49. İstanbul Müzik Festivali, tümü açık hava mekanlarında düzenlenecek konserler ve “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuyla, 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Biletleri bugün satışa çıkan festivalde dinleyeceğiniz konserleri seçmekte zorlanıyorsanız, bu yazıda önerilerimi bulacaksınız.

49. İstanbul Müzik Festivali

2020’nin tüm etkinlikleri gibi pandemiden nasibini alan İstanbul Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl klasik müzik dinleyicisinin evlerine konuk olmuş, İstanbul’un ve Avrupa’nın farklı konser salonlarında ya da atmosfer ve akustiğiyle dikkat çeken farklı mekanlarında önceden kaydedilen konserler İKSV Online platformu aracılığıyla dinleyiciyle buluşmuştu. Festival bu yıl, kapalı mekanlarla mesafesini halen korusa da, şehrin dört bir yanındaki açık hava mekanlarına geri dönüyor. 49. yaşını kutlayacak festival, 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında, Başka Bir Dünya Mümkün temasıyla gerçekleşiyor:

Yaşadığımız gezegende varlığımızı sürdürebilmek için temel değişiklikler yapma ihtiyacını her geçen gün daha derinden hissettiğimiz bu dönemde festival, müzik ve sanat aracılığıyla, birbirimize, doğaya ve evrene saygı duymanın gerekliliğini ifade etmenin yollarını arayacak. Klasik müziğin gücüyle ortak bir duyguda buluşmayı hedefleyen İstanbul Müzik Festivali, hem repertuvarında yer alacak eserler hem de yan etkinlikleriyle, “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusunu müziğin diliyle yanıtlayacak.

istanbul müzik festivali - fazıl say
Fazıl Say | Fotoğraf: Marco Borggreve

49. İstanbul Müzik Festivali programında, tümü açık hava mekanlarında gerçekleştirilecek 21 konser yer alıyor. Konuklar arasındaysa Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Accademia Bizantina, Festival Orkestrası, Modigliani ve casalQuartet gibi topluluklar ve Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili, Anna Vinnitskaya, Alexander Rudin ve Hande Küden gibi yıldız solistler dikkat çekiyor. Konser biletleri bugün (25 Haziran Cuma) satışa çıktı. Programda ayrıca Atatürk Kent Ormanı, Yıldız Parkı ve Fenerbahçe Parkı’ndaki ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri konserlerinin de bulunduğunu unutmayın!

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

İstanbul Müzik Festivali‘nin açılış konseri her daim listenizde olmalı zaten; bunun dışındaki seçenekler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriyi de aşağıda bulacaksınız.

İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Anan Vinnitskaya | 18 Ağustos, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu Konum

istanbul müzik festivali - tekfen filarmoni orkestrası
Tekfen Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf: Fatih Pınar

Festival, her zamanki gibi, etkileyici bir solist ve etkileyici bir repertuvarla açılıyor. Birçok yıldız solist gibi kariyerine çok genç yaşta aldığı ödüllerle başlayan ve kariyerine fırtına gibi devam eden piyanist Anna Vinnitskaya, 2019’dan bu yana festivalin Açılış Konseri Orkestrası ünvanını üstlenen Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde festivalin fiziksel sahnelere geri dönüşünü müjdeliyor. Sanatçı Şostakoviç ve Prokofiev‘in piyano konçertolarını yorumluyor, ardından şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası, Şostakoviç‘in Caz Orkestrası için 2 no’lu Süit eserini seslendiriyor. Konser, açılış konuşmaları ve Cihat Aşkın‘a takdim edilecek Onur Ödülü’nün ardından başlıyor.

Detaylı bilgi…

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

Yeni başlayanlar için…

BİFO Özel: Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Khatia Buniatishvili | 14 Eylül, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu Konum

istanbul müzik festivali - khatia buniatishvili
Khatia Buniatishvili | Fotoğraf: Esther Haase-Sony

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz, İstanbul Müzik Festivali’ni bahane ederek bir klasik müzik konseri izlemek istiyorsanız ve programdan sizi zorlamayacak, tadı damağınızda kalacak tek bir konser seçmek istiyorsanız, o konser bu konser. Çünkü Türkiye’nin en değerli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bu konserde her geçen gün yıldızı yükselen, dünyaca ünlü bir piyanistle, Khatia Buniatishvili‘yle bir araya geliyor. Konserin programında ise klasik müzikle yeni tanışanları yormayacak, temposu yüksek iki eser yer alıyor: Beethoven‘ın 1 no’lu piyano konçertosu ve Mendelssohn‘un İtalyan başlığıyla da anılan, 4. Senfoni’si. Her zaman söylediğim gibi, klasik müzikle Beethoven dinleyerek tanışacaksanız, çok şanslısınız.

