48. İstanbul Müzik Festivali, her şeye rağmen 2020 şartlarına uyum sağlıyor ve kimi İstanbul’un tarihi mekanlarında ya da festivalle özdeşleşmiş salonlarda kimi Avrupa’da yapılan çekimlerle kaydedilmiş, çevrimiçi konserlerle evimize konuk oluyor. 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla gerçekleşecek festivalin çevrimiçi konser biletleri 4 Eylül’de satışa çıkıyor. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız, bu yazıda önerilerimi bulacaksınız.

youtube play youtube play

2020’nin tüm etkinlikleri gibi pandemiden nasibini alan İstanbul Müzik Festivali, ne yazık ki planlandığı gibi 2-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşemedi ve bu senelik eylül ayında, çevrimiçi konserlerle devam etme kararı aldı. İstanbul Müzik Festivali, sadece İstanbullu klasik müzik dinleyicisi için değil, düzenleyeni İKSV için de çok özel bir festival – çünkü kurumun düzenlediği tüm festivallerin atası aslında. Bu yıl 48. yaşını kutlayacak olan festival, 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Beethoven’ın Aydınlık Dünyası temasıyla gerçekleşiyor. Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılında ona adanan tema başlığını destekleyici şekilde, doğa sevgisi, insan sevgisi, yenilikçi ve ileri görüşlü müzik dili bestecinin önemli yönlerini temsil eden alt temalar üzerine kurgulanmış ve bestecinin birçok eserine yer veren bir program var bu yıl. Orkestra ve sanatçılar izleyiciyle buluşamamış, birçok yabancı konuk İstanbul’a gelememiş olsa da festivalin çevrimiçi programında yer alacak konserlerin çekimleri İstanbul’un Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hidiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi tarihi ve dokusuyla öne çıkan mekanlarında gerçekleşti. Buna, Ankara, Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda‘daki manastır, kilise ve konser salonları da eklendi. Ne diyelim, Beethoven’ın vizyonu da zaten, şartlara uyum sağlayan böyle bir yenilikçilik ve evrenselliği gerektirirdi!

48. İstanbul Müzik Festivali‘nin 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasındaki çevrimiçi konserlerinin biletleri 4 Eylül‘de, 20 TL’den satışa sunulacak. Ayrıca tüm konserlere erişim sağlayan 250 TL’lik kombine bilet seçeneği de mevcut. Bilet aldığınız konserlere 30 gün boyunca erişiminiz olacak. Biletli konserlerin yanı sıra, Açılış Konseri ve Hafta Sonu Klasikleri serisi, İKSV YouTube kanalında ücretsiz yayınlanacak.

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

İstanbul Müzik Festivali‘nin açılış ve kapanış konserleri her daim listenizde olmalı zaten; bu iki konser dışındaki seçenekler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriyi de aşağıda bulacaksınız.

İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Emre Engin | 18 Eylül 2020

Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Yıllardır açılış konserlerini genç solistlere ayıran İstanbul Müzik Festivali, bu çevrimiçi yılda da bu geleneğinden vazgeçmiyor. Daha önce festivalde, Festival Genç Solistini Arıyor projesinin 2012 kazananı olarak dinlediğimiz, 2015’te vakfın Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün sahibi olan keman sanatçısı Emre Engin, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü‘nde kaydedilen bu konserde Mozart‘ın 5 no’lu, “Türk” başlığıyla bilinen keman konçertosunu seslendiriyor. Konserde ayrıca ona eşlik eden Tekfen Filarmoni Orkestrası‘ndan Beethoven, Prokofiev ve Bartók eserleri dinleyebilecek, konser öncesinde ise festivalin açılış konuşması ile sunduğu ödülleri izleyebileceğiz. Açılış Konseri, İKSV YouTube kanalından ücretsiz olarak yayınlanacak.

İstanbul Müzik Festivali Kapanış Serisi

Festival Özel: BİFO | 1 Ekim, 2 Ekim, 5 Ekim

48. İstanbul Müzik Festivali, son günlerinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel seriye yer veriyor. Seri, orkestra bünyesinde kurulmuş ve uluslararası başarılara imza atmış Borusan Quartet‘in Beethoven‘ın 5 no’lu Yaylı Çalgılar Dörtlüsü‘nün de repertuvarında yer aldığı, Borusan Müzik Evi’nde kaydedilmiş konserle, 1 Ekim‘de başlıyor. 2 Ekim‘de yayınlanacak, şef Antonio Pirolli yönetimindeki BİFO‘nun Süreyya Operası’nda kaydedilen “Baroktan Klasiğe” konserinde orkestra, 2018 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi mezzo soprano Ezgi Karakaya‘ya eşlik ediyor. Adı Kapanış Konseri olmasa da 5 Ekim‘de festivalin kapanışını yapacak, Borusan Oto İstinye‘de kaydedilmiş konserde ise şef Murat Cem Orhan yönetimindeki BİFO, Max Richter imzalı, Vivaldi‘nin Dört Mevsim‘inin incelikli olduğu kadar cüretkar bir şekilde ele alındığı Recomposed eserini seslendiriyor.

