Kafası iyi otel sevdam geçen yılbaşında başladı. Çünkü yılbaşına 25 Hours Hotel diye uçuk bir otelde girdim. Viyana’da. Afedersiniz her bir uzvumuz donarken, her şey o kadar hip, o kadar butik ve tatlıydı ki otelden çıkmak istemedim. Her bir odası sirkin bir parçası şeklinde dekore edilmişti. Lobisinden posta kartlarına, havlularından odadaki dergilere kadar o kadar ince düşünülmüş detaylar vardı ki… Eve taşıdığım onlarca otel parçası oldu.

Sonrasında Budapeşte’de Brody House adında bir sanat galerisinde kalma konum var… Ardından hızımı alamayıp Amsterdam’da Botel diye yüzen bir devasa botta, Porto’da heykellerle dolu tatlı Mercador Guesthouse‘da, bu yaz Berlin’de devasa kitaplığı, çalışma alanları, odalarındaki tasarımsal dokunuşlarıyla beni benden alan Michelberger’de kaldım.

Şimdi sıra 2016’da!

Benim bu sene kesin buralarda kalmam lazım dediğim yerler şöyle. Tabii inanılmaz bir liste var aslında ama burada sadece gidebileceğim Avrupa lokasyonlarını sıraladım.

otel 1

1. Propeller Island, Berlin, Almanya

Adını Jules Verne’nin romanından alan bir otel. Her bir odası bambaşka dünyalara açılıyor, belki fotoğraflarını görünce daha fazla şok yaşarsınız diye ucu açık bırakıyorum ama bazı odalarda yataklar mezar olarak tasarlanmış, bazılarında ise zindanda ya da uçan bir yatakta uyuyabiliyorsunuz. Yaratıcısıyla tanışmak istiyorum bir sonraki sefer gittiğimde. O kadar garip oda var ki karar veremeyebilirsiniz de. Müzeyle otel birleşimi, anlatması zor bir yer.

otel 2

2. Huettenpalast, Berlin, Almanya

Eski bir fabrikada karavan deneyimi. Eğer içimde bir kampçı ruh varsa diye test edeceğim. Hem de Berlin’in trendy Neukölln bölgesinde. Almanya kara kışını düşünerek içeri koymaları süper olmuş.

otel 3

3. V8 Hotel, Stuggart, Almanya

Araba fanatikleri için özel dizayn edilmiş, her bir odası retro araba yataklarla ve benzin istasyonu komodinlerle falan dolu olan bir tatlı yer. Hayır araba fanatiği değilim ama arabada uyuma fikrini seviyorum. Ben çocukken yoktu o yataklardan. Gidip en vintage’ını seçiyorum.

otel 4

otel 5

4. Tree Hotel, Harads, İsveç

Ufo odası da var, aynalarla kaplı küp odası da… Ağacın üstüne yerleştirilmiş gibi duran tasarım harikası odalar… Masal gibi! İple, köprüyle ya da elektrikli bir merdivenle çıkılabilen odaları var. Ne o öyle balayını kumsallarda yatarak geçirmek… O işlerin modası geçti şimdi devir deneyim yaşama devri, o zaman bırakın balayı paketlerini falan da bir ağaç evde ya da aynalarla dopdolu tasarım evinde kalın.

otel 6

5. Ice Hotel, Jukkasjarvi Norrbotten County, İsveç

Kış cocuğuyum, içimde kara buza karşı bir sempati var her ne kadar kansız da olsam. Burayı görünce vurulmayacak ve kendini orada hayal etmeyecek bir insan tanımıyorum. Buz odalar, kuzey ışıkları, ren geyikleri. Bu arada ilk önce donarız diye düşündüm ben de evet ama baktım ki gerekli her bir kıyafet de otel tarafından sağlanıyormuş. Bize sadece termal içlikler ve kışlık kıyafetler getirmek kalıyor.

otel 7

6. Moyy Mini, Çamlıhemşin, Rize, Türkiye

Burayı 2-3 ay önce görüp ülkede böyle yerler var, biz hala neden gitmemişiz diye hayıflandığımı hatırlıyorum. Utanarak söylüyorum ki ben Karadeniz yaylalarına çıkmadım. Çamlıhemşin’de Fırtına deresinin tam yanında masalsı bir yerde gerçekten. Fotoğraflarına baktım ve aşık oldum.

otel 8

7. Artist Residence, Londra, İngiltere

Etrafa bakınca iyi hissettiğim otelleri/evleri seviyorum. Duvarları diğerlerinden farklı, bir ruhu olan. Artist Residence da böyle bir yer işte. İnce düşünülmüş detaylar yüzümü gülümsetiyor. Bir de burası gerçekten bir sanatçı buluşma noktası. Bazen özel partiler, workshoplar bazen de sergiler ya da etkinlikler oluyor…

otel 9

8. Sacred House, Kapadokya, Türkiye

Biliyorum ki Kapadokya’da birbirinin hemen hemen aynısı onlarca hatta yüzlerce taş ev/ butik otel var. Ama bir tanesi var ki inanılmaz… Sacred House’u sanırım ilk defa Saffet Emre Tonguç’un instagram sayfasında görmüştüm. Annemle konuştuğumuzda (ki turizmcidir kendisi) “E orası başka bir dünyadır” demişti. “Aylar öncesinden rezervasyonları dolar. 250 yıllık Rum bir taş evi yeniden yapmışlardı.” diye bilgi vermişti. 2016’da belli mi olur belki de yolumuz düşer 1 gece bile olsa.

otel 10

9. Attrap Reves, Allauch, Fransa

Bir baloncuk düşünün. Ormanın orta yerinde masal kitaplarından fırlamış gibi duran baloncuklar, Marsilya civarına gidersem ilk iş buraya koşmak olacak. İçeri hava veriyorlar gerektiği kadar korkmayın, kimse ölmemiş havasızlıktan.

otel 11

10. Il Salviatino, Floransa, İtalya

Evet İtalya aşığı olmama rağmen listeye bir tane soktum gibi duruyor ama durum aslında hiç öyle değil. Çünkü İtalya’da özellikle Toscana Bölgesi’nde inanılmaz bir sürü otel ve konaklama seçeneği var. Ama bence ayrı bir klasman orası, ligi farklı. Dolayısıyla başka zaman detaylı anlatmak lazım. Şimdilik sadece bu bebekle yetinelim.

Bu yazı daha önce modernhippi.com’da yayınlanmıştır.

Fotoğraflar: huettenpalast.de, v8hotel.de, familyadventureproject.org, treehotel.se, icehotel.com, moyyminiotel.com, artistresidencelondon.co.uk, r-ec.bstatic.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?