Yazın gelişiyle birlikte artan etkinlikler, canlanan sosyal yaşamlar ve tabii ki aynı ivmeyle yükselen sosyal medya paylaşımları. Kendinizi kafanızı dağıtmak için Instagram’ı açıp daha canınız sıkkın bir biçimde kapatırken bulduğunuz oluyor mu? İşte tatil için yaptığınız tercihlerden ya da yapamadığınız tatillerden utanma hissine ‘travel shaming’ deniyor.

Travel Shaming
Travel Shaming | Fotoğraf: Unsplash.com/@rparmly

Aslında ‘travel shaming’i yaratan diğer insanların direkt olarak yaptıkları yorumlarla ilgili değil. Daha çok kıyaslamalardan ve bunları tetikleyen sosyal medya paylaşımlarından kaynaklanıyor. Bu rahatsızlık hissini azaltmak için yapılabilecekler arasındaysa; sosyal medyanın herkes tarafından hayatının en ışıltılı anlarını gösteren bir mecra olarak kullanıldığını hatırlamak, tatillerin bir yarış için değil günlük rutinden sıyrılmak ve ruh sağlığımızı iyileştirmek için var olduğunu anımsamak var.

Travel shaming’in bir diğer yönü de tatil tercihlerine dair hissedilenler. Örneğin; pandemi döneminde sınırlı da olsa seyahat etme ayrıcalığını bulanlar ya da iş için seyahat edenler maske takmaktan, gereken önlemleri almaya dek pek çok konuda kendilerini özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarına dair sorumlu hissettiklerini ifade ediyorlardı.

Seyahat | Fotoğraf: Unsplash.com/@besttesb

Bu sorumluluk hissi iklim krizinin ön plana çıkmasıyla birlikte çevre kirliliği teması altında herkes için kendini gösteriyor. Örneğin; İspanyol giyim ve ekipman markası Tropicfeel yarattığı “hiçbir şey dahil” tatil bilekliği konseptiyle turistlere çevreye saygılı olmaları gerektiğini hatırlatıyor. Zira Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm raporuna bakıldığında, bir önceki yıla kıyasla Ocak 2022’de dünya genelinde turist sayısındaki artışın yüzde 130’a ulaştığı görülüyor. Bu durum da yerel ekonomiler için iyi bir haberken, seyahat alışkanlıkları göz önüne alındığında çevre kirliliği açısından aksini ifade ediyor. İşte Tropicfeel’in bu bileklikle vermek istediği mesaj da insanlara başka türden bir seyahatin, daha otantik, daha bilinçli, minimum etki bırakan bir seyahatin olduğunu göstermek.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash.com/@yousefalfuhigi

İlginizi çekebilir: Cansu Sengun’den Yavaş Seyahat Trendi