Uluslararası standartlardaki Türk şarap üreticiliği, her yerde karşımıza çıkan tanıdık, bildik ve alışıldık markaların yanında, işini keyifle yapan ve az miktarda üreten lokal bağ evleri ile de gelişmeye devam ediyor. İtalya kırsalındaki ya da Kaliforniya vadilerindeki örneklerini aratmayan bağ evleri, şarap tadımları, bağ ve mahzen turları, lokal lezzetlerle zenginleşen menülere sahip restoranların yanı sıra, geceyi geçirebileceğiniz imkanlar da vaat etmeye başladı. Özellikle Ege ve Trakya’daki bağ otelleri, eve dönüş yolunu düşünmeyi gerektirmeyen ve şarabın, yemeğin ve doğanın tadını güzelliklerinden sonuna kadar keyif almanızı sağlayan, konforlu odalarıyla cezbediyor.

Ege’deki Bağ Otelleri

Türkiye’de şarap üretimi denince akla hemen Ege’nin farklı yöreleri geliyor. Urla’dan Bozcaada’ya, Denizli’den Datça’ya, rotanızı nereye çevirirseniz çevirin, leziz şaraplar (ve tabii yemekler) bulmanız mümkün. Ege Bölgesi’nde öne çıkan bazı bağ otelleri şunlar:

İsabey Bağ Evi, Menderes Konum

İzmir’in merkezine 35 km uzaklıktaki Menderes bölgesinde bulunan İsabey Bağları, Sevilen markasıyla tanıdığınız lezzetin yuvası. 850 dekarlık bağlarında Syrah, Cabarnet Sauvignon ve Merlot üzümleri yetişiyor. Şarabın yanına şaraba uyumlu lezzetler sunmayı görev edinen İsabey Restaurant‘ta tadabileceğiniz yerel lezzetlerde kullanılan tüm sebze ve meyveler de tarladan mutfağa ulaşıyor. Bağ evi, şarap tadımı ya da keyifli bir yemekle yetinmeyip doğanın ortasında huzurlu bir hafta sonu kaçamağının tadını konaklayarak sürdürebileceğiniz bağ otelleri arasında aynı zamanda. İzmir’in merkezinden fazla uzaklaşmadan doğanın içinde sakin bir mola verebileceğiniz bu fırsatı mutlaka değerlendirin!

Detaylı bilgi…

Talay Bağları Konuk Evi, Bozcaada Konum

Bozcaada’da biraz zaman geçirdiyseniz, Talay şaraplarını duymamış, tatmamış olmanız neredeyse imkansız. On yedinci yüzyılda, Osmanlı döneminde Bozcaada’ya yerleştirilen ilk Müslüman-Türk ailelerden biri olan Talay Ailesi’nin yeni jenerasyonu, bir yandan leziz şaraplarını üretmeye devam ederken, bir yandan da 45 yıllık bağ evlerini restore ederek 4 odalı bir konuk evine dönüştürmüş. Odalara entegre edilmiş şarap mahzeninden bir şişe açıp bağ ve deniz manzaralı terasında akşam keyfi yapabileceğiniz bu bağ evinin kahvaltılarında kullandığı sebze, meyve, yumurta ve üzümler de kendi ürünleri. Eğer Bozcaada’da başka bir yerde konaklıyorsanız, Talay Bağları Konuk Evi‘ni nefis yöresel peynir, zeytin ve ev yapımı reçellerle zenginleşen kahvaltısı için de ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Teruar, Urla Konum

Teruar Urla Bağ Evi, 7 odasıyla çok daha özel bir hizmet arayanlar ve ferah nefes almak isteyenler için birebir. Doğaya, toprağın sunduklarına ve lokal üreticiye saygıyı ön planda tutan bu bağ evi üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında huzur dolu bir keyif molası vaat ediyor. Teruar’ın mutfağında bölgenin yerel üreticilerinden temin edilen ürünlerle hazırlanan, sezonun mahsulleri ve doğanın önüne geçmeyen tarifler, tasarımında ise sadelik hüküm sürüyor.

Detaylı bilgi…

2Rooms Hotel, Urla

Sadece bizim tarafımızdan değil, dünya şarapçılığında da bilinen bir marka olan Urla Şarapçılık‘ın bol ödüllü on bir çeşit (Urla Chardonnay, Serendias, Symposium, cabernet Sauvignon, Vourla, Nexus, Tempus, Nero d’Avola, Boğazkere, Sauvignon Blanc, Hypnose) şarabını ürettiği, uçsuz bucaksız bağlarının ortasında gastro turizm meraklılarını ağırlamak için bir de oteli var: 2Rooms Hotel, bağlar, şaraphane, hasat, tadımlar, bin bir çeşit bitki örtüsü, yürüyüş parkuru, tertemiz deniz ve doğa keyfini doyasıya yaşayabilmeniz, doğanın ortasında uyanabilmeniz için kapılarını açmış. Adı üzerinde, sadece iki odası olduğu için rezervasyonunuzu çok önceden yapmanız gerektiğini unutmayın! Şaraphanenin, bağlarında üretilen lokal üzümlerden Urla Karası‘nın Dünya Üzüm Atlası’na girmesinde de öncü olduğunu ekleyelim.

