Telefonu olan herkes gibi bizim de bir günümüz Timothée Chalamet adını duymadan geçmiyor. Hatta 2023 yılında kavuşacağımız ve Timothée’nin ana karakter olarak karşımıza çıkacağı Wonka filminden ilk görseller gelmeye başladı bile. En sevdiğimiz yönetmenlerden birinin filminde aktör olarak Chalamet, kırmızı halıda cinsiyet normlarını yıkan Chalamet, maskülenliği yeniden tanımlayan Chalamet gibi liste uzayıp gidiyor… Chalamet’in üzerimizdeki etkisi gün geçtikçe artıyorken biz de Chalamet ile ilgili en çok konuştuklarımızı ve kendisinin filmlerini bir derleyelim istedik.

Timothée Chalamet
Timothée Chalamet | Fotoğraf:: British Vogue- Steven Meisel

Timothée Chalamet Mercek Altında

Normlar Merceğinden

Times dergisine verdiği röportajda insanlara kalbini ortaya koymanın bir problem olmadığını göstermek için burada olduğunu söyleyen Chalamet; değişen maskülenlik anlayışının başrollerinden biri. Chalamet maskülenlik için kaslı bir vücudun, sert mimiklerin yani belirli bir sınırlamanın olması gerekmediği bu yeni cesur dünyadan heyecanlandığını belirtiyor. 2021 ve 2022 senelerinde People dergisinin en seksi erkek listesine giren Chalamet’in, hem bu listede hem bizim konuşmalarımızda en dikkat çeken özelliklerinden biri normları tekrardan tanımlayan karakteri.

Moda Merceğinden

Son dönemde en çok konuştuklarımızdan biri de Timothée Chalamet’in Bones and All filminin Venedik Film Festivali açılışına giydiği kırmızı sırtı açık üst. Chalamet, giydikleri ile yarattığı cinsiyetsiz dil ve sürdürülebilirliğe verdiği önem ile günümüzde moda dünyasının en dikkat çeken aktörlerinden biri. Bu dikkat çekmesinin bir sonucunu British Vogue’un kapağında tek başına poz veren ilk erkek olması ile örnek verebiliriz.

Favorileri Merceğinden

Timothée Chalamet’in en sevdiği filmler Paul Thomas Anderson’ın The Master filminden Linsay Lohan başrollü Mean Girls’e kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Rol modelleri olarak Michael B. Jordan, Leonardo Di Caprio ve Jennifer Lawrance’i gördüğünü söyleyen Chalamet, Times dergisiyle bu rol modellerinden birinin kendisine verdiği oyunculuk tavsiyesini de paylaşıyor. Leonardo Di Caprio’nun kendisine ağır uyuşturucu kullanmamasını ve süper kahraman filmlerinde oynamamasını tavsiye ettiğini söylüyor. Bu tavsiyenin Chalamet’in Spiderman rolü için Tom Holland ile seçmelere girmesinden önce mi sonra mı söylediğini bilmiyoruz. Fakat Chalamet’in açıklamalarına göre bu seçmelerde kendisi çok paniklemiş.

Oyunculuğu Merceğinden

Tabii ki en önemli kısmı en sona sakladık. Akademi Ödülleri çoğu zaman ırkçılık, cinsiyetçilik, yaş ayrımcılığı üzerinden tartışmalar ile gündemimize girebiliyor. Akademi Ödülleri’ne genç yaşta erkek oyuncuların aday gösterilmediği ya da ödül verilmediğinin konuşulduğu bir dönemde Chalamet, Call Me By Your Name rolü ile Akademi Ödüllerinin 1944 yılından beri aday gösterilen en genç erkek oyuncusu oldu. Verdiği röportajlarda sıklıkla ün kavramı üzerinden kendini tanımlamamaya çalıştığını belirten Chalamet, kendisine sürekli “sen bir oyuncusun.” diye hatırlattığını da dürüstçe ekliyor.

Chalamet’in Call Me By Your Name’den Dune’a, The French Dispatch’ten Little Women’a kadar hayran olduğumuz filmografisinde pişman olduğu bir oyunculuk kararı da var. Woody Allen’ın filminde oynadığı için pişman olduğunu ve bu süreçte iyi bir rolün kriterleri için yeterli olmaması gerektiğini öğrendiğini söyleyen Chalamet, filmden edindiği tüm kazancı Time’s Up, New York LGBT Merkezi ve Rainn adlı kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışladı.

O zaman en sevdiğimiz ve en çok konuştuğumuz Timothée Chalamet filmlerine bir göz atalım.

