İstanbul’a ilkbahar, 38 yıldır aynı etkinlikle geliyor: İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film Festivali, bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında yine dünyanın dört bir yanından filmleri bizimle buluşturacak. Uluslararası ve Ulusal toplam 5 yarışmasının yanı sıra dopdolu bölümleriyle farklı türlerlerdeki ve temalardaki filmleri bir araya getiren zengin festival programında özellikle birkaç hafta önce sona eren Berlin Film Festivali’nin ödüllü yapımları ve ölümünün 20. yılında anılacak Stanley Kubrick’in tüm filmlerinin yer aldığı Başyapıt Fabrikası: Kubrick bölümü dikkat çekiyor. Bu yazıda 38. İstanbul Film Festivali programında ilk bakışta öne çıkan, olmazsa olmaz 10 filmden oluşan İstanbul Film Festivali önerileri var…

istanbul film festivali önerileri
38. İstanbul Film Festivali

38. İstanbul Film Festivali Önerileri

High Life | Claire Denis

Beau travail ve 35 rhums gibi filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Claire Denis‘in Robert Pattinson ve Juliette Binoche‘u buluşturan yeni filmi, uzun süredir merakla bekleniyor. Yönetmenin çektiği ilk bilimkurgu film, uzay-zamanın büküldüğü bir noktada, hızla bir kara deliğe doğru ilerleyen bir uzay gemisinde geçiyor. Gemide bir bebekle birlikte yaşayan Monte’nin hikayesini anlatmak için filmin çekim sürecinde oyuncularına astronot eğitimi aldıran yönetmenin nasıl bir film çektiğini görmek için sabırsızlanmamak elde değil.

youtube play youtube play

IMDb

6 Nisan Salı 21.30’da Atlas ile Rexx, 7 Nisan Pazar 21.30’da City’s ile Zorlu Center sinemalarında izleyebilirsiniz.

Greta | Neil Jordan

İki farklı neslin en yetenekli oyuncularından Isabelle Huppert ve Chloë Grace Moretz‘i aynı filmde görecek olmak, bu filmi listenize eklemek için yeterli. Usta yönetmen Neil Jordan‘ın bu en yeni filminde, metroda bulduğu bir çantayı sahibine ulaştıran iyi yürekli genç bir kadın ve onu bir anda takıntı haline getiren piyanist Greta’nın gerilim dolu ilişkisini izleyeceğiz.

youtube play youtube play

IMDb

5 Nisan Cuma 21.30’da City’s ile Zorlu Center, 15 Nisan Pazartesi 21.30’da Atlas ile Rexx sinemalarında izleyebilirsiniz.

All Is True / Hepsi Gerçek | Kenneth Branagh

Dönem filmlerini ve kostümlü dramaları seviyorsanız, kaçırmamanız gereken film bu. Ünlü oyuncu ve yönetmen Kenneth Branagh, bizi bir kez daha Shakespeare’in dünyasına götüreceği All Is True filminde ünlü yazarın hayat hikayesinden bir kesiti sinemaya aktarıyor. Shakespeare’in tiyatrosunun yanıp kül olmasından sonra ailesinin yanına döndüğü yıllarda geçen filmde Kenneth Branagh‘ın kendisinin yanı sıra Judi Dench ve Ian McKellen gibi yıldız oyuncular rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb

14 Nisan Pazar 21.30’da Rexx, 15 Nisan Pazartesi 21.30’da City’s ile Zorlu Center ve 16 Nisan Salı 21.30’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Grâce à dieu / By the Grace of God / Yüzleşme | François Ozon

Günümüz Fransız sinemasının en üretken ve oyunbaz yönetmenlerinden biri François Ozon. Ona bu yıl Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandıran filmi de festivalin Galalar bölümünde izleyeceklerimiz arasında. Yönetmen bu kez zorlayıcı, ağır, sert ve gündemdeki bir konuyu, pedofiliyi ele alıyor. Çocukluklarında kendilerini taciz eden rahibin hâlâ çocuklarla çalıştığını öğrenen üç kişinin suskunluğunu bozuşunu konu alan film, Ozon’un en iyi filmlerinden biri olarak övülüyor.

youtube play youtube play

IMDb

11 Nisan Perşembe 21.30’da Atlas ile Rexx, 12 Nisan Cuma 21.30’da City’s ile Zorlu Center sinemalarında izleyebilirsiniz.