Detaylı bilgi…

Baroktan şaşmayanlar için…

Academia Bizantina| 16 Eylül, Venedik Sarayı Konum

istanbul müzik festivali - academia bizantina
Academia Bizantina | Fotoğraf: Guilia Papetti

İstanbul Müzik Festivali, daima barok repertuvarına da birkaç konserlik bir yer ayırır. Bu yıl öne çıkan barok konser, aslında festivalin son konseri. Temelleri 1980’lerde, İtalya’nın doğu kıyılarındaki Ravenna kentinde atılan, Barok döneme repertuvarında geniş bir yer ayıran oda müziği topluluğu Accademia Bizantina, bu konserde mezzosoprano Sophie Rennert‘le buluşuyor. Konserin programında, Vivaldi‘nin yaylılar için konçertosu ve mi minör keman konçertosunun yanı sıra Broschi, Marcello, Porpora, Corelli, Händel ve Broschi gibi, birçoğu İtalyan bestecilerden oda müziği eserleri ve aryalar yer alıyor. Kalbiniz barok müzik için bir ayrı atıyorsa, festivalin bu son konserinden özellikle zevk alacaksınız.

Detaylı bilgi…

İlk olmak isteyenler için…

Bir Prömiyer: Vasks | 6 Eylül, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus Konum

istanbul müzik festivali - modigliani quartet
Modigliani Quartet | Fotoğraf: Jérome -Bonnet

Son yıllarda eser siparişleriyle çağdaş klasik müziğe katkı sağlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl tek bir eser siparişi var – ki aslında bu da 48. İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi. Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de takdim edileceği Letonyalı besteci Pēteris Vasks‘ın bestelediği, İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Wigmore Hall’un ortak siparişi olan 6 no’lu Yaylı Çalgılar Dörtlüsü‘nün Türkiye prömiyeri, Modigliani Quartet‘in yorumuyla bu konserde gerçekleşecek.

Detaylı bilgi…

Klasik müziğin ötesinde bir deneyim için…

Sahnede İsyan: Ufuk & Bahar Dördüncü | 1 Eylül, Saint Benoît Fransız Lisesi Konum

istanbul müzik festivali - ufuk ve bahar dördüncü
Ufuk & Bahar Dördüncü

Alışıldık klasik müzik konserlerinden fazlasını arıyorsanız, disiplinlerarası bir deneyim yaşamak istiyorsanız aradığınız konser bu. Piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü, festivalin Başka Bir Dünya Mümkün temasına, onuncu yılına adım atan Sahnede İsyan adlı projeleriyle katılıyor. Debussy ve Stravinsky eserlerinden oluşan bu proje, Jean-Luc Godard’ın asistanı Fabrice Aragno tarafından filmleştirilmiş. Sanatçının doğa, dans, Mısır ve Prag deneyimlerinden esinlenerek oluşturduğu film, klasik müzik dinleyicisini adeta içine çekiyor, konser, görsel ve işitsel bir bütünlük oluşturuyor.

Detaylı bilgi…

Son olarak, kişisel favorilerimlerimden ve programıma ilk eklediğim iki konserden de söz etmeden geçmeyeyim:

istanbul müzik festivali - tabita berglund
Tabita Berglund | Fotoğraf: Nikolaj Lund

Türkiye’de çağdaş klasik müziğin kuşkusuz en başarılı, ünlü ve yetenekli temsilcisi, piyanist ve besteci Fazıl Say, Doğanın Sesi başlıklı bir konserle 19 Ağustos‘ta ,Casalquartet ve keman sanatçısı Friedemann Eichhorn eşliğinde, muhtemelen sizin de ilk kez dinleyeceğiniz iki eserini seslendirecek. (Detaylı bilgi…) İkincisi, hem BİFO‘ya hem Nordik kültürüne olan hayranlığım, ayrıca bugüne kadar hiçbir kadın orkestra şefini canlı dinlememiş olma ayıbımı kapanma arzum, beni 2 Eylül‘deki BİFO Özel: Piazzolla 100 Yaşında başlıklı konsere yönlendirdi. Piazzolla’nın Buenos Aires’te Dört Mevsim başlıklı eserinin seslendirileceği konserde, Norveçli şef Tabita Berglund yönetimindeki BİFO, Litvanyalı akordeon sanatçısı Martynas Levickis‘le sahnede olacak. (Detaylı bilgi…)