Timothée Chalamet Filmleri

Call Me by Your Name | 2017, Luca Guadagnino

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name | Fotoğraf: IMDb

80’ler nostaljisi, İtalyan kırsalının güneş, deniz tuzu ve kayısı bahçeleriyle güzelleşen doğası ve yaz tatilinin boşvermiş rehaveti…Yaz tatili boyunca babasına yardımcı olmak için İtalya’daki yazlıklarına konuk olan üniversite öğrencisi Oliver’a aşık olan Elio’nun hislerini ve ikisinin tutkulu ilişkisini konu alıyor. James Ivory‘nin senaryosu ve Timothée Chalamet‘nin olağanüstü performansı övgüye değer.

Kuir Sinemanın Önemli Yapımları üzerine hazırladığımız listeye göz atın.

Lady Bird | 2017, Greta Gerwig

Timothée Chalamet, Lady Bird
Timothée Chalamet, Lady Bird | Fotoğraf: Pop Sugar

Frances Ha filminden tanıdığımız Greta Gerwig‘in hem yönetmen ve senarist koltuğuna oturduğu hem de başrol olarak yer aldığı Lady Bird filmi; kendisine “Lady Bird” lakabını veren genç bir lise öğrencisinin hikâyesini anlatıyor. Greta Gerwig‘n hayatından esintiler olan bu film; katolik aileden gelen bir genç kızın aşk ve aile hayatına odaklanıyor.

Beautiful Boy | 2018, Felix van Groeningen

Timothée Chalamet, Beautiful Boy
Timothée Chalamet, Beautiful Boy | Fotoğraf: Youtube

Başrollerini Timothée Chalamet ve Steve Carell’in paylaştığı Beautiful Boy, David ve Nic Sheff‘in anılarına dayanan bir biyografi filmi. Bağımlılıkla mücadele eden bir ailenin seneler süren hayatta kalma ve iyileşme hikâyesinin anlatıldığı film için Chalamet, rolünü sterotipik olmaktan çıkarabilmek için uyuşturucuya bağımlılığı olan insanlar ile vakit geçirdiğini belirtti.

Emre Eminoğlu’nun gözünden Beautiful Boy‘a göz atın.

Little Women | 2019, Greta Gerwig

Little Women | Fotoğraf: Youtube

Bir başka Greta Gerwig filminde yer alan Timothée Chalamet, bu sefer karşımıza edebiyattan tanıdığımız Laurie olarak çıkıyor. Little Women, Akademi Ödülleri’nde sadece en iyi kostüm ödülünü kazandığında, Oscar’da cinsiyetçilik iddiaları üzerinden tartışmalara sebep olmuştu.

İşlerine hayran kaldığımız kadın yönetmenleri derlediğimiz listemize göz atın.

Dune Part I |  2021, Dennis Villeneuve

Dune Part I |  Fotoğraf: IMDb

2021’in en konuşulan filmlerinden biri olan Dune Part I, Frank Herbet klasiği Dune‘un Dennis Villeneuve uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Dune sinema tarihinde daha önce de uyarlanmaya çalışılmış fakat devasa tasarım planları, yetersiz bütçeler ile başarıya ulaşamamıştı. Devam filmini de beklediğimiz Dune, 6 farklı Oscar ödülü kazandı.

Fatma Kayalar’ın Dune hakkında anlattıklarına bakın.

The French Dispatch |  2021, Wes Anderson

French Dispatch |  Fotoğraf: Vanity Fair

En sevdiğimiz yönetmenlerden biri olan Wes Anderson’ın filmi The French Dispatch, üç ayrı hikâyeye bölünüyor. Timothée Chalamet ise ikinci öyküde yer alıyor. Gazeteciliğin bütüncüllük fikri üzerinden dalga geçilen bu kısımda, Timothée Chalamet, hikâyeyi filmde ilişki yaşadığı ve öğretmeni olarak da gösterilen Frances McDormand ile paylaşıyor.

Ecem Şimşek’in French Dispatch yorumuna göz atın.

Bones and All |  2022, Luca Guadagnino

Başrolünü Taylor Russel ve Timothée Chalamet’in paylaştığı Bones and All filmi 2022 Venedik Film Festivali’nde açılışını yaptı. Bones and All; toplum dışına itilse de hayatta kalan Maren ile hayattan ümidini kesen sivri Lee’nin aşk hikâyesini anlatıyor. Ronald Reagan döneminde ABD’yi 1500 km boyunca kat eden ikili, yol boyunca kendi geçmişlerine geri dönmeye devam ediyor.

Kapak fotoğrafı: British Vogue- Alasdair McLellan

İlginizi çekebilir: Ecem Şimşek’ten Coming of Age Filmleri