İstanbul’a ilkbahar, yıllardır aynı etkinlikle geliyor-du: İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali, bu olağanüstü şartlara sahip yılda, her zamanki tarihlerinde gerçekleşemedi. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri, mayıs ve haziran aylarında planlanan festivalden iki seçkiyi evlerimize taşırken, temmuz ayında da Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması, hem fiziksel hem de çevrimiçi gösterimlerle düzenlendi. Birçok konuda ilklere sahne olan bu yıl, şimdi de ilk kez İstanbul Film Festivali ve Filmekimi’nin birleştiği yıla dönüşüyor; gösterimler sinema salonlarının yanı sıra bir kez daha evlerimize taşınıyor. Bu yazıda, 9-20 Ekim tarihleri arasındaki 39. İstanbul Film Festivali programında ilk bakışta öne çıkan, olmazsa olmaz 10 filmden oluşan İstanbul Film Festivali önerilerimi (sinema salonlarından ve çevrimiçi programdan) bulacaksınız.

39. İstanbul Film Festivali Önerileri

Nomadland | Chloé Zhao

Hayatın normal akışında seyretmesi halinde Filmekimi’nin en büyük hiti, biletleri tükenecek ve birden fazla ek seans konacak filmi, muhtemelen Nomadland olacaktı. Venedik Film Festivali‘nde büyük ödül Altın Aslan‘ı kazandıktan sonra ödül sezonunun en önemli ödüllerinden Toronto Film Festivali izleyici Ödülü‘nü de alan Nomadland, yılın en önemli filmlerinden biri ve adını önümüzdeki aylarda sık sık duymaya devam edeceğiz. Chloé Zhao imzalı, iki Oscar ödüllü oyuncu Frances McDormand‘ın yapımcılığını üstlendiği ve başrolünde yer aldığı Nomadland, her şeyini kaybeden orta yaşlı bir kadının Batı ABD’de göçebe bir hayat sürmeye başlamasını konu alan bir yol filmi.

youtube play youtube play

Çevrimiçi gösterimi bulunmayan Nomadland’i 17 Ekim‘de Nişantaşı City’s, 17 ve 20 Ekim‘de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Eté 85 / Summer of 85 | François Ozon

Günümüz Fransız sinemasının en üretken yönetmenlerinden François Ozon, bu kez Normandiya kıyılarında geçen bir aşk hikâyesi anlatıyor. Dalgalara kapılan genç Alexis’i David adındaki bir genç kahramanca kurtarınca, fırtınalı bir yaz aşkı alevleniyor. Normal şartlarda prömiyerini (iptal olan) Cannes Film Festivali’nde yapması planlanan 85 Yazı, Super 16 kamerayla çekilmiş, nostaljik bir yaz öyküsü.

youtube play youtube play

Çevrimiçi gösterimi bulunmayan 85 Yazı‘nı 12 ve 15 Ekim‘de hem Nişantaşı City’s hem de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Undine | Christian Petzold

Barbara, Phoenix ve Transit filmleriyle ülkemizde geniş bir hayran kitlesi edinmiş, çağdaş Alman sinemasının yükselen yönetmenlerinden Christian Petzold‘un yeni filmi, mitoloji ve edebiyatta sıkça karşımıza çıkan deniz kızlarından ilham alıyor. Undine, bu bilindik masalı modern bir kadın bakış açısıyla ve Berlin’in kent mimarisine dair derslerle harmanlayarak yeniden yorumluyor. Petzold‘un prömiyerini Berlin Film Festivali‘nde yapan filmi, başrol oyuncusu Paula Beer‘e En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

Çevrimiçi gösterimi bulunmayan Undine‘yi 12 ve 15 Ekim‘de hem Nişantaşı City’s hem de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Druk | Thomas Vinterberg

Adını Dogme 95 akımının öncülerinden biri olarak duyuran, kariyeri boyunca Festen / Celebration, Jagten / The Hunt ve Kollektivet / The Commune gibi filmlere imza atmış Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg, bir kez daha Mads Mikkelsen ile bir araya geliyor. Filmde insanların kanında doğuştan alkol eksikliği olduğunu ileri süren bir teoriye gönül vererek, bu eksikliği tamamlayıcı bir sözde akademik deneye başlıyorlar. Alkolizm eğilimi ve modern dünya düzenini Nordik mizahıyla ele alan bu film, eğilenceyi ve burukluğu dengelemeyi başarıyor. Körkütük, iptal olan Cannes Film Festivali‘nin yarışma filmlerinden olacaktı.

youtube play youtube play

Çevrimiçi gösterimi bulunmayan Körkütük‘ü 19 Ekim’de Nişantaşı City’s, 19 ve 20 Ekim‘de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Sweat | Magnus von Horn

