47. İstanbul Müzik Festivali, 11 – 30 Haziran tarihleri arasında, “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” temasıyla düzenlenecek. Haziran ayını güzelleştirecek festivalden önerilerimi bu yazıda bulacaksınız. Festival biletleri 16 Şubat’ta satışa çıkıyor.

youtube play youtube play

İstanbul Müzik Festivali, sadece İstanbullu klasik müzik dinleyicisi için değil, düzenleyeni İKSV için de çok özel bir festival – çünkü kurumun düzenlediği tüm festivallerin atası aslında. Bu yıl 47. yaşını kutlayacak olan İstanbul Müzik Festivali, 11 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında, Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı temasıyla gerçekleşiyor. Temada yer alan ikilik, zıtlıklardan doğan müziğe, insanlığın karanlık ve aydınlık anlarında aynı anda var olabilen müziğe, aydınlanmanın etkisindeki müzğe dair çağrışımlar yapıyor. Programdaki konserlerde icra edilecek eserler arasında karanlık ve ölümle doğrudan ilişkili requiem‘lere de, hayat ışığı yansıtan coşkulu senfonilere de rastlamak mümkün.

İstanbul Müzik Festivali‘nin açılış ve kapanış konserleri her daim listenizde olmalı zaten; bu iki konser dışındaki seçenekler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriyi de aşağıda bulacaksınız.

İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Açılış Konseri | 11 Haziran 2019, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

İstanbul Müzik Festivali – Seong-jin Cho
Seong-Jin Cho | Fotoğraf: Harald Hoffmann

Yıllardır açılış konserlerini genç solistlere ayıran İstanbul Müzik Festivali, bu yıl bizi 2015’teki XVII. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü alan 1994 doğumlu Seong-Jin Cho ile buluşturuyor. Yarışma kaydıyla heyecan uyandıran, ardından Deutsche Grammophon’dan Mozart, Debussy ve Chopin kayıtları da yayınlayan piyanist, festivalin açılışında ise Beethoven’ın 1 no’lu konçertosunu yorumlayacak. Konserle ve festivalle ilgili bir yenilik de Açılış Konseri’nde dikkat çekiyor; Tekfen Filarmoni Orkestrası, yıllardır BİFO ile açılan festivalin 2019-2022 yılları arasındaki Açılış Konseri Orkestrası olmuş. Genç şef Aziz Shokhakimov‘un yönetemindeki orkestradan ayrıca Franz Liszt’in 3 no’lu senfonik şiirini dinleyeceğiz.

İstanbul Müzik Festivali Kapanış Konseri

Şanghay Filarmoni Orkestrası & Fazıl Say | 30 Haziran 2019, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

İstanbul Müzik Festivali – Fazıl Say
Fazıl Say | Fotoğraf: Marco Borggreve

Türkiye’de yetişmiş en yetenekli piyanist ve bestecilerden Fazıl Say, İstanbul Müzik Festivali‘nin olmazsa olmazlarından. Kapanış konserinde Beethoven’ın 3 no’lu piyano konçertosunu yorumlayacak Fazıl Say’a ilk kez Türkiye’de konser verecek olan Şanghay Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Çin’in klasik müzikteki gücüne köklü orkestralarından biriyle tanık olabileceğimiz konser, 2008’den beri orkestranın daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde. Şanghay Senfoni Orkestrası, festivali Dvorák’ın 6. Senfonisi ile kapatacak.

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

Yeni başlayanlar için…

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası & Yuja Wang | 15 Haziran 2019, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

İstanbul Müzik Festivali – Yuja Wang
Yuja Wang | Fotoğraf: Norbert Kniat

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz ve İstanbul Müzik Festivali’ni bahane ederek bir klasik müzik konserine gitmek istiyorsanız ve programdan sizi zorlamayacak, tadı damağınızda kalacak tek bir konser seçmek istiyorsanız, o konser bu konser. Günümüz klasik müzik dünyasının en büyük yıldızlarından bir denilebilecek piyanist Yuja Wang, Şostakoviç‘in 2 no’lu piyano konçertosunu seslendirecek. Aynı zamanda büyük bir orkestra (festivale ilk kez konuk olan Lüksemburg Filarmoni Orkestrası) ve görkemli, hareketli ve üstelik tanıdık bulunabilecek eserler var programda: Çaykovski‘nin Fırtına uvertürüGershwin‘in Rhapsody in Blue‘su ya da Fantasia 2000‘den hatırlayabileceğiniz, Stravinsky‘nin Ateş Kuşu Süiti  Klasik müzikle Yuja Wang‘ı canlı dinleyerek tanışacaksanız, çok şanslısınız.

