Sinemanın en prestijli ödüllerinden Akademi Ödülleri’nin ya da çok daha popüler adıyla Oscar’ların bu yılki aday filmleri ve sanatçıları açıklandı. Everything Everywhere All at Once, All Quiet on the Western Front, Elvis ve The Fabelmans gibi yılın en beğenilen yapımlarının öne çıktığı aday listesinde İrlanda asıllı yönetmen Martin McDonagh‘ın The Banshees of Inisherin filmi de En İyi Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo ve dört oyuncu kategorisinde aday gösterildi. Ayrıca En İyi Uluslararası Film kategorisindeki bir aday da The Irish Spirit’e gönül vermiş olanlarımız için mutluluk verici: Yarışta İrlanda’yı temsil eden The Quiet Girl filmi, Oscar adayları arasında. Ve bu İrlanda’nın ilk adaylığı!

Oscar Yarışı ve İrlanda

Akademi’nin daha önce En İyi Yabancı Film olarak adlandırdığı ve birkaç yıl önce En İyi Uluslararası Film adını alan kategorisinde, her ülke resmî bir başvuru yaparak aday adayı oluyor. Ülkeler kendi adaylarını farklı metodlarla seçiyorlar – örneğin İrlanda’nın adayını İrlanda Film ve Televizyon Akademisi (IFTA) kurulu seçiyor. Akademi, Oscar adayları açıklanmadan bir ay önce 15 finalistlik bir kısa liste açıklıyor, ardından bunlar arasından 5 Oscar adayı belirleniyor. Akademi’nin kurallarına göre seçilen filmin İngilizce dışında bir dilde olması gerekiyor. Önceleri, söz konusu “İngilizce dışındaki dilin” ülkenin resmî dili ya da bu ülkeye özgü yerel bir dil olması şartı aranıyordu. Bu da ana dili İngilizce olan Büyük Britanya, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda gibi ülkelerin aday seçimini ve başvurusunu zorlaştırıyordu. 2005 yılında değişen kuralla, ülkenin prodüksiyonuna belli bir yüzdede destek olduğu, ülkenin dışında geçen ve ülkede konuşulmayan (fakat İngilizce dışındaki) bir dildeki filmlerin de aday olarak seçilmesine izin verildi. Öte yandan aynı tarihlerde, bağımsız sinemanın yükselişiyle yerel dillerde filmler çeken yönetmenlerin sayısı da artmaya başladı.

youtube play youtube play

İrlanda, ilk başvurusunu 2007’de, Tommy Collins imzalı İrlandaca film Kings ile yaptı. Film bir arkadaşlarının cenazesi için yıllar sonra yeniden bir araya gelen bir grup arkadaşın hüzünlü hikayesini anlatıyordu. Fakat Kings, kısa listeye kalamadı. Ardından İrlanda, belli aralıklarla toplam 9 başvuruda bulundu:

  • Kings (Tommy Collins, 2007) – İrlandaca
  • As If I Am Not There (Juanita Wilson, 2011) – Hırvatça
  • The Gift (Tommy Collins, 2014) – İrlandaca
  • Viva (Paddy Breathnach, 2015) – İspanyolca
  • Song of Granite (Pat Collins, 2017) –İrlandaca
  • Gaza (Garry Keane & Andrew McConnell) – Arapça
  • Arracht (Tom Sullivan, 2020) – İrlandaca
  • Foscadh (Seán Breathnach, 2021) – İrlandaca
  • The Quiet Girl (Colm Bairéad, 2022) – İrlandaca

Bunlardan Viva 88. Akademi Ödülleri’nin En İyi Yabancı Film kısa listesine kalırken, bu yıl ilk kez İrlanda’yı temsil eden bir film bu kategoride aday gösterildi: The Quiet Girl.

Viva | 2015, Paddy Breathnach

İrlanda ortak yapımı olduğu için 88. Akademi Ödülleri’nde İrlanda’yı temsil eden ve 9 filmden oluşan kısa listeye kalan Viva, İspanyolca dilinde bir Küba filmi. Film, Havana’daki küçük odasında tek başına yaşayan ve bir grup drag sanatçısının makyaj ve saçlarını yaparak hayatını kazanan Jesus’u merkezine alıyor. En büyük hayali kendisi de bir drag performansçısı olmak olan Jesus, tam hayallerine kavuştuğu gün bir saldırıya uğruyor ve üstelik saldırganın 15 yıldır hapiste olan babası olduğunu fark ediyor. Viva, bir yandan aşkı ve tutkuyu arayan bir gencin büyüme hikayesi, bir yandan da dokunaklı bir baba-oğul hikayesi anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Quiet Girl | 2022, Colm Bairéad

İrlanda’ya 95. Akademi Ödülleri’nde ilk Oscar adaylığını getiren The Quiet Girl, 1980’lerin başında, İrlanda kırsalında geçiyor. İçine kapanık ve ihmal edilmiş küçük bir kız çocuğu olan Cait, yaz tatilini geçirmesi için koruyucu bir ailenin yanına gönderiliyor. Burada alışık olmadığı bir ilgi ve şefkatle karşılaşan Cait, bambaşka bir hayat ihtimalinin farkına varıyor. Öte yandan bu güvenli alanda bile kendisinden saklananların olduğunu, her ailenin kendi sırları olabileceğini öğreniyor.

The Quiet Girl, Türkiye’de 24 Şubat’ta, Başka Sinema salonlarında gösterime giriyor; filmin kaderinin belli olacağı 95. Akademi Ödülleri töreni ise 12 Mart gecesi gerçekleşiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10