Yaz devam ediyor, #themaggerda öneriler bitmiyor!

Bu hafta, daha önceden SEYAHAT kategorimizde yer verdiğimiz Avrupa şehirlerini bir araya getirdik. Maggerların favorisi Avrupa şehirlerinden istediğinizi seçin, farklı kültürlerin, kaybolmaktan zevk alacağınız güzel sokakların ve lezzetli mutfakların tadını çıkarmaya devam edin!

1. Amsterdam’da Kaybolun!

“Bir şehri gezmenin en güzel yolu; oranın yerlileriyle takılmak veya o şehirde kaybolmaktır. Amsterdam ise; sokaklarında gezerken kaybolmanın en zevkli olduğu şehirlerden biri. Her adımda bir sürprizle, yeni bir insanla ve sıcacık bir mekanla karşılaşabilirsiniz. Hatta hiç ummadığınız, güneşli bir günde, aniden yağmur da bastırabilir. Aradığınız turistik noktalar değilse; başlayalım Amsterdam’da kaybolmaya!”

Amsterdam’da kaybolmanın yollarını theMagger’da okuyun…

2. Paris’i Parisliler Gibi Yaşayın!

Fotoğraflar: Mirel Fis

“L’Entrecote’da muhteşem Café de Paris soslu etleri yedim, Le Marais’te harika bir gün geçirdim, Saint Germain’de saatlerce dolaştım, Paris’in romantik sokaklarında uzun uzun gezdim, tozdum. Detaylar mı? Evet, başlayalım…”

Paris’te neler yapılır, nerelere gidilir, neler yenir theMagger’da okuyun…

3. Roma’nın Lezzet Dolu Sokakları…

avrupa - roma

“Nereden başlasam bilmiyorum, çünkü gerçekten çok keyifli ve dolu dolu bir Roma tatili geçirdim. 2 ay önce aniden karar verip aldığımız uçak bileti, bizi, 16 yaşımda gittiğim ama ana detayları hariç pek de hatırlamadığım eşsiz şehir Roma’ya götürdü. Bu sefer pek tarih gezmeyelim, bol yemek yiyelim, ara sokaklarda kaybolalım dedik. Tabii Roma’ya gidip tarih ve sanatla ilgilenmemek olmadı; 4 gece 5 günlük tatilimizde istediğimiz her şeyi yaptık. Şimdi sıra tüm detayları sizlerle paylaşmakta…”

Roma’nın daracık sokaklarını, muhteşem yemeklerini theMagger’da okuyun…

Roma’nın lezzet dolu sokaklarından Via della Croce’yi theMagger’da keşfedin… 

4. Yeni Başlayanlar için Barselona!

avrupa - barselona

“Her zaman söylerim; bir yeri gezmenin en güzel yolu oranın yerlileriyle takılmak, mekan tavsiyelerini onlardan almaktır diye. İstanbul nasıl sürprizlerle dolu bir şehirse, Barselona da öyle…Sürpriz yerleri de içeren bir yazıyla, “turist” olmaktan kaçınarak gezdiğim ve hakkında bolca “yerli” tavsiyesi aldığım Barselona’yı sizlerle paylaşıyorum!”

Modern sanattan alternatif alışveriş mekanlarına Barselona’yı theMagger’da okuyun…

5. Karakteristik Şehir Londra!

avrupa - londra

“Tatilin bir hayli uzun olmasını firsat bilerek kitleler halindeki yurt dışı seyahati kervanına katılanlardan biri olarak ben de bu bayram rotami Londra’ya çevirdim. “Yeni yerler, yeni tatlar, yeni dostluklar” felsefesiyle Londra’yı elimden geldiğince didik didik etmeye çalıştım. Dokuz günlük anılarımı çok geçmeden tazelemek ve karakteristik şehir Londra’nın mekanlarını, semtlerini, sokaklarını ve sokak pazarlarını sizlerle birlikte bir kez daha gezeceğim bu yolculuğa çıkmak için sabırsızlanıyorum!”