Baroktan şaşmayanlar için…

Vokal Barok Hazineler: Bach & Vivaldi & Handel | 12 Haziran 2019, Aya İrini Müzesi

İstanbul Müzik Festivali – akademie für alte musik
Akademie für Alte Musik Berlin | Fotoğraf: Uwe Arens

İstanbul Müzik Festivali, daima barok repertuvarına da birkaç konserlik bir yer ayırır. Bu yıl öne çıkan barok konserlerden biri de bir koral konser. Akademie für Alte Musik Berlin (Berlin Erken Dönem Müziği Akademisi) orkestrası ve RIAS Kammerchor Berlin (Berlin RIAS Oda Korosu), Bach, Vivaldi ve Handel‘in üç koral eserini dönem çalgıları ve aslına sadık seslendirmeleriyle 1600 yıllık Aya İrini’nin kubbesi altında seslendirecek.

Genç yıldızlar keşfetmeyi sevenler için…

Cameristi della Scala & Daniel Lozakovich | 23 Haziran 2019, Aya İrini Müzesi

İstanbul Müzik Festivali – Lozakovich
Daniel Lozakovich | Fotoğraf: Lev Efimov

Bir solist düşünün ki, 9 yaşında Moskova Virtüözleri ile konsere çıksın, 15 yaşında Deutsche Grammophon ile sözleşme imzalasın… Böylesi bir kariyer inşa etmek için olağanüstü bir yetenek gerekiyor ve görünen o ki, şu an 18 yaşında olan keman sanatçısı Daniel Lozakovich, buna sahip. Çok beğenilen Bach keman konçertoları yorumuyla İstanbul Müzik Festivali’ne konuk olacak İsveçli sanatçıya eşlik edecek orkestra ise dünyanın önde gelenlerinden La Scala Oda Orkestrası. Hakan Şensoy yönetimindeki konserin programında Bossi, Pärt ve Elgar eserleri de var.

İlk olmak isteyenler için…

RIAS Kammerchor Berlin, Ufuk & Bahar Dördüncü | 14 Haziran 2019, Süreyya Operası

İstanbul Müzik Festivali – RIAS Oda Korosu
Rias Oda Korosu | Fotoğraf: Matthias Heyde

Son yıllarda eser siparişleriyle çağdaş klasik müziğe katkı sağlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl iki eser siparişi var: Bunlardan ilki, Türkiye’den bir bestecei, Zeynep Gedizlioğlu‘nun bestelediği, İki Piyano için Yeni Eser. Festivalin teması olan Var Olmanın Karanlığı, Ver Olmanın Aydınlığı‘ndan hareketle iki piyano arasındaki farklılıklara ve zıtlıklara dayalı, gerilimli ilişkiyi anlatan eseri, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü seslendirecek. Konserin diğer konukları ise, Berlin’den RIAS Oda Korosu.

Festivalin diğer siparişi (Sochi Festivali ile ortak sipariş) olan Alexander Tchaikovsky‘nin 3/7/12 eserinin dünya prömiyeri içinse aynı zamanda viyola sanatçısı Yuri Bashmet‘e Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nün takdim edileceği Moskova Solistleri & Yuri Bashmet konserini seçebilirsiniz.

Klasik müziğin ötesinde bir deneyim için…

Human Requiem | 28 – 29 Haziran 2019, Zorlu PSM

İstanbul Müzik Festivali – Human Requiem
Human Requiem | Fotoğraf: Matthias Heyde

Alışıldık klasik müzik konserlerinden fazlasını arıyorsanız, disiplinlerarası bir deneyim yaşamak istiyorsanız aradığınız konser bu. Çünkü bu konserde sahne ve izleyici arasındaki ayrım ortadan kalkıyor, müzikle izleyici arasında bambaşka bir bağ kuruluyor. Sınırlı sayıda şanslı izleyicinin salonun koltuklarında değil de, sahnenin üzerinden izleyebileceği Human Requiem, Berlin Radyo Korosu’nun Brahms imzalı Alman Requiem’i yorumuyla büyüleyecek.

İlginizi çekebilir: İki Klasik Müzik Belgeseli: İdil Biret ve Seymour Bernstein