48. İstanbul Müzik Festivali, 2 – 25 Haziran tarihleri arasında, “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla düzenlenecek. Haziran ayını güzelleştirecek festivalden önerilerimi bu yazıda bulacaksınız. Festival biletleri 15 Şubat’ta satışa çıkıyor.

İstanbul Müzik Festivali, sadece İstanbullu klasik müzik dinleyicisi için değil, düzenleyeni İKSV için de çok özel bir festival – çünkü kurumun düzenlediği tüm festivallerin atası aslında. Bu yıl 48. yaşını kutlayacak olan İstanbul Müzik Festivali, 2 – 25 Haziran 2020 tarihleri arasında, Beethoven’ın Aydınlık Dünyası temasıyla gerçekleşiyor. Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılında ona adanan tema başlığını destekleyici şekilde, doğa sevgisi, insan sevgisi, yenilikçi ve ileri görüşlü müzik dili gibi bestecinin önemli yönlerini temsil eden alt temalar üzerine kurgulanmış ve bestecinin birçok eserine yer veren bir program var bu yıl; İstanbul Müzik Festivali, 14 farklı mekanda 29 konsere ev sahipliği yapacak.

youtube play youtube play

İstanbul Müzik Festivali‘nin açılış ve kapanış konserleri her daim listenizde olmalı zaten; bu iki konser dışındaki seçenekler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriyi de aşağıda bulacaksınız.

İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Açılış Konseri | 2 Haziran 2020, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

istanbul müzik festivali - stella chen
Stella Chen

Yıllardır açılış konserlerini genç solistlere ayıran İstanbul Müzik Festivali, bu yıl bizi 2019 Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması birincisi, 1992 doğumlu Stella Chen ile buluşturuyor. Türkiye’deki ilk konserini verecek olan Chen, Beethoven‘ın tek keman konçertosu olan Re Majör konçertoyu seslendirecek. Sanatçıya, festivali açma görevini geçtiğimiz yıl BİFO’dan devralan Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Genç şef Aziz Shokhakimov‘un yönetemindeki orkestradan ayrıca Beethoven’ın Fidelio Uvertürü‘nü ve George Enescu‘nun Romen Rapsodisi‘ni dinleyeceğiz.

İstanbul Müzik Festivali Kapanış Konseri

Konzerthausorchester Berlin & Víkingur Ólafsson | 25 Haziran 2020, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

istanbul müzik festivali - vikingur olafsson
Vikingur Ólafsson | Fotoğraf: Ari Magg

Günümüz klasik müzik dünyasının en yetenekli isimlerinden, İzlandalı piyanist Vikingur Ólafsson, bir kez daha İstanbul Müzik Festivali’ne, bu kez festivalin Kapanış Konseri için geliyor. 2019’da Gramophone Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Sanatçısı seçilen Ólafsson, bu sezon Berlin Konzerthaus Yerleşik Sanatçısı olarak Konzerthausorchester Berlin ile birçok konser veriyor. İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserde Schumann‘ın La Minör Piyano Konçertosu’nu seslendirecek olan Vikingur Ólafsson‘a da yine bu orkestra eşlik edecek. İkinci yarısında Mendelssohn-Bartholdy‘nin “İskoç” senfonisini dinleyeceğimiz konseri yönetecek isimse dünyanın önde gelen kadın orkestra şeflerinden Elim Chan.

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

Yeni başlayanlar için…

Staatskapelle Dresden & Emanuel Ax | 12 Haziran 2020, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

