Şimdi size anlatacağım 3 mekanı önceden duymuş; hatta buralara gitmiş olabilirsiniz. Ben yine de buraları daha keşfetmeyenler için yazmak istedim. Listemizde ilk olarak Pera’da birkaç ay önce Wine & Dine tarzında açılan, New York sokaklarındaki şarküterileri anımsatan Comedus var. İkinci sırada Sıraselviler’de çaldığı müzikler ve eğlenceli ortamı ile kalbimi çalan gastrobar Yan yer alıyor. Yine Pera’da öğle yemeği için “rustik” lezzetler sunan Auf, listedeki üçüncü mekanımız. Buyrun, bu güzel yerleri siz de keşfedin…

Comedus Konum

Comedus Pera

Pera, İstanbul’daki en favori bölgelerimden. Şişhane metrosundan çıktığınız anda solunuzda duran Miss Pizza’dan başlayan Pera, geçen sene Spoil adlı bir barken 6 ay önce sevimli ve çok sevilen bir meyhaneye dönüşen Safi Meyhane, şık İtalyan restoranı Da Vittorio, sağda Good Mood, gram, Baylo ve Bird ile devam ediyor. Yaklaşık 4 ay önce Pera’nın nezih ve sosyal havasına bir mekan daha katıldı. Comedus adlı şarküteri, New Yorker tarzı sempatik dekoru, lezzetli malzemeleriyle Peralıların ilgisini ilk günden çekti. Comedus’a içeriye girdiğiniz andan itibaren mekandaki samimiyeti hissediyorsunuz. Burada onlarca çeşit et ve peynir var. Bu aralar benim en sevdiğim aktivitem, Comedus’tan İtalyan salamı, füme dil, rozbif, gravyer peyniri, gouda, parmesan alıp, evde yanında da iri yeşil zeytin ve rose şarapla keyif yapmak. Acelem varsa mortadella, domates ve dil peynirli baget de çok iyi bir alternatif oluyor. Bir mekan, bir bölgeye açılır açılmaz kendini rahat ve hızlı kabul ettirmesi çok kolay değildir; Comedus, şık dekoru, lezzetli ürünleri ve güler yüzlü sahipleri ile bunu ilk günden başardı. Hatta bana sorsanız sanki senelerdir oradaymış gibi… Mekanda iki tane masa da var; isterseniz sandviçinizi yaptırıp, bir kadeh şarap alıp içeride dilediğiniz kadar oturabilirsiniz.

Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. No: 107/C Beyoğlu, İstanbul

themagger_foursquare_yemeicme

Yan Konum

Yan Gastrobar
Yan Gastrobar

Burası yeni bir mekan değil ama ben Yan’ı iki hafta önce keşfettim. Geç oldu ama iyi oldu. İstanbul’da senelerdir gece çıkmamamın nedeni yaşımın ilerlemiş olması değil 🙂 Eğlenecek, güzel müzik ve istediğim insan kalitesiyle rahatça dans edebileceğim bir mekan bulamamamdı. Sıraselviler’de bulunan zamanının efsanelerinden Roxy’nin hemen “yan”ındaki bar Yan, beni lise-üniversite yıllarımda gittiğim ve özgürce dans ettiğim zamanlara götürdü.

İçerisi çok kalabalık olmasına rağmen, enteresan bir şekilde daralmıyorsunuz. Zaten çalan müzikler her şeye yetiyor.  Gece 1.30′a kadar kısmen daha pop çalarken, 1.30′dan itibaren çalan müzik türü rock’a kaymaya başlıyor ve asıl eğlence başlıyor. Red Hot Chili Peppers, Coldplay, Muse, Mor ve Ötesi, Duman, Reamonn çalan mekanda tüm şarkıları bildiğinizden dans ederken bağıra bağıra şarkı da söyleyebiliyorsunuz. Eğlenceli bir grupla, kafa dağıtmak için en yakın arkadaşınızla veya sevgilinizle eğlemek için gidip, saatlerce içip, dans edip, harika müzikleri dinleyebileceğiniz bir mekan Yan. Tavsiye ederim!

Sıraselviler Cad. Aslanyatağı Sok. No:5 Beyoğlu, İstanbul

Auf Konum

Auf Pera
Auf

Auf’u çok büyük ihtimalle duydunuz ama yine büyük bir ihtimalle gidemediniz. Çünkü burası akşamları servis vermiyor. NuPera’nın bir kolu olarak açılan Auf, Pera’da, öğle yemeklerinde farklı bir alternatif arayanlar için keyifli bir mekan. Öğlenleri günlük yemeklerden oluşan büfesi, lezzetli etler, mevsim sebzeleri, ev yapımı tatlılarla donaltılıyor. Crumble tekir, soğan çorbası, fas pilavı, armutlu tart gibi doğal ve farklı yemek çeşitlerinden oluşuyor bu büfe.

Burası aslında biraz gram Pera’nın daha büyük ve daha restoran hali gibi. Ancak fiyatları gram’a göre daha yüksek. Auf, hafta sonları konser etkinliklerinde de kapılarını misafirlerine açıyor. Ayrıca özel davetler ve kutlamalar için de gecelik özel menüler sunuyor.

Not: Pera taraflarında açık büfe öğle yemeğinde top 3′üm: Leblon, gram ve Auf.

Meşrutiyet Cad. Nu Pera No:67, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Tabii son zamanlarda keşfettiklerim bunlarla kalmıyor; ne kadar zamandır raflarda bilmiyorum ama Starbucks tiramisu “fast” bir tiramisuya göre çok lezzetli. Yeniköy’de geçtiğimiz sene açılan MUA adlı dondurma dükkanı hem dondurmaları, hem de sempatik tarzıyla Yeniköy’ün samimi ortamına çok yakışmış. Mevsim lezzetlerini en lezzetli şekilde MUA’da tadabiliyorsunuz. (Köybaşı cad. no: 126/B Yeniköy Mahallesi Sarıyer – İstanbul)

Bir sonraki yazıya kadar şimdilik bu kadar. Sevgiler!