Synonymes / Eşanlamlılar | Nadav Lapid

Artık gelenekselleşen bir programlama hareketi olarak, Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan filmi de İstanbul Film Festivali’nde izleyeceğiz. Filmin yönetmeni Nadav Lapid‘i, geçtiğimiz yıl izlediğimiz The Kindergarten Teacher‘ın İsrailli orijinal versiyonu Hagananet‘ten tanıyoruz. Synonymes, İsrail’den Paris’e göç eden ve köklerini reddeden bir adamın hikayesini anlatan, çifte kimlik ve göçmenlik gibi konuları işleyen bir film.

istanbul film festivali önerileri – synonymes
Synonymes / Synonyms (2019, Nadav Lapid)

İstanbul Film Festivali önerileri

IMDb

5 Nisan Cuma 16.00’da City’s, 6 Nisan Cumartesi 19.00’da Atlas, 7 Nisan Pazar 11.00’de Zorlu Center ve 15 Nisan Pazartesi 21.30’da Kadıköy sinemasında izleyebilirsiniz.

The Kindness of Strangers / Yabancıların Nezaketi | Lone Scherfig

Danimarka sinemasının en önemli yönetmenlerinden Lone Scherfig‘i Italiensk for begyndere ve An Education gibi filmlerle hatırlayacaksınız. Bu yılki Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olan The Kindness of Strangers, yıldız oyuncu kadrosuyla hemen dikkat çekiyor: Bill Nighy, Tahar Rahim, Andrea Riseborough, Zoe Kazan, Caleb Landry Jones, Jay Baruchel… New York’ta geçen film, metropol insanlarının kesişen hikayeleri üzerine.

istanbul film festivali önerileri – the kindness of strangers
The Kindness of Strangers (2019, Lone Scherfig)

İstanbul Film Festivali önerileri –

IMDb

9 Nisan Salı 19.00’da Atlas ile Rexx, 10 Nisan Çarşamba 21.30’da City’s ile Zorlu Center sinemalarında izleyebilirsiniz.

In Fabric / Lanetli Kumaş | Peter Strickland

Lynne Ramsay’in jüri başkanlığını üstleneceği Uluslararası Yarışma’da Altın Lale için yarışacak 12 filmden biri, The Berberian Sound Studio ve The Duke of Burgundy filmleriyle kendine has, tuhaf bir üslup yaratan, kendini ve işlerini çok sevdiren Peter Strickland‘in en yenisi In Fabric. Dario Argento ve Mario Bava’ya saygı duruşu niteliğindeki film, koyu kırmızı bir elbisenin lanetini takip ediyor.

istanbul film festivali önerileri – in fabric
In Fabric (2019, Peter Strickland)

İstanbul Film Festivali önerileri

IMDb

10 Nisan Çarşamba 13.30’da City’s, 11 Nisan Perşembe 19.00’da Rexx ve 16 Nisan Salı 19.00’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Gräns / Border / Sınır | Ali Abbasi

Uluslararası Yarışma filmlerinden Gräns / Border, fantastik bir Nordik kara film. Sinema ve tiyatro uyarlamalarıyla çok konuşulan Låt den rätte komma in / Let the Right One In’in yazarı John Ajvide Lindqvist’in bir öyküsünden uyarlanan bu film, İsveç’te sınır polisi olarak görev yapan Tina’nın tanıştığı gizemli bir yabancı sayesinde kendisi ve doğası hakkındaki gerçekleri öğrenme ve insanlarla olan ilişkilerini baştan düşünme sürecini konu alıyor. Geçtiğimiz haftalarda Akademi Ödüller’inde En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar ödülü için yarışan filmin yönetmeni Cannes Film Festivali‘nde Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film ödülü kazanan Ali Abbasi, senaristlerinden biri de geçtiğimiz festivalde izlediğimiz Holiday filminin yönetmeni Isabelle Eklöf.

youtube play youtube play

IMDb

13 Nisan Salı 21.30’da City’s, 15 Nisan Pazartesi 11.00’de Atlas ve 16 Nisan Salı 19.00’da Kadıköy sinemasında izleyebilirsiniz.

Kız Kardeşler | Emin Alper

Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Kız KardeşlerTepenin Ardı ve Abluka filmlerinin yönetmeni Emin Alper‘in merakla beklenen yeni filmi. Farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, yaşadıkları köyden yakınlardaki kasabaya besleme olarak gönderilmek için rekabet haline girişini anlatıyor film. Ulusal Yarışma bölümünde yarışan 9 filmden biri olan Kız Kardeşlere yarışmada Nebula, Aden, Kardeşler, Güvercin Hırsızları, Görülmüştür, İçerdekiler, Saf ve Yuva‘nın eşlik ettiğini hatırlatayım.

youtube play youtube play

IMDb

13 Nisan Cumartesi 21.30’da Atlas sinemasında izleyebilirsiniz.

Ying / Shadow | Zhang Yimou

Uzakdoğu sinemasının ülkemizde büyük bir hayran kitlesi olan yönetmeni Zhang Yimou, yine göz alıcı bir Uzakdoğu savaş filmiyle geliyor. 3. yüzyılda geçen film, Çin geleneksel mürekkep sanatından esinleniyor. Her zamanki gibi unutulmaz aksiyon sahneleri ve sanatsal bir mükemmellik bizi bekliyor.

