Her alanda dijitalleşmeye başladığımız bu çağda, tabii ki müzeler de geri kalmıyor ve geleneksel deneyimlerimizin yanı sıra yeni deneyimleri keşfetmemiz için kucak açıyor. Fütüristik tasarımıyla göz kamaştıran ve daha önceki müze ziyaretlerimizin çok ötesinde, sınırsız bir macerayı keşfetmeye var mısınız?

Mori Building Dijital Sanat Müzesi: TeamLab Borderless 

youtube play youtube play

Dünyanın ilk dijital müzesi olan TeamLab, büyük bir sınırsız dünya oluşturan güzel sanat ve müzik parçalarıyla dolu bir müze. Tokyo merkezli olan TeamLab, fütüristik tasarımlara adanmış interaktif bir dijital alan yaratarak 2018 yılında sanatseverlerle buluşmuş. En güzel yanlarından birisi ise şu: sanat, bu müzede sürekli bir hareket halinde ve asla bir yerde kalmıyor! 

Forest of Resonating Lamps
Forest of Resonating Lamps| Fotoğraf: TeamLab Borderless

Müze içerisinde farklı temalarda sergiler yer alıyor. Bu 5 ana sergi şöyle: zaman-mekan algısını yok eden, sınırsız bir keşfi amaçlayan Borderless World, tamamen lamba ve aynalardan oluşan Forest of Resonating Lamps, hipokampüsün büyümesinden yola çıkılarak hazırlanan ve adeta ormanda olduğunuzu hissettiren Athletics Forest, müzenin çocukları da unutmadığı Sketch Aquarium ve ziyaretçilerine alışılmışın dışında bir çay içme deneyimi yaşatan EN Tea House.

youtube play youtube play

Beni en çok heyecanlandıran deneyimlerden birisi EN Tea House sergisi oldu. Çayınızı yudumlamaya başladığınız andan itibaren çiçekler çayınızda belirmeye başlıyor ve siz bitirene kadar bu görsel şölen devam ediyor.

 L’Atelier des Lumières

Gustav Klimt
Gustav Klimt | Fotoğraf: culturespaces.com

Paris’in ilk dijital müzesi olan L’Atelier des Lumières de eşsiz bir deneyim sunuyor. 3 bin 300 metrekarelik geniş yüzey üzerinde 10 metre yüksekliğindeki duvarlara lazer video projektörler kullanılarak yansıtılarak oluşturulan bu müze, ünlü tabloların içinde adeta gezmenizi ve onları yeniden keşfetmenizi sağlıyor! İlk olarak 2018 yılında Gustav Klimt’in eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, 2019 yılında ise Van Gogh ile sanatseverleri buluşturmuş.

Van Gogh
Van Gogh | Fotoğraf: goodmorningparis.fr

Vincent Van Gogh‘a adanmış görkemli sergiden ve ilk sürükleyici sanat festivalinin muazzam başarısından sonra 28 Şubat 2020 – 3 Ocak 2021 tarihleri arasında Atelier des Lumieres, büyük ustaların bazılarına ve dünyanın güzel köşesindeki temsillerine odaklanacak yeni bir sürükleyici sergiye hazırlanmış. “Akdeniz Çevresindeki Yolculuklar” isimli sergiyle Monet, Renoir ve Chagall gibi büyük ressamların ağırlanması hedeflenmiş. Fakat ne yazık ki tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs sebebiyle şu anda kapalı görünüyor.

 Akdeniz Çevresindeki Yolculuklar
Akdeniz Çevresindeki Yolculuklar | Fotoğraf: atelier-lumieres.com

Dijital müzelerin içindeyken bir sanat eserine bakmıyor, bir resim ya da bir sanatçı hakkında bir şey okumuyor ama onun zamanına, yaşamına ve eserlerine dalmış durumda,adeta içinde oluyoruz.Bu alışılmışın dışındaki eşsiz müze deneyimini siz nasıl karşılıyorsunuz?  

Kapak fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Online Müzeler