Otuz yılı çoktan geride bırakan Akbank Caz Festivali, bir kez daha “Şehrin Caz Hâli” diyor! On altı gün sürecek, Türkiye’den ve dünyadan birçok yetenekli ismi ağırlayacak ve sadece klasik ve modern caza değil, farklı müzik türlerine de dokunacak festival, 24 Eylül – 9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’un alıştığımız ve yepyeni mekanlarında bizleri bekliyor. Biz kalbimiz yine caz hâlinde atacağı için çok mutluyuz, ya siz?

Türkiye’nin en köklü caz festivali Akbank Caz Festivali, otuz yılı çoktan geride bıraktı. Bugüne kadar 5 binin üzerinde uluslararası ve Türkiyeli caz sanatçısını ağırlayan ve caz müziğinin yeni nesillere aktarılması için 32 yılda 800’ün üzerinde konser, 1000 atölye ve 100’ün üzerinde söyleşiyle 500 binin üzerinde izleyiciye ulaşan Akbank Caz Festivali, şehirde bu sonbaharı da özel bir seçkiyle karşılıyor.

Şehri bir kez daha cazın farklı renkleriyle buluşturacak Akbank Caz Festivali‘nde bu yıl 20’den fazla mekanda, 120’nin üzerinde müzisyen sahne alıyor. Üstelik programda 32 konserin yanı sıra 3 söyleşi, 3 çocuk atölyesi, teras konserleri ve dans etkinliklerini de var. Konser ve etkinlikler, İstanbul’un iki yakasındaki Akbank Sanat, Müze Gazhane, Babylon, Zorlu PSM, AKM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bizim Tepe, Bova, HOOD Base, Alan Kadıköy, Dada Salon Kabarett, İstanbul Oyuncak Müzesi, Decollage Art Space, Postane İstanbul, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Gregor By The Badau, Zuhal Müzik Kanyon, Outro Record Store, CoBAC Workspace ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi sahnelerinde olacak.

Festivalin bu yılki ilk konserinde, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, MadenÖktemErsönmez, Wonderland ve Sonic Boom gibi grupların yanı sıra Türkçe pop müziğinin dünyada en çok tanınan ismi Tarkan’ın da bas gitaristi olan Alp Ersönmez’in “Cereyanlı” projesini dinleyeceğiz. Sonik haritası “dans kokulu caz” tanımıyla oluşturulmuş olan “Cereyanlı” projesi, uzun süredir Alp Ersönmez, Çağrı Sertel, Barış Doğukan Yazıcı, Duru Tuna ve Kuzey Yılmaz’ın oluşturduğu ekiple sahneye taşınıyor. Beşli, 32. Akbank Caz Festivali’nin ilk gününde, yani 24 Eylül Cumartesi günü, Müze Gazhane’de ücretsiz olarak sahne alıyor. Hemen bir sonraki gün ise yine Müze Gazhane’de Kolektif İstanbul sahnede olacak. 2006’dan bu yana “Balkanatolia”, “Krivoto”, “Kerevet”, “Pastırma Yazı” ve “Kısmet” isimli beş albüm yayımlayan ve türler arası mekik dokuyan müziğini Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, The Flow Festival, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallere de taşıyan Kolektif İstanbul, eşine az rastlanır bir sahne enerjisiyle Balkan ve Anadolu ezgilerini funk ve caz dokunuşlarıyla yorumluyor.

32. Akbank Caz Festivali’nin uluslararası konukları arasında Emma Rawicz (27 Eylül), Dans Dans (28 Eylül), Júlio Resende Quartet (29 Eylül), Wonju Lee Quintet (29 Eylül), Ofer Mizrahi Trio (5 Ekim), Abdullah Ibrahim (6 Ekim), Portico Quartet (6 Ekim), Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola (7 Ekim), Ravi Coltrane (8 Ekim), Emma-Jean Thackray (8 Ekim), ve Oded Tzur Quartet (9 Ekim) gibi sanatçı ve topluluklar dikkat çekiyor.

Türkiye’den Sedef Erçetin, Dilek Sert Erdoğan, Çağıl Kaya, Can Tutuğ ve Fatih Erkoç‘un da aralarında olduğu birçok isim de festival boyunca İstanbul’un sahnelerinde şehri caz hâline büründürmeye yardımcı olacaklar.

Festivalin bir de söyleşi programı var. “Yeni Medya Çağında Görsel ve İşitsel Deneyimler”, “Dinleme Kulübü: Şehrin Sokaklarında Yürürken Dinleyeceğin Bir Parça”, “Zamanın Unuttuğu İsimler”, “Dur! Dinle!: Japonya’da Caz ve Jazu Kissa” ve “Antik Çağ’da Kadın ve Müzik” başlıklarını taşıyan bu söyleşilerle, konserlerden hemen önce, farklı konu başlıkları hakkında bilgi edinme ve tartışma fırsatı yaratılıyor.

Akbank Caz Festivali, bu sonbaharda da şehri caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği programı ile karşılıyor. Yeniden şehrin caz hâlini göreceğimiz, müziği on altı gün boyunca yoğun bir şekilde hissedeceğimiz için çok heyecanlıyız!

Detaylı bilgi almak ve festival programını görmek için tıklayın.