youtube play youtube play

IMDb

6 Nisan Cumartesi 19.00’da Zorlu Center, 7 Nisan Pazar 13.30’da Atlas, 10 Nisan Çarşamba 16.00’da Rexx ve 13 Nisan Cumartesi 11.00’de City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

The Mountain / Dağ | Rick Alverson

Festivalin farklı, alışılmadık ve zorlayıcı filmler izlemeye alıştığımız bölümü Mayınlı Bölge‘de artık aksiyon, gerilim ve gizem türünün çarpıcı örnekleri de yer alıyor. Bölümün öne çıkanlarından biri de Tye Sheridan, Jeff Goldblum, Denis Lavant ve Udo Kier gibi ünlü isimleri izleyeceğimiz The Mountain. Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmin, alabildiğine huzursuz edici olduğu ve yer yer Yorgos Lanthimos ve David Lynch filmlerini akıllara getirdiği söyleniyor.

istanbul film festivali önerileri – the mountain
The Mountain (2019, Rick Alverson)

İstanbul Film Festivali önerileri

IMDb

6 Nisan Cumartesi 16.00’da Rexx, 8 Nisan Pazartesi 11.00’de Atlas ve 9 Nisan Salı 19.00’da Zorlu Center sinemasında izleyebilirsiniz.

Symphony of Now / Bugünün Senfonisi | Johannes Schaff

Bu filmde elektronik dans müziği, sinema ve Berlin var! Kamerasını Berlin gecelerine çeviren Johannes Schaff’ın filminde izleyeceğiniz ve dinleyeceğiniz isimler arasında Frank Wiedemann, Modeselektor, Alex.Do gibi sanatçılar var. Hareketli müzikleri, muhteşem Berlin görüntüleri ve sinemaya yazılmış bir aşk mektubu hissiyatıyla Symphony of Now, elektronik müzik severlerin kaçırmaması gereken bir müzik ve sinema deneyimi olarak Musikişinas bölümünde yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb

9 Nisan Salı 19.00’da City’s, 12 Nisan Cuma 16.00’da Kadıköy ve 16 Nisan Salı 16.00’da Zorlu Center sinemasında izleyebilirsiniz.

This Changes Everything / Bu Her Şeyi Değiştirir | Tom Donahue

Hollywood’da kadınların uğradığı haksızlıkların ve ayrımcılığın özellikle #MeToo ve #TimeIsUp gibi hareketlerle gündeme oturduğu günümüzde konunun derinlemesine incelenediği bir belgesel, festivalin kadın filmleri, kadın hikayeleri ve kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan filmlere yer veren bölümü Çiçek İstemez‘de yer alıyor. Geena Davis ve Meryl Streep gibi yıldızların da katılımcı olarak yer aldığı This Changes Everything, Hollywood’da kadınların eksik ve yanlış temsili üzerine gerçeklerle yüzleşmenizi sağlayacak.

youtube play youtube play

IMDb

10 Nisan Çarşamba 19.00’da Beyoğlu, 11 Nisan Perşembe 13.30’de Kadıköy ve 16 Nisan Salı 16.00’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.

2001: A Space Odyssey / 2001: Uzay Yolu Macerası | Stanley Kubrick, 1968

38. İstanbul Film Festivali’nin en heyecan verici bölümlerinden biri, usta yönetmen Stanley Kubrick‘in tüm filmlerini izleyeceğimiz Başyapıt Fabrikası: Kubrick bölümü. Yönetmeni ölümünün 20. yılında anmak ve yeni nesillere filmlerini beyazperdede izleme fırsatı yaratmak için düşünülmüş bu bölümden en az bir film izlemeniz tavsiyemdir. Eğer hiç Kubrick filmi izlemediyseniz, tercihiniz 2001: A Space Odyssey olabilir.

youtube play youtube play

IMDb

7 Nisan Pazar 16.00’da Atlas ve 11 Nisan Perşembe 21.30’da Kadıköy sinemasında izleyebilirsiniz.

On Kadın | Şerif Gören, 1987

on kadin
On Kadın (1987, Şerif Gören)

İstanbul Film Festivali önerileri

Her yıl Türk sinemasının klasikleşmiş bir filminin kopyasını restore ettiren İstanbul Film Festivali’nin bu yıl seçtiği yapım 1987 tarihli Şerif Gören filmi On Kadın. Türkan Şoray‘ın dokuz ayrı karakteri canlandırdığı film, toplumsal alanda kadının temsili üzerine Türkiye’nin tarihinden farklı sayfalar sunuyor.

IMDb

10 Nisan Çarşamba 19.00’da City’s sinemasında izleyebilirsiniz.