istanbul müzik festivali - emanuel ax
Emanuel Ax | Fotoğraf: Lisa Marie Mazzucco

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz, İstanbul Müzik Festivali’ni bahane ederek bir klasik müzik konserine gitmek istiyorsanız ve programdan sizi zorlamayacak, tadı damağınızda kalacak tek bir konser seçmek istiyorsanız, o konser bu konser. Klasik müzik dünyasının 45 yıldır zirvesinden inmeyen büyük yıldızlarından biri olan piyanist Emanuel Ax, Beethoven‘in 5 no’lu piyano konçertosunu seslendirecek. Aynı zamanda büyük bir orkestra (köklü ve zengin tarihiyle, 1548’de kurulan, Dünya Müzik Mirasını Koruma Ödülü almış ilk ve tek orkestra Staatskapelle Dresden) ve görkemli, hareketli ve dinleyiciyi yormayan eserler var programda: Beethoven‘ın “İmparator” konçertosunun yanı sıra, Brahms‘ın 4. Senfoni’si… Klasik müzikle Emanuel Ax‘ı canlı dinleyerek tanışacaksanız, çok şanslısınız.

Baroktan şaşmayanlar için…

Alpler’in ve Çağların Ötesinde | 4 Haziran 2020, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

istanbul müzik festivali - venedik solistleri
I Solisti Veneti

İstanbul Müzik Festivali, daima barok repertuvarına da birkaç konserlik bir yer ayırır. Bu yıl öne çıkan barok konserlerden biri de bu konser. Bu yıl 60. yılını kutlayan, şef Cem Mansur yönetimindeki I Solisti Veneti (Venedik Solistleri) topluluğu ve klavsen enstrümanını yirmi birinci yüzyıla taşımayı görev edinen Mahan Esfahani, Bach’ın iki klavesen konçertosu ve bir partitasının yanı sıra Rota, Wolf-Ferrari ve Respighi‘den eserler seslendirecek.

İlk olmak isteyenler için…

Artemis Quartet, Bir Prömiyer: Vasks | 17 Haziran 2020, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi

istanbul müzik festivali - artemis quartet
Artemis Quartet

Son yıllarda eser siparişleriyle çağdaş klasik müziğe katkı sağlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl üç eser siparişi var: Bunlardan ilki, bir ortak-sipariş olan, Peteris Vasks’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6. Beethoven’a adanmış bu yılda, Vasks’ın ilham kaynağı da Bethoven: Bestecinin konser programında da yer alan 15 no’lu Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün çağları aşıp gelen bir duaya benzeyen “Şükran Şarkısı” başlıklı bölümünden ilham alan Vasks’ın eserinin Türkiye prömiyerini ve Beethoven’ın 15 no’lu, Schubert’in (de) 15 no’lu yaylı çalgılar dörtlülerini Artemis Quartet seslendirecek.

Festivalin diğer eser siparişleri, Hasan Uçarsu‘nun “Toprak Sever İnsanları Birer Birer” eserinin dünya prömiyeri için Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Devlet Çoksesli Korosu’nun Bir Dünya Prömiyeri: Toprak Sever İnsanları Birer Birer konserini (8 Haziran, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı), Turgay Erdener‘in Pastoral Dokuzlu “alla turca” eserinin dünya prömiyeri içinse Pastorale Alla Turca konserini (5 Haziran, Arkeoloji Müzesi Bahçesi) seçebilirsiniz.

Klasik müziğin ötesinde bir deneyim için…

Beethoven & David Bowie “Rebel Rebel” | 21 Haziran 2020, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Alışıldık klasik müzik konserlerinden fazlasını arıyorsanız, disiplinlerarası bir deneyim yaşamak istiyorsanız aradığınız konser bu. Çünkü bu konser, her ikisi de yaşadıkları dönemin kabul gören fikirlerine ve müzikal normlarına meydan okuyan iki vizyoner sanatçının, Beethoven ve Bowie’nin miraslarını bir araya getiriyor ve David Bowie’nin 1974 tarihli Rebel Rebel şarkısından ilham alan bir projeye dönüştürüyor. Proje, Beethoven’ın en bilindik eserlerinden 5. Senfoni ve Bowie’nin birçok şarkısı üzerine kurulu. Bu eşsiz deneyimi, Jason Lai yönetimindeki Orchestra of the Swan‘dan dinleyeceğiz.

İlginizi çekebilir: İki Klasik Müzik Belgeseli: İdil Biret ve Seymour Bernstein