Küratörlüğünü Duygu Demir’in üstlendiği grup sergisi “10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar”, yakın zamanda İMALAT-HANE’de izleyiciyle buluştu. Türkiye’nin son 10 yılına sanatçıların üretimi üzerinden bakan sergi deprem nedeniyle ertelenmeseydi Mayıs 2023’te açılacaktı. Böylece Mayıs 2013 Gezi Olayları’ndan, Mayıs 2023’te gerçekleşen seçimlere dek uzanan ülke için önemli 10 yıla odaklanmayı hedefliyordu. Eylül ayına erteleme belki de geçtiğimiz 10 yıla biraz da mesafeden bakmayı sağladı. Bu yıllar aralığı Türkiye’ye ek olarak dünya ekseninde de belirleyici sosyal, politik ve düşünsel sismik hareketlerin yaşandığı bir döneme denk geliyor. 

dsc0953
“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” sergi görünümü

Başlıkta yer alan soyutlama, ima ve mütalaa ise sergideki sanatçıların bunu yaparken bazen tekil, bazen iç içe geçmiş şekilde başvurduğu metot veya stratejileri vurguluyor. Bu yöntemler aynı zamanda son on yılda dönüşen sanatın kendi sözlüğüne ve yeni ya da başka şekillerde söz söyleme biçimlerine de atıfta bulunuyor. 

İMALAT-HANE girişinde, gelenleri heybetli bir şekilde karşılayan Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un cephe uygulaması “Resimden Önceki Resim” (2019/2023) belki de 10 yıllık kronolojinin en yakın yansıması. Sergiyi en yakın geçmişe bağlayan, var olan bir işin yerel uygulaması ve yeniden değerlendirmesi olan “Resimden Önceki Resim”, Avrupa Parlementosu seçimleri için arama motorlarının görsel indirme hızından yola çıkarak yarattıkları soyutlamanın Türkiye genel seçimleri döneminde yerele uyguladıkları versiyonu.

dsc0948
“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” sergi görünümü

Cevdet Erek’in aslen Anvers’de şehirden gelen, İMALAT-HANE’de ise serginin kendi ünlemine dönüşen duvar uygulaması “AA AA” (2018/2023) hepimizin sessiz sesine dönüşüyor. Hale Tenger’in “Üç Bilge Maymun”u görmek-görmemek, işitmek-işitmemek, bilmek-bilmemek arasında salınıyor. Biriken’in performatif yerleştirmesi bize unuttuklarımızı hatırlatarak gezi dönemine götürüyor. 

dsc0777
“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” sergi görünümü

Sergide yer alan sanatçılar: Ahmet Doğu İpek, biriken, Burak Kabadayı, Cevdet Erek, Deniz Aktaş, Hakan Topal, Hale Tenger, Hasan Özgür Top, Huo Rf, İnci Furni ve Özlem Günyol – Mustafa Kunt ikilisi. “10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar”, son on yılda yaşananların sadece bir kısmına değebiliyor, anlatılabilecek ve kayda geçmesi gerekenlerden ufak da olsa ortak bir damara işaret etmeye, yaralara ve kabuklara dokunmaya ve tecrübe edilen his yelpazesinin ufak bir kısmını da olsa hatırda tutmayı umuyor. 

dsc0676
“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” sergi görünümü

Duygu Demir küratör metninden alıntı yapacak olursak: “Bu sergi hayatımı etkileyen ve kafamı meşgul eden bu iki farklı yetki alanıyla ilgili: bir yanda reel politik, gündelik ve derin karanlık, kontrol edilemeyen ama maruz kalınan çeşitli şiddet biçimleri, diğer tarafta ise dünyaya bunlara rağmen başka bir hassasiyetle, düşünmeye ve hissetmeye açık, hazmederek bakmaya çalışan bir varoluş biçimi. Bakması zor şeylere kafa çevirmek yerine daha da merakla sarılmaya, anlamaya uğraşırken, form üzerinden, adeta travmayı tekrar eder gibi, farklı şekillerde anlatarak, malzemenin sınırlarını zorlayarak, olan biteni idrak etmek. Bu iki şey hizalanabilir mi? 10: SOYUTLAMALAR, İMALAR, MÜTALAALAR geçirdiğimiz son on yıla bakarken kendi hizamı bulmama yardım eden ve hizasını bana benzer bir yerden arayanların bir araya gelmesi.” Sergiyi 2 Aralık’a dek ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: 10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar

İlginizi çekebilir: Burcu Dimili’den “Bilmesen Ne Olur?