Farkındasınızdır, turistlik işini Paris’e gidip Eiffel’in önünde alışveriş torbasıyla poz vermekten ya da Pisa Kulesi’ni itiyormuş gibi yapılan fotoğraf çektirmekten bir adım daha öteye taşımak isteyenler, bu aralar İskandinavya’ya yoğun ilgi gösteriyor. Ben de profesyonel turist olma yolunda ilerlerken Helsinki ve Tallinn’den sonra rotamı Stockholm’e çevirdim.

Stockholm’de Bol Kahveli, Yemeli İçmeli Bir Gün
Stockholm’de Bol Kahveli, Yemeli İçmeli Bir Gün

Stockholm Gezilecek Yerler

“X’in Paris’i, ya da Y’nin Venedik’i” kalıbını kullanarak yaratıcılığın doruklarına çıkmaya bayıldığımız için, diğer onlarca yer gibi buraya da “Kuzey’in Venedik’i” benzetmesini yapıyor olsalar da, Stockholm bu tip klişelerin çok daha ötesinde bir şehir. İçinde saatlerinizi geçirebileceğiniz müzeleri, medeniyetin doruk noktasında hissedebileceğiniz bir düzeni, ve çoğu insan tarafından bilinmese de kendinizi dakika başı başka bir kafeye atmak isteyeceğiniz güzellikte kahve dükkanları/restoranları var. Kişisel cehaletimden mi kaynaklıdır bilemiyorum, ancak Stockholm’ün özellikle kahve konusunda nam saldığından, oraya ayak basmadan önce derin bir araştırma sürecine girene kadar kesinlikle haberdar değildim. Hal böyle olunca ani bir kararla benim gibiler için birkaç restoran/kafe önerisinde bulunarak Stockholm gezinizin güzelliğine güzellik katmak isterim.

Nybrogatan38
Nybrogatan38

Nybrogatan38

Stockholm’ün zenginli bölgesi Östermalm’da, dışarıda oturulabilecek alanı da bulunan sevimli bir kafe olan Nybrogatan38, gurbet ellerde (söz konusu kahvaltı olunca Türkiye özlemime engel olamadığım belli oluyordur) yumurtalı, peynirli kahvaltı özlemi duyacak olursanız, kesinlikle tercih edebileceğiniz bir yer. Haftasonları brunch seçeneği de sunan bu kafenin Egg Benedict’ine ve çalışanlarının sempatikliğine kefilim.

Urban Deli

Şehrin en hip bölgelerinden SoFo’da bulunan Urban Deli, hem küçük bir market tadında, hem de kahvaltı dahil her öğünde sizi mutlu edebilecek bir kafe. Stockholm hipster aleminin en uğrak noktalarından biri olmasının yanı sıra, özellikle şarküteri ürünleri açısından inanılmaz tatmin edici. Bana kalırsa bir kahvaltınızı buraya denk getirmek adına yolunuzu mutlaka buraya düşürün. Unutmadan, burası için rezervasyon yapmayı düşünebilirsiniz, çok kalabalık olabiliyor.

Pelikan
Pelikan

Pelikan

Her Ikea’ya gidişimizde yemeklerin ucuz oluşu nedeniyle kendimizi kaybedip aldığımız 8 tabaktan birini mutlaka işgal eden İsveç köftenin en iyi yapıldığı yeri keşfetmeden sizi Stockholm’den göndermeyeceğim. 1733’ten beri varlığını sürdüren ve İsveç mutfağı konusunda gayet iddialı olan Pelikan’ın İsveç köftesi, Stockholm’de yediğim en başarılı yemeklerden biri olarak kişisel tarihime adını altın harflerle yazdırdı bile. Türkiye’dekine kıyasla çok daha büyük olan köfteler, patates püresi, lingonberry ve turşu ile servis ediliyor. Öyle güzel ki, çok acıkılan anlarda insanı “Ah bir İsveç köfte olsa da yesem” dedirtecek raddeye bile getirebiliyor.

