Bu yıl, hepimiz için çok özel. Çünkü Cumhuriyet’in 100. yılını kutluyoruz birlikte. Düşünün bir start-up kursak, bir çocuğumuz olsa, bir girişimde bulunsak, 5. yılı bile neler ifade ederdi bizim için. Kurduğumuz günkü heyecanı, özverimizi, iyi ve kötü günlerimizi unutmak mümkün olmazdı. Bu yıl, Ata’mıza “Bak biz yokluğunda hiç durmadık, yürüdük, büyüdük, ilerledik!” demek istediğimiz yıl. Dönem sonu gösterisinde sahnede ailesini duygulandıran çocuklar gibi hissediyoruz. Sanki izleyiciler arasında O da varmış gibi. Akbank, Cumhuriyet’in 100. yılı için hazırladığı duygu ve umut yüklü filminde tam olarak bunu yapıyor. “Bak neler başardık yokluğunda, ne olursa olsun ayrılmadık yolundan.” diyor. Sanki milyonlarca izlenmenin biri de O’na aitmiş gibi.

youtube play youtube play

“Bu Kalp Attıkça Ayrılamayız Cumhuriyet Yolundan” mesajıyla yayınlanan filmde, Cumhuriyet’in ilk yılları ile bugün arasındaki sarsılmaz bağ, Cumhuriyet değerleri ile 100 yılda kaydedilen büyük gelişim ve ilerleme, harcanan çabalar ve elde edilen başarılar daha ilk dakikada gözlerimizi doldurmaya yetiyor. Söz ve müziğin Kaan Tangöze’ye ait olduğu, Duman’ın yorumladığı ‘Gönül İster’ parçası bu karelere eşlik ediyor.

Hayal mi bilemem, giderim peşinden.

Bize sorarsanız Gönül İster şarkısı bu filme çok yakıştı. Bir hayalin peşinden gitmek söz konusuysa, Atatürk kadar gerçekçi hayaller kurabilen birini daha bulmak zordur çünkü. Henüz Kurtuluş Savaşı’nın etkileri sürüyorken geometri kitabı yazmaya başlayan birinden söz ediyoruz. Yine daha ülkedeki olağanüstü hal bitmeden ilk iş kadın haklarının tanınması konusunda ciddi adımlar atan birinden söz ediyoruz. Genç sanatçılar, müzisyenler, ressamlar, yazarlar, sporcular yetiştirmeyi aklına koymuş birinden söz ediyoruz. Bütün bunları öylesi bir ortamda, “bu ahval ve şerait içinde dahi” yapmak için realiteden fazlası gerekir değil mi? Akbank’ın filmindeki şu şarkı sözleri bu yüzden de çok anlamlı:

“Ayrı kalamam, ayrılamam yolundan
Hayal mi bilemem, vazgeçemem aşkımdan
Gönül ister, hissedelim derinden
Hayal mi bilemem, ben giderim peşinden.”

Filmin, Akbank’ın Cumhuriyet’e olan kalpten bağlılığının bir ifadesi olduğunu belirten Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç; “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlarken, bilimden sanata teknolojiden eğitime her alanda güçlü gelişim yolculuğumuz sürüyor. 100 yıl önce atılan tohumlar bugün meyvelerini veriyor. Cumhuriyetin 100. yılında 75. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Akbank da Cumhuriyet yolunda kalpten gelen bir bağlılıkla ilerlemeye devam ediyor. Ülkemizin gelişimine ve büyümesine katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. İleriye umutla bakarak, Cumhuriyetimizin izinde nice 100 yıllara yol alıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’nin hayallerinin ve hedeflerinin yanında olmaya devam edeceğiz” diyor. Akbank Cumhuriyet’in 100 Yılı Özel Filmini izlemek için tıklayın.