Tarihî filmlerde gün içerisinde ne olursa olsun güneş battığında bütün köy halkının tahta masalar etrafına doluşup kadehlerini hayata ve eğlenceye kaldırdığı sahneleri hatırlıyor musunuz? Peki, sizin yorucu günlerinizin ortasında hayatı kutlamanız gerektiğini hatırlamak için neye ihtiyacınız var? Müzik, dans, eğlence, yarışmalar… Eğer bizim gibi hayatın her detayını sevdiklerinizle kutladığınız anılara çevirmeyi seviyorsanız sizi Bavyera’dan getirdiği rüzgârları 14 ve 15 Ekim tarihlerinde Volkswagen Arena’da estiren +1 Oktoberfest programı ile tanıştıralım.

Sizce hayata dair güzel bir gelişme en fazla ne kadar kutlanabilir? Umuyoruz ki cevabınız “sevdiklerimizle buluştuğumuz bir akşam yemeğinde veya düzenlediğimiz bir partide” gibi kısa değildir. Çünkü söz konusu kutlama olduğunda bizim gibi sınır tanımayan ruhların ilhamı birkaç saatlik buluşmalarda değil; 1810 yılından beri Bavyera Prensi’nin evliliğini kutlamak için düzenlenen Oktoberfest’te yatıyor. Şimdi eğlenmek ve yaşamdan keyif almak için sebebe ihtiyacı olmayanlara, sebebi olduğunda ise sınır tanımayanlara sesleniyoruz! İlk Oktoberfest’in geçmişine bir göz attıktan sonra müziğin sesini arttırmaya ve 14-15 Ekim tarihlerinde İstanbul’u iki günlüğüne ele geçiren +1 Oktoberfest’in programının detaylarını keşfetmeye ne dersiniz?

Oktoberfest: Bitmeyen Kutlama

Oktoberfest kutlamaları hiçbir zaman bitmeyecek olsa da ilk başladığı günü biliyoruz: 12 Ekim 1810. Daha sonra Kral I. Louis olarak tanınan Bavyera Prensi’nin Prenses Therese ile evliliğini kutlamak üzere düzenlenen Oktoberfest; başta beş gün boyunca süren çeşitli şenlikler ile gerçekleşiyordu. Tabii ki zaman içerisindeki değişimden kendine düşen payı alan bu festival, hemen bir sonraki sene tarım fuarı ile birleşiyor. Böylece festival, günümüze tahta masaların etrafında yerel yemeklerin yendiği yepyeni bir gelenek ile ulaşıyor. Münih’te düzenlenen Oktoberfest, her sene altı milyon kişiyi 1810’da gerçekleşen bir evliliği kutlamak üzere ağırlıyor! Katılımcıların çadırların içerisinde artık iki hafta boyunca dönem kıyafetleri ile dans ettikleri ve müzik dinledikleri bu festivale katılan altı milyon kişiden biri olamadığınız için üzülüyorsanız hemen keyfinizi yerine getirelim ve Almanya’nın en eğlenceli festivalini İstanbul’a getiren +1 Oktoberfest programının detaylarına inelim!

+1 Oktoberfest Volkswagen Arena’da!

+1’in geleneği hâline dönüşen İstanbul’daki +1 Oktoberfest kutlamaları, bu yıl Volkswagen Arena’yı etkisi altına alıyor! Müzik ve dansın iki gün boyunca hiç durmayacağını vaat eden festivalin programı yerel ve uluslararası sevilen müzisyenlerin performanslarından ödüllü yarışmalara, yeme-içme alanında gerçekleşen tadımlardan atölyelere kadar uzanıyor. İlk gün sahneyi 20:00’da 70’li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını güncel alt yapılar ile harmanlayan Hey! Douglas, 22:00’de müzik dünyasının en güçlü kadın besteci ve yorumcularından Göksel, 23.30’da başlayacak afterparty’de ise DJ Laps ele geçiriyor. Pazar günü ise sahneye bizi ritimleri ile dünyanın etrafında dolaştıran uluslararası müzisyenler geliyor. 19:00’da Alman yapımcı, şarkıcı Dj Stafen Hantel ya da sahne adıyla Shantel geceyi başlatıyor; ardından 20:30’da Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic gecenin ritmini yükseltiyor. 

Volkswagen Arena’da iki gün boyunca müziğin ve dansın etrafında eğlencenin hiç bitmeyeceği +1 Oktoberfest’in biletlerine buradan ulaşabilirsiniz! Bu hafta sonu hayata birlikte kadeh kaldırma dileği ile.