Östermalms Saluhall
Östermalms Saluhall

Östermalms Saluhall

Madrid ya da Barselona’da benzeri versiyonlarını ziyaret etmiş olanlara daha kolay açıklayabileceğim Saluhall, aslında “gurme pazar” olarak nitelendirilebilir. İçeride yoğun olarak şarküteri ve deniz ürünü bulunmakla birlikte, İsveç ve dünya mutfağını kapsayan birçok restoran bulabilmek de mümkün. Hem lokallerin, hem turistlerin tercih ettiği, isterseniz yiyecek alışverişi yapabileceğiniz, isterseniz mutlu mesut yemeğinizi yiyebileceğiniz bir yer. Özellikle deniz ürünü seviyorsanız, sanırsam Stockholm’de en taze, en lezzetli ürünleri bulabileceğiniz yerlerden biri burası.

Not: Burada somon yiyecek olursanız, yemeğinizin “pişmiş” olup olmadığını mutlaka sorun. İsveç’te füme somonu sanırım biraz FAZLA seviyorlar. Yanlış sipariş verirseniz 1 kilo çiğ somon yemek durumunda kalabilirsiniz. Bizim bi’ arkadaş vardı da……

Riche

Riche’yi öneri listeme alırken aslında biraz tereddüt ettim. Çünkü burayı öneriyor olmamın nedeni yemeklerinin ya da içkilerinin lezzetinden çok, lokaller tarafından sık sık tercih edilen bir mekan olması. Yurtdışında keşfedilen mekanlarda zaman zaman yaşanan “Aa turistli yere gelmişiz” üzüntüsünü sıfırlamak adına Stockholm’de Riche’yi özellikle akşam saatlerinde tercih edebilirsiniz. Yemekleri de içkileri de, herhangi bir sorun yaşamayacağınız kadar tatmin edici.

Drop Coffee
Drop Coffee

Drop Coffee

Södermalm bölgesinde de bizim Karaköy’deki gibi kahveci patlaması olduğunu göz önünde bulundurunca konuyla ilgili kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bunun için tarafımca test edilip onaylanmış olan Drop Coffee’yi listenizde ilk sıralara alabilir, gayet güzel kahvelerinin tadına varmanın yanı sıra, evinde kahve içmeyi sevenlerdenseniz, beğendiğiniz kahveden alıp oralardan buralara kadar getirebilirsiniz. Bu arada doğruyu söylemeden geçmeyeyim, bazı lokaller buranın biraz “abartılmış” olduğunu düşündükleri buraya karşı biraz tepkililer, ama bu kahvelerinin başarılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Johan&Nyström

Södermalm’da hem kahve hem de çay işinde iddialı olan yerlerden biri de Johan&Nyström. Defalarca “İsveç’in en iyi kahve dükkanı” “Dünyanın en iyi bilmemkaçıncı kahvecisi” gibi ödüller alan bu kafenin hem dekorasyonunu, hem de kahvelerini seveceğinize eminim. Ayrıca buradan da evinize kahve alabilme şansınız var, hatırlatayım. Gördüğünüz gibi özellikle kahve konusunda bizim sadık yârimiz Södermalm’mış.

Chaikhana

Şehrin en merkezi ve turistik bölgesi Gamla Stan üzerinde yer alan Chaikhana, adı üzerinden tahmin yürütseniz doğru bilme ihtimalinizin oldukça yüksek olduğu bir “çay evi”. İçeride farklı çaylardan oluşan bir menü üzerinden çay tadımı gerçekleştirerek birçok farklı çeşidi tadabileceğiniz gibi, gayet tatlı ortamında sakin sakin çayınızı içebilir, hatta beğendiklerinizi alıp Türkiye’ye bile getirebilirsiniz. Fiyatlar konusunda biraz söylenme ihtimaliniz olabilir, ancak hatırlatmalıyım ki burası şehrin en turistik bölgesi olduğu için inceden bir turist fiyatı çekiliyor.

İlginizi çekebilir: Deniz Özdağ’dan “Berlin’i Aldattığım Şehir: Stockholm”

Bu arada, yeme içme yetmez, bana gezdiklerini gördüklerini anlat diyenler için, biz oitheblog.com’da şöyle detaylı bir Stockholm Rehberi de yazmış bulunduk…