Uzun bir günün ardından çoğumuz; tabağımızdan yükselen kokular ile gökyüzünün şeftali rengine dönmeye başladığı ılık bir gün batımındaymışız gibi hissedeceğimiz tarifleri arıyoruz. Üzüm bağlarının ortasına kurulmuş bir masa, bir ağaçtan diğer ağaca uzanan bahçe lambaları ve tabii ki saatlerce sohbet ettiğimiz sevdiklerimiz…  Orta Çağ’dan esen sert rüzgârları Emilia Romagna’nın ılık bir bahar meltemine dönüştüren Tortellini ile İtalya’ya doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Emilia Romagna | Fotoğraf: Stefano Zocca

Şehrin karmaşasından uzaklaşıp anı yaşamaya başladığımızı hissettiğimiz yemek sofraları uzadıkça; sevdiklerimizin geçmişine dair bilmediklerimizi keşfeder, gelecek adına hayaller kurmaya başlarız. Bir koku ile geçmişe açılan, bir çatal ile bizi sınırların ötesinde yolculuğa çıkaran yemeklerin ruhumuzu ve bedenimizin ihtiyaçlarına yanıt olmasını beklerken çoğu zaman o yemeklere olabildiğince az vakti ayırmayı tercih ediyoruz. Mutfakta geçirdiğimiz birkaç dakikanın sonunda bizi İtalya’nın büyülü bölgesi Emilia Romagna’ya ışınlayan Tortellini sayesinde; Venüs ve Zeus’un ilişkisine dair bilinmeyenleri aralıyor, yeni hayaller kuracağımız sofralarda mevsim malzemeleri ile hazırlayabileceğimiz sade tarifleri araştırıyoruz.

Tortellini’nin Hikâyesi

Tortellini | Fotoğraf: Karolina Grabowska

Literatüre 1570 yılında Bartolomeo Scappi’nin tariflerinde Tortoletti olarak geçmeye başlayan Tortellini; Vincenzo Tarana’nın 17.yüzyılda kaleme aldığı yazıların ardından bugünkü ismi ile tanınmaya başlıyor. Şekli ile Emilia Romagna’nın en ikonik yemeklerinden biri hâline gelen Tortellini, ayrıca bölgede tarihi boyunca her Noel akşamında tavuk veya et suyu ile servis edilen bir gelenek olarak da yer alıyor. Geçmişi yüzlerce yıl geriye uzanan Tortellini’nin şekli hakkında ise birçok rivayet bulunuyor. Bir efsaneye göre; Tortellini, zamanında aşkın ve güzelliğin tanrıçası olan Venüs ve mitolojinin en güçlü tanrısı Zeus’un Bologna ve Modena arasında yer alan Castelfranco Emilia’da bir handa kalması üzerine şekilleniyor. Rivayete göre; Venüs’ün güzelliği karşısında büyülenen hancı, kapı deliğinden Venüs’ü seyretmeye başlıyor. Fakat, güzellik tanrıçasının sadece göbek deliğini görebiliyor. Göbek deliğinden dahi çok etkilenen hancı, bugün ayrıca Ombelico di Venere – Venüs’ün göbek deliği- olarak da anılan Tortellini’yi yaratıyor.

Barilla Tortellini: Türkiye’de bir İtalyan

Sade tariflerinin ardında çok fazla yaşanmışlığı biriktiren İtalyan yemekleri arasında; mutfakta neredeyse hiç zaman harcamamıza gerek kalmayan Tortelliniler bizim favorimiz. Baharın ılık meltemleri üzerimize doğru eserken Barilla’nın hassas yumurtalı makarna tabakalarıyla oluşturduğu 3 Peynirli Tortelliniler ile evimizin sofralarında İtalya’daymışız gibi hissedeceğimiz tabakları araştırıyoruz. Barilla’nın İsviçre emmantelleri, Emilia Romagna’nın parmesanları ve Sicilya’nın ricotta peynirlerini birleştirdiği Üç Peynirli Tortellinileri’ne en çok yakışacağını düşündüğümüz mevsim sebzeli iki nefis tarifi aşağıya bırakıyoruz.

