Balenciaga’nın kreatif direktörü Nicolas Ghesquiere’nin markadan ayrılmasından sonra yerine kimin geçeceği merak konusu olmuştu… 15 yılın ardından Balenciaga’dan ayrılan Ghesquiere’ın boşalan koltuğu için son zamanlarda ünlü moda tasarımcısı Alexander Wang’in oturacağı söyleniyordu. Karar iki gün önce kesin olarak açıklandı ve Balenciaga’nın yeni kreatif direktörü Alexander Wang oldu!


30 yaşlarındaki Wang, San Francisco’da doğdu ve New York’ta Parson’s School of Design üniversitesinde eğitim gördü. 2005 yılında hazırladığı ilk koleksiyonu CFDA/Vogue Moda Fund yarışmasının kazananı oldu ve koleksiyona 20.000 dolarlık bir yatırım yapıldı. 2008’de ilk resmi kadın giyim koleksiyonunu tüm dünyaya sundu. Daha sonrasında kadın giyimiyle yetinmeyen Wang, erkekleri giydirmede de başarılı oldu.

Alexander Wang genç yaşına rağmen kendi markasını tüm dünyada bilenen bir marka haline getirdi. Burada şöyle bir soru geliyor aklıma, kendisi Balenciaga’da tasarımlarına bu kadar özgürce devam edebilecek mi? Çünkü, Tayvan asıllı tasarımcının minimalist bir tarzı var ve Balenciaga, tarzı oturmuş; daha couture çalışmalar yapan lüks kategorisinde bir marka… Tabii şunu da unutmamak lazım; Wang için Balenciaga gibi köklü bir markanın kreatif direktörü olmak inanılmaz bir fırsat. İşin prestiji ve tabii ki parası Wang’i bu teklifi kabul etmesindeki en büyük etkenlerdir diye düşünüyorum.

Her şey bir yana, bu birliktelik Balenciaga için de çok doğru bir adım oldu; Alexander’n Balenciaga’nın rock vurgusunu artırıp, markanın tarzını daha street style bir tavıra yönlendireceğine eminim.

Yeni koleksiyonları merakla bekliyoruz!

Görseller: fashionista.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Cok heyecan verici bir isbirligi olmus, sabirsizlikla sonuclarini bekliyorum:)

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?