden biri olan “Bimisal Art & Design Gallery” Şinasi Göktürkler’in “Bayağı Kadın Portreleri” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

bayagi kadin portreleri 3

Şinasi Göktürkler’in çalışmalarının dayanağı; benlik, altbenlik, beden, cinsiyet ve cinsellik gibi konular. Küratör Berçin Damgacı’ya göre kimi zaman güçlü, hatta gizli kalması gerekene tehdit olarak adlandırılabilecek görseller vasıtayla, kimi zaman ise başka imgelerin arasında saklanmış silüetler yoluyla, hem algı hem de bu kavramların kabulüyle oynuyor.

bayagi kadin portreleri

Sergi alanının duvarlarını kaplayan çalışmaların hepsinde aslında günlük hayatta karşılaşabileceğimiz yüzler mevcut, bu yüzler seks işçilerine ait. Herhangi bir mekan ve tanımlamadan uzak bu portreler en yalın, en savunmasız şekilleri ile resmedilmiş. İşler minimal dokularda gibi görünmesine rağmen o kadar derin anlamlar içeriyor ki, o portreleri kişisel deneyimleriniz ve hayal gücünüz ile bir yerde gibi hissetmemeniz imkansız. Tüm portreler özünde insana, insani duygulara ve hayallere ulaşıyor gibi bir his oluştu bende.

bayagi kadin portreleri 4

Renk ve kontrast seçimi, bende tek renk bir ışığın aydınlattığı odada hapsolmuş yüzleri çağrıştırdı.

bayagi kadin portreleri

Sergi metninde bu portrelerin seks işçilerine ait olduklarını okuyunca portrelere farklı gözle bakmaya başlıyorsunuz. Sadece bedenin konu olduğu çalışmalar bile o kadar yalın ki, sanki masumiyet çıplaklığın önüne geçiyor.

9 Mayıs’ta açılışı gerçekleşen sergiyi Bimisal Art&Design Gallery’de 9 Haziran 2014 tarihine kadar gezebilirsiniz.

Bimisal Art & Design Gallery Adres: Teşvikiye Mah. Ahmet Fetgari Sok. No:22  Şişli / İstanbul