Alternatif rotalarla Londra yolculuğunu theMagger’da okuyun…

Londra’nın sokak pazarlarını theMagger’da keşfedin…

6. Berlin Hakkında İpuçları!

avrupa - berlin

“Özellikle son dönem Türk hipster’larının uğrak noktası haline gelen Berlin, geçen seneye kadar ilgimi çekmeyi başaramamıştı. Halbuki tarihse tarih, sanatsa sanat, gece hayatı arıyorsanız alası. Fakat nedense sanki hemen şuracıktaymış, Berlin’e gitmeden önce görmem gereken çok yer varmış gibi geldi. Bir gün, sırf çok ucuz bir uçak biletine denk geldiği için orayı seçtim ve büyük bir ikileme son vermiş bulunuyorum; çok okuyan değil, çok gezen biliyormuş arkadaşlar. Çünkü Berlin saçma önyargılar bir kenara bırakıldığı takdirde, müthiş bir şehir.”

Berlin hakkında ipuçlarını theMagger’da okuyun…

Berlin’in gece hayatını theMagger’da keşfedin…

7. Küçük İtalyan: Floransa

avrupa - floransa

“Hani bir gülümseme çeşidi vardır ya, hep de aynı anlatırım onu. Aşık olduğun insana bakarken olur sanırım arada, fark etmeden dişlerinle alt dudağının sağını ya da solunu ısırırsın gülümserken. Çok güzel gelir, sarılasın gelir. İşte, öyle çıktım istasyondan şehre. Eminim, gözlerim de parlıyordu. Floransa aşık olduğum çocukmuş gibi.. Hatırlıyordum her şeyi, hatırladığımı bilmeden. Hani gitmeden sorsanız şu hangi tarafta diye söyleyemezdim ama gelince her şey canlandı, anında. “

Floransa hakkında her şeyi theMagger’da okuyun…

8. Sokakları Deniz Olan Şehir: Venedik

avrupa - venedik

“Birbirine köprülerle bağlanmış onlarca adadan oluşan şehir, denizin ortasında, küçücük bir noktadan karayla bağlantısını saymazsak, yapayalnız, nemli ve soğuk kışın. Oysa ki, görenlerin yalancısıyız, yazın küçük, tatlı bir sahil kasabası havasına bürünüyor, tadından yenmiyormuş. Venedik’te geçirdiğimiz, iki tam günün ilkinde hırçın bir kedi gibi hırpaladı bizi zat-ı şahaneleri, aralıksız yağan yağmur, şemsiyelerimizi kıran rüzgar ve içimize işleyen soğukla imtihanımız, gece yarısı bitti. Ertesi gün, şımarık bir neşeyle uyanıp bacaklarımıza dolanarak kendisini sevmemizi istedi. Güneşin altında öyle güzel, öyle başka bir dünyaya ait bir mücevher ki Venedik, başka seçeneğimiz kalmadı, kalbimizi, her köşesine parçalarını gömmek suretiyle kendisinde bıraktık.”

Venedik hakkında her şeyi theMagger’da okuyun…

9. Edinburgh Yazılır, Edinbra Okunur!

avrupa - edinburgh

“Gitmeden hangi gün nereyi gezeceğimi, ne yapacağımı hazırlamıştım. Ama kendime ve Edinburgh’a dair bir şeyi unutmuştum. Benim gün içindeki anlık ruh değişimlerim gibi Edinburgh’un da bunu tetikleyen hava durumu…”

Edinburgh’u A’dan Z’ye theMagger’da keşfedin…

10. Prag: Nedir, Ne Değildir…

avrupa - prag

“Prag için yapılmış en klişe tanım tabi ki “Masal Şehir”. Her klişe kötüdür genellemesine kapılmamak lazım, çünkü ilk yurt dışı gezimi gerçekleştirdiğim yer olduğundan mıdır bilinmez, Prag gerçekten de şu ana kadar gördüğüm yerler arasında bu tanıma en uygun olanı. Çok beğenmiş olmalıyım ki bir sene sonra dayanamadım, tekrar gittim zaten.”

theMagger’da okuyun…

Kapak Fotoğrafları: Deniz Yılmaz

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN