Hayatta bir şeyleri yapmak istediğinizde karşınıza o işin olmayacağını söyleyen ne çok insan çıkar değil mi? Kimse size başaracaksın demez ne yazık ki, herkes o işin nasıl başarısız olacağını, nasıl batacağını anlatır. Tam da bu nedenle önemli olan insanın baka kimseye değil kendine olan inancıdır bence. Sen kendinize inanırsanız eğer başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Hani bir söz vardır: “İnanç işleri kolaylaştırmaz, mümkün kılar”. diye ben de bugün sizinle bu konu üzerine izlediğim harika bir filmi paylaşmak istiyorum: Belçika asıllı yönetmen  Olivier Ringer‘in 2015 yılında perdeye yansıttığı Belçika-Fransa yapımı filmimizin adı: Les Oiseaux de Passage yani Arkadaşım Ördek.

Arkadaşım Ördek
Arkadaşım Ördek | Fotoğraf: Zurich Film Festivali

Filmin Konusu                  

Film iki küçük kız arkadaşın atıldıkları bir macerayı konu ediniyor. Cathy’nin babası kızına doğum gününde bir ördek yumurtası hediye ediyor (annesi bundan pek haz etmese de) ve ördek yumurtasını sıcak tutması, onu koruması gerektiğini vurguluyor. Yumurta çatladığında ise yanında olmasını istiyor, çünkü yavru ördek ilk gördüğü kişiyi annesi sanacak ve onunla bağ kuracak 🙂

Arkadaşım Ördek

Bir gün Cathy arkadaşlarını eve davet eder, onlarla oynarken arkadaşlarından engelli (tekerlekli sandalyede) olan Margot yumurtanın çatladığını ve de civcivin yumurtadan çıktığını görür. Cathy babasının söylediğini hatırlar ve de Margot’un artık civcivin annesini olduğunu söyler, civcivi Margot’un ailesinden habersiz evlerine götürürler. 

Margot tekerlekli sandalyede olduğu için civcive bakmakta zorlanır, bir gün annesine yakalanır. Ailesi civcivi Margot’un bakamayacağını düşünerek bir ördek barınağına götürür. Margot barınağa giden civcivlerin belli bir zaman sonra kesildiklerini öğrenince Cathy ike birlikte civcivi barınaktan alır kimseden habersiz bir şekilde kuş cenneti adı verilen kuşların özgür olduğu bir coğrafyaya götürmek için yola koyulur. Macera da burada başlar. İki küçük kız ve üstelik biri de tekerlekli sandalyede korkusuzca bir amaç uğruna bilmedikleri bir yolcuğa cesurca çıkarlar.

Arkadaşım Ördek: Azim, Cesaret ve Hayvan Sevgisi Üzerine Notlarım

Arkadaşım Ördek, öncelikle hayvan sevginizi bir nebze daha arttıracak bir film. Ördeğe bayılacaksınız, o ortalıktan kaybolduğunda onun için endişeye bile kapılacaksınız. Margot ise acıma duygusu çok yüksek ve de aldığı kararlar için hayatını tehlikeye koyabilecek, gözü kara, cesur bir kız. İki küçük kıza; azimlerine, cesaretlerine, hayvan sevgilerine hayran kalacağınıza eminim.

Arkadaşım Ördek
Arkadaşım Ördek | Fotoğraf: attractiondistribution.ca

Film, hayatta inançlarınız, hayalleriniz, hedefleriniz için cesurca adım atmanız gerektiğini size hatırlatırken, sizi yolunuzdan döndürmek isteyen her kim olursa olsun dinlememeniz, hayalleriniz için savaş vermeniz gerektiğini an ve an hatırlatıyor. Sonuçta başkalarına değil, kendimize inandıkça hayallerimize ulaşıyoruz. Hayallere giden yolda tıpkı bu iki kızın çıktığı yol gibi başımıza ne geleceğini yolda yaşayarak görüyoruz aslıında. Motivasyonunuzu artıracak, hayata ve da hayvanlara olan ilginizi bir tık artıracak enfes bir film. İzlemeye mutlaka zaman ayırın derim, pişman olmayacaksınız 🙂 Son olarak göz atmak isteyenler için fragmanı da aşağıya bırakıyorum.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: attractiondistribution.ca

İlginizi çekebilir: Özgür Demirci’den Kanatlarını Aç