İlk uzun metrajlı filmi Efterskalv / The Here After ile büyük başarı yakalayan Magnus von Horn‘un yeni filmi, kadınlara fitness önerileri vererek sosyal medyada ünlenmiş Sylwia’nın üç gününe odaklanıyor. Yüzbinlerce takipçisi olmasına, etrafı ona sadık hizmetkârlarla dolu olmasına rağmen hep gerçek bir mahremiyet duygusu peşinde olan Sylwia, hayatı sorgulamak zorunda kalıyor.

youtube play youtube play

Çevrimiçi gösterimi bulunmayan Ter‘i 17 Ekim’de Nişantaşı City’s, 9 ve 17 Ekim‘de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

39. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Öneriler

Festivalin çevrimiçi gösterimlerine, başlangıç tarihinden itibaren beş gün boyunca erişilebiliyor.

Ah Gözel İstanbul | Zeynep Dadak

İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması, hem çevrimiçi gösterimlerle hem de fiziksel gösterimlerle gerçekleşiyor. 11 filmin yarıştığı bölümde öne çıkanlardan biri Zeynep Dadak‘ın Ah Gözel İstanbul‘u. İstanbul doğumlu Ermeni entelektüel Eremya Çelebi Kömürciyan’ın 17. yüzyılda yazdığı seyahatnameden esinlenen film, Kömürciyan’ın üç yüz yıllık rotasının izini bugünün İstanbul’unda sürüyor.

istanbul film festivali önerileri
Ah Gözel İstanbul, Zeynep Dadak

17 Ekim’den itibaren 5 gün boyunca çevrimiçi gösterimine erişebileceğiniz Ah Gözel İstanbul‘u aynı zamanda 12 Ekim’de Nişantaşı City’s, 11 Ekim‘de Kadıköy Sineması’nda izleyebilirsiniz.

IMDb

Mickey and the Bear | Annabelle Attanasio

2019’da başta SXSW olmak üzere uğradığı tüm bağımsız film festivallerinden övgüyle ayrılan Mickey and the Bear, Irak’taki savaştan döndüğünde hayata ayak uyduramamış bir baba ve kızının ilişkisine odaklanıyor. Az mekan, iki karakter ve sade bir senaryo vaadiyle karşımıza çıkıyor.

youtube play youtube play

Yalnızca çevrimiçi gösterilecek Mickey ve Ayı‘ya, 9 Ekim’den itibaren 5 gün boyunca erişebilirsiniz.

IMDb

Atlantis | Valentyn Vasyanovych

Doğu Avrupa sinemasının yükselen yönetmenlerinden Vasyanocych‘in imzasını taşıyan Atlantis, yakın gelecekte, 2025’te, savaşlarla altüst olmuş Ukrayna topraklarında geçiyor. Film bizi kasvetli bir diyarda umudun peşinden koşan insanlarla tanıştırıyor. 2019’da birçok festivalden ödüllerle ayrılan Atlantis, yolculuğuna Ufuklar bölümünün En İyi Film ödülüne layık görüldüğü Venedik Film Festivali’nde başlamıştı; şimdi de Ukrayna’nın Oscar adayı seçildi.

youtube play youtube play

Yalnızca çevrimiçi gösterilecek Atlantis‘e, 9 Ekim’den itibaren 5 gün boyunca erişebilirsiniz.

IMDb

Pesar-Madar / Son-Mother | Mahnaz Mohammadi

Oğul-Ana, İran toplumunda tek başına çocuk yetiştirmenin zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan Leyla’nın hikayesini anlatıyor. Senaryosunda bu senenin Altın Ayı kazananı Mohammad Rasoulof‘un imzası bulunan Mahnaz Mohammadi filmi, İran sinemasının imkansız seçimler yapmaya zorlanan karakterlerine yenilerini ekleyerek Asghar Farhadi filmlerini hatırlatıyor.

youtube play youtube play

Yalnızca çevrimiçi gösterilecek Oğul-Ana‘ya, 12 Ekim’den itibaren 5 gün boyunca erişebilirsiniz.

IMDb

The Other Lamb | Malgorzata Szumowska

Son yıllarda Polonya sinemasında kendine has üslubuyla Szumowska, bu kez İrlanda’da İngilizce çektiği Öteki Kuzu ile festival seçkisine konuk oluyor. Liderleri dışında, tamamı kadınlardan oluşan bir tarikatın içinde geçen film, yarattığı tedirgin edici diyar ve kurduğu tuhaf düzenle gerginliğin dozunun yavaş yavaş arttırıyor.

youtube play youtube play

Yalnızca çevrimiçi gösterilecek Öteki Kuzu‘ya, 12 Ekim’den itibaren 5 gün boyunca erişebilirsiniz.

IMDb