Küçük bir not; İtalyanların sağlıklı yaşam sırları makarnalarını al dente kıvamında pişirmelerinde saklı! Tortellinilerinizi pişirirken kutuda yazan süreye özellikle dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizelim.

Mantar ve Bezelye ile Barilla Üç Peynirli Tortellini:

Mantar ve Bezelye ile Barilla Üç Peynirli Tortellini  | Fotoğraf: Barilla

Bitkisel mutfağın iyice yaygınlaşmaya başladığı bugünlerde; mevsim sebzeleri ile doğaya, besin değerleri ile de bize iyi geleceğine inandığımız Barilla’dan Üç Peynirli Tortellini tarifimiz var!

Malzemeler: Barilla Tortellini Üç Peynirli 1 paket, 50 gram ince dilimlenmiş mantar, 50 gram bezelye, 1 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı, tercihiniz kadar tuz ve karabiber

Hazırlanışı: 1. Bir tencerede su kaynatın. Su kaynadıktan sonra bir tutam tuz ekleyip makarnayı ilave edin ve pakette belirtilen süre kadar haşlayın. 2. Bu sırada başka bir tavada ince dilimlenmiş mantarları, biraz zeytinyağı ve bir tutam tuzla soteleyin. 3. Daha sonra bezelyeleri ilave ederek kısık ateşte birkaç dakika daha pişirin. 4. Kutuda yazan vakte göre haşladığınız Tortellini’yi süzün ve sebzelerle karıştırarak servis edin. 

Özel Bir Dokunuş: İsterseniz Tortellini’yi tereyağı ile de servis edebilirsiniz. Zamanınız varsa makarnanızı ince ince doğranmış ve tereyağında yavaşça pişirilmiş sebzelerden (dolmalık biber, kabak, havuç) oluşan bir karışımla renklendirebilirsiniz.

Domates Sos ile Barilla Üç Peynirli Tortellini:

Domates Sos ile Barilla Üç Peynirli Tortellini | Fotoğraf: Barilla

Şehrin yoğunluğu içerisinde İtalya’nın sadelikten yana ruhunu pratik bir tarifle deneyimleyebileceğimiz Domates sos ile Barilla Üç Peynirli Tortellini tarifinin detaylarını aşağıya bırakıyoruz.

Malzemeler: Barilla Tortellini Üç Peynirli 1 paket, 3 yemek kaşığı tereyağı, 2 adet rendelenmiş domates, 1 adet rendelenmiş sarımsak, tercihiniz kadar tuz ve karabiber

Hazırlanışı: 1. Bir tencerede su kaynatın. Su kaynadıktan sonra bir tutam tuz ekleyip makarnayı ilave edin ve pakette belirtilen süre kadar haşlayın. 2. Bu sırada başka bir tavada tereyağınızı eritin. Rendelediğiniz sarımsakları tereyağının içerisinde hafifçe soteleyin. 3. Ardından rendelenmiş domateslerinizi ilave edin. Yaklaşık 5 ile 10 dakika boyunca domatesleriniz kıvam alana kadar karıştırın. 4. Tercihiniz kadar karabiber ve tuz ekledikten sonra sosunuzu dinlenmeye bırakın. 5. Kutuda yazan vakte göre haşladığınız Tortellinileri süzün ve sosunuz ile karıştırarak servis edin.

Sevdiklerimizle oturduğumuz bir sofrada; bir koku ile yeni hayallere dalmayı ve bir çatal ile o hayalleri gerçekleştirmek için heyecanlanmayı çok seviyoruz. Hayallerin ve ilhamların soframızdan hiç eksilmemesi dileği ile!

İlginizi çekebilir: Sevginin İfadesi’nden İtalya’nın Lokanta Kültürü