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

Yeni başlayanlar için…

Bilkent Senfoni Orkestrası & Gökhan Aybulus | 28 Eylül 2020

Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz, İstanbul Müzik Festivali’ni bahane ederek bir klasik müzik konseri izlemek istiyorsanız ve programdan sizi zorlamayacak, tadı damağınızda kalacak tek bir konser seçmek istiyorsanız, o konser bu konser. Moskova Çaykovski Konservatuvarı mezunu ilk Türk piyanist olan Gökhan Aybulus‘u, İstanbul Müzik Festivali’nin düzenli konuklarından Bilkent Senfoni Orkestrası ile bir araya getiren, şef Dağhan Doğu yönetimindeki, Bilkent Odeon‘da kaydedilen konser, 28 Eylül‘de erişime açılıyor. Görkemli, hareketli, akılda kalıcı melodilere sahip ve dinleyiciyi yormayan eserler var programda: Festivalin adandığı Beethoven‘ın en tanınmış eserlerinden 5. Senfoni ve Beethoven’ın da hayran olduğu, Mozart‘ın 24 no’lu Do Minör Piyano Konçertosu. Klasik müzikle Mozart ve Beethoven dinleyerek tanışacaksanız, çok şanslısınız.

Baroktan şaşmayanlar için…

Müzik Rotası | 19 Eylül 2020

Zenith Ensemble

İstanbul Müzik Festivali, daima barok repertuvarına da birkaç konserlik bir yer ayırır. Bu yıl öne çıkan barok konserlerden biri, aynı zamanda festivalin gelenekselleşme yolunda ilerleyen, klasik müzik dinleyicisine sadece müzik ziyafeti sunmakla kalmayıp İstanbul’un görkemli mekanlarının kapılarını açan Müzik Rotası konserlerinin bir parçası. Üstelik rota bu kez çevrimiçi imkanlardan yararlanarak İstanbul’dan başlayarak Viyana’da sona eriyor. 19 Eylül’de izlenebilecek Müzik Rotası, şu üç konserden oluşuyor: (1) Saint Esprit Katedrali‘nde kaydedilen, Cem Önertürk (flüt) ve Gökhan Bağcı (viyolonsel) konseri, (2) Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi‘nde kaydedilen, Zenith Ensemble konseri ve (3) Viyana’daki Schubert Kilisesi‘nde kaydedilen, Selini Quartet konseri. Kalbiniz barok müzik için bir ayrı atıyorsa, Müzik Rotası‘nın ilk ayağından özellikle zevk alacaksınız.

İlk olmak isteyenler için…

Pastorale Alla Turca | 27 Eylül 2020

Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Son yıllarda eser siparişleriyle çağdaş klasik müziğe katkı sağlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl üç eser siparişi var: Bunlardan ilki, Turgay Erdener‘in Pastoral Dokuzlu “Alla Turca” eseri. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi‘nin bir parçası olarak festival tarafından sipariş edilen eserin dünya prömiyeri için fiziksel olarak orada olamasınız da, Tekfur Sarayı Müzesi‘nde kaydedilen Pastorale Alla Turca konserini 27 Eylül‘de izleyebilirsiniz.

Festivalin bu yılki diğer eser siparişleri, Peteris Vasks’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6 ve Hasan Uçarsu‘nun “Toprak Sever İnsanları Birer Birer” eserini dinlemek içinse ne yazık ki 2021’deki festivali beklemeniz gerekecek.

Klasik müziğin ötesinde bir deneyim için…

Philharmonix “Viyana/Berlin Müzik Kulübü” | 23 Eylül 2020

Fotoğraf: Max Parovsky

Alışıldık klasik müzik konserlerinden fazlasını arıyorsanız, disiplinlerarası bir deneyim yaşamak istiyorsanız aradığınız konser bu. Çünkü Philharmonix “Viyana/Berlin Müzik Kulübü” başlıklı, Berlin’de kaydedilen bu konserde Berlin ve Viyana Filarmoni üyeleri, efsanevi orkestralarının konserlerinde dinleyemeyeceğiniz bir repertuvarı seslendirmek üzere bir araya geliyor. Klasik, caz, klezmer, Latin ve hatta pop müziğin baş döndürücü bir kokteyli haline gelen, eğlenceli olduğu kadar karmaşık, tanıdık olduğu kadar şaşırtıcı ve kesinlikle büyüleyici bir müzik dünyasının kapılarını açan bu konserin repertuvarında James Bond Süiti’nden Rock Me Amadeus‘a, La Vie en Rose‘a eserlerin yeniden düzenlemelerini dinleyebileceksiniz.

İlginizi çekebilir: İki Klasik Müzik Belgeseli: İdil Biret ve Seymour Bernstein