Yavaş yavaş hastalığın belirtilerini gösterip, belli bir zaman sonra çevresindekileri bile tanımamaya başlayan genç bir Alzheimer hastası rolünde seyrettiğimiz Julianne Moore ve hafızasına dokunaklı tutunuşu Still Alice…

Still Alice
Still Alice

Arkadaşlarınızla sohbet ederken bir anda kelimeleri unutmaya başlıyorsunuz. Mutfakta, daha önce defalarca yapmanıza rağmen en sevdiğiniz kekin tarifini unutuyorsunuz.Elinizden düşürmediğiniz telefonun yerini hatırlayamayacak duruma geliyorsunuz. Hafıza kaybı olarak adlandırılan nörolojik hastalık olan Alzheimer’dan bahsediyorum.

Still Alice, hastalığa biraz daha umut dolu bakan bir bakış açısı ile hazırlanmış senaryosu ve özellikle başrol oyuncusu Julianne Moore’un performansını güçlü bulduğum bir yapım. Alice,kariyerinde büyük başarılarla adından sıkça söz ettiren ünlü bir dil bilim profesörüdür. John ile sorunsuz giden bir evliliği, sahip oldukları üç yetişkin çocukları vardır. Konferans verirken unuttuğu kelimelerin ardından koşu yaparken yolunu kaybetmesi üzerine hayatında bir şeylerin ters gitmeye başladığını fark eden Alice’e erken yaşta Alzheimer tanısı konulur. Artık bundan sonra yapılacak olan pek az şey olduğunun bilincine varan Alice, kelime oyunları oynar, hatırlamak için telefonuna notlar kaydeder, ileri aşaması için kendine yol gösterecek videolar çeker. Mücadele edip, inatla savaşmaya devam eder.

Still Alice
Still Alice

Hastalık sürecinde John’un karısına karşı duruşu, arasına mesafeler koyması, çocuklarının duruma alışma süreçleri aralarındaki ilişkileri etkiler tabii. Filmde hastalığı “yitirme sanatı” olarak görem Alice’in, bir zamanlar olduğu kişiyi araması oldukça umut doluydu. Tiyatrocu kızı Lydia’yı oynayan Kristen Stewart ise yine kendisine uyan bu rol ile, annesini sürekli destekleyip anlamaya çalışıyor, önceden aralarında olan mesafe, film boyunca giderek azalıyor.

Nörobilim ile ilgili makaleler okuyup, özellikle Alzheimer hastalağını araştırdığım şu günlerde filmi izlemeyi  sürekli ertelediğim için pişman oldum. Ağır ilerleyen bir film olsa bile, Alzheimer hastalığı ile mücadele ederken yaşanılanları Julianne Moore’un performansı ile daha da kuvvetli kılıyor.

Still Alice
Still Alice

Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu – Drama ve BAFTA En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin yanına geçtiğimiz gece bir de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü eklemiş olması oldukça yerinde…

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Julianne Moore Filmleri