Detaylı bilgi…

Trakya’daki Bağ Otelleri

Trakya’daki bağ otelleri ve bağ evlerinin belki de en büyük avantajı, İstanbul’a olan yakınlıkları nedeniyle günübirlik ziyaretler ya da hafta sonu kaçamakları için ideal olması. Trakya Bağ Rotası, Tekirdağ, Kırklareli, Şarköy ve Edirne’de birçok seçenek sunuyor. Bunlardan bazıları, konaklama için de ideal…

Vino Dessera Vineyards, Edirne Konum

Cabernet Sauvignon, Merlot, Barbare D’Asti, Cabernet Franc , Alexendria Muscat, Sangiovese, Shiraz, Kalecik Karası, Öküzgözü ve Petit Verdot üzümlerinin yetiştiği ve Vino Dessera markasıyla tanıdığımız Dessera Bağ Evi ise Kırklareli‘nde. Buraya kahvaltı, öğle yemeği, şarap tadımı ya da akşam yemeği için kısa süreli olarak da, lezzet ve doğanın tadını daha uzun süre çıkarabileceğiniz bir ya da iki gece konaklamalı olarak da ziyaret edebiliyorsunuz. Hava koşullarına göre bağların içine girmenize de izin veren bağ evi turları sizi doğanın içinde hissettirirken, yakın civardaki Trak Medeniyetleri Müzesi ve Dupnisa Mağarası ise tarihi ve kültürel keşifler yapmanızı sağlayacak.

Detaylı bilgi…

Barbaros Bağ Evi, Tekirdağ Konum

İstanbul’dan 1-2 saat uzaklıktaki Barbaros Bağ Evi, en popüler ve en göz alıcı seçeneklerden. Burası, İstanbul’daki şarap evlerinde sıklıkla tatmış olabileceğiniz Barbare şaraplarının evi olan bağların yanı başında bulunuyor. Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Grenache ve Mourvedre üzümlerinin yetiştiği bağın yanı başındaki balkonlu, manzaralı odalarda yıl boyunca konaklamak mümkün. Konaklamaya sabah, öğle ve akşam yemekleri, sınırsız Barbare şarapları ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra, şaraphane gezisi ve tadım etkinliği de dahil.

Detaylı bilgi…

Hotel Caeli & Vinero Winery, Eceabat

Otel Caeli ve Porta Caeli bağları Trakya’nın Ege’ye uzanan kısmı Eceabat’ta yer alıyor. Her yıl Ağustos ve Eylül aylarında, burada kişiye özel bağ bozumu deneyimi yaşamak mümkün. Sauvignon Blanc, Chardonnay ve Viognier üzümlerinin yetiştiği bağlarda gerçek chateau tarzı üretim yapılıyor ve mekanın şaraphanesi dünyanın en özel şaraphanelerinden biri. Her gün 17.00’de Vinero Şaraphane Gezisi‘ne katılabileceğiniz gibi, bu harika şaraphanede oldukça kaliteli şaraplar tadabilir, gölet kenarında piknik yapabilir, içeride, sanat koşu parkurunda ya da açık hava heykel bahçesinde yer alan çağdaş sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Anadolu’daki Bağ Otelleri

Konum

Şarap turizmi, konaklama imkanı olan bağ evleri ve bağ otelleri genellikle Ege’de ve Trakya’da yoğunlaşmış olsa da Anadolu’nun farklı bölgelerinde de şarap rotaları olduğunu unutmayın. İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da şarap üretiminin olduğu birçok yörede tadım yapabileceğiniz bağ evleri mevcut. Turizmin capcanlı olduğu Kapadokya, aynı zamanda önemli bir şarap üretim bölgesi olduğu için burada birçok seçeneğiniz var. Bunlardan biri Kayseri’deki Sunolus Vineyard House. İç Anadolu’nun kırsal kesiminde kadınların üretime dahil olmasını sağlamak gibi bir misyonu da olan Molu çiftliğinin organik bağlarının hemen yanında bulunan bu bağ evi, meditasyon etkinlikleri de sunan, doğanın kalbinde bir seçenek.

Konum

Elazığ’daki Eskibağlar Boutique Hotel ise Elazığ yöresinin eski dönem yapılarından esinlenen otantik mimarisi, muhteşem doğa manzarası ve leziz şaraplarıyla dikkat çekiyor. Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerini tadabileceğiniz bu bağ evi, pek de aklınıza gelmeyecek bir destinasyonda, unutamayacağınız bir tatil vaat ediyor.

Konaklama İmkanı Olmayan Bağ Evleri

Tüm bağ evlerinin konaklama imkanı sunması pek de kolay değil. İyi şarap, iyi yemek ve keyifli bir gün vaat eden, çok sevdiğimiz bu bağ evlerine de listemizde yer vermek istedik. Fakat burada konaklama imkanınız olmayacağını unutmayın. Böyle durumlarda alkollü araç kullanmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyor, bunun için de yakın bir otel ya da pansiyonda rezervasyon yaptırmanızı ya da önceden bir transfer ayarlamanızı öneriyoruz.

Ayda Winery, Seferihisar Konum

Ayda Winery‘ın temelleri, şehir hayatından bunalıp daha sakin bir yaşam arayışına giren (tanıdık geldi mi?) bir çift tarafından atılmