1800lü yılların ikinci yarısından 1900’lere dek çiftlerin ayrı odalarda uyuması sağlıklı ve modern bir yaklaşım olarak kabul edilirdi. İşte şimdi aynı eğilim Türkçe’ye “uyku boşanması” olarak çevrilen ‘sleep divorce’ adlı bir iyi yaşam trendi olarak geri dönüyor.

Sleep Divorce | Fotoğraf: SleepScore

Genç jenerasyonların ve hatta uzman psikologların da tasdiklediği bu eğilimin, daha kaliteli bir uyku sağlayarak fiziksel, zihinsel ve hatta ruhsal sağlığa katkı sağladığı düşünülüyor. Birlikte uyuma fikri kulağa romantik gelse de horlamalar, yorgan savaşları, uykusunda çok rüya görenler, konuşanlar, hareketli uyuyanlar ve farklı sıcaklıklarda uyumayı sevenler düşünüldüğünde aslında hiç de pratik olmayan birçok değişkene tabii. ‘Sleep divorce’ da uyku kalitesini etkileyen tüm bu faktörleri elimine etmek üzere tercih ediliyor.

New York Post her üç çiftten birinin ‘sleep divorce’u tercih ettiğini öne sürüyor. Brooke Kato’nun yazısına göre; Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nin 2.000’den fazla yetişkinle 2023 yılında yaptığı bir anket, çiftlerin kulak tıkacı, göz maskesi, sessiz alarm kullandığını ve birbirlerine uyum sağlamak ve iyi bir gece uykusu sağlamak için erken veya geç saatlerde yatağa uzandıklarını gösteriyor. Bu da gösteriyor ki ‘sleep divorce’u tercih etmeyenlerin birbirlerinin alışkanlıklarına uyum sağlamak için ekstra çaba harcamaları gerekiyor. Bu bakıma yöntemin günlük rutin bakımından pratik olduğunu söyleyebiliriz.

Sleep Divorce | Fotoğraf: unsplash.com/@tsujigimi

Öte yandan bu tercihin hiç de romantik olmadığını ve çiftlerin ilişkilerini kötü etkilediğini savunanlar da var. “Yatağa küs girmemek” gibi en iyi bilinen evlilik öğütleri bile birlikte uyuma fikrine dayalıyken bu rutini tümüyle birbirinden bağımsız hale getirmenin çiftler arasında mesafe yaratacağını düşünenler belki de tümüyle haksız sayılmaz.

“Tired But Wired: How to Overcome Your Sleep Problems” kitabının yazarı Dr. Nerina Ramlakhan ise bu geri dönen trendin çiftin ilişkisi üzerindeki olası etkilerine ilişkin tartışmalara şöyle yanıt veriyor: “Bugün uykusuzluktan yakınan ve ayrı uyumayı tercih eden pek çok çiftin, faydalarını fark edip bunu bir nevi yaşam stiline dönüştürdüğünü görüyoruz. Kulağa garip gelse de, endişelenecek bir durum değil. Zira, birlikte uyuyamıyorsanız, kendinizi aynı yatakta uyumak için baskı altında hissetmeniz, ilişkiye zarar verebilir. Üstelik, uykusuzluğun getirdiği gerginliğe nazaran kaliteli bir uyku seansı sonrası çiftlerin iletişiminin geliştiği; birbirlerine daha pozitif ve yapıcı bir enerjiyle yaklaştıkları bir gerçek.”

Kapak Fotoğrafı: Medium

İlginizi çekebilir: Fatma Kayalar’dan Uyku 101