Hani zaman zaman ne evde durasın gelir ne de kalabalığa karışasın; hem bir sükunet ararsın, bir huzur hem de bir renk istersin gününde. İşte böylesi zamanlarda sığınılabilecek minicik bir kafe Telve… Fatih At Pazarı Meydanı’nda köşe başında eski bir konak burası. Hoş geldik o halde…

Konum

IMG_9542
Telve Kahve, Fatih

Fatih At Pazarı Meydanı – bilenler bilirler- son zamanlarda popülerleşmiş, sıra sıra mekanların açıldığı bir meydan. Meydanda çok mekanlar var belki ama Telve gerek iç dekorasyonu gerek ambiyansı gerekse menüsüyle hemen sıyrılıyor diğerlerinden. Telve’nin sahibi Semih Bey, mekanın her bir köşesini kendi elleriyle yapmış. El emeği göz nuru eski ahşap mobilyalardan çeşit çeşit eşyalar çıkarmış mekanı için. Telve’ye girdiğiniz an her bir köşenin nasıl özene bezene döşendiğini, o sıcaklığı, o samimiyeti hemen hissediyorsunuz. Eski bir vitrinin, eski bir sehpanın ayaklarının ya da eski bir cüzdanın nasıl değerlendirildiğine inanamıyor insan.

IMG_9538
Telve Kahve, Fatih

Mekanın giriş katında yalnızca üç masa ve alt katta da kalabalık gruplar için bir sedir var. Tamamıyla nostaljik, tamamıyla alaturka. Eski bir cüzdandan yapılmış menüde ilk dikkatimi çeken şey Osmanlı şerbetleri. Semih Bey’in kendi karışımları olan şerbetlerden gülimonatayı denedim ve bayıldım diyebilirim. Gülimonata, gül şerbeti ile limonata karışımı. Bunun gibi birkaç çeşit şerbet var, eminim hepsi birbirinden lezzetlidir ve sıcak yaz günlerinde içimizi serinletecektir. Anneannelerimizden kalma fincanlarda türk kahvesi ve Semih Bey’in eşinin eseri olan kekler, kurabiyeler de leziz birer alternatif tabii… Fonda da daim çalan alaturka ezgilerle huzur dolu, hoş sohbetlerin edileceği bir yer yaratılmış böylece.

IMG_9510
Telve Kahve, Fatih

Yaz gelirken, havalar ısınırken, huzur dolu sedalarla mis gibi şerbetleri denemek adına yolunuzu köşe başındaki bu el emeği göz nuru konağa çevirebilirsiniz. Şayet ruh yaşınız zaman zaman yolun yarısına vardığını hissettiriyorsa size, eminim iyi gelecektir Telve’de soluklanmak.

IMG_9539
Telve Kahve, Fatih

Telve Kafe Adres: Ali Kuşçu Mah. At Pazarı Meydanı No:2 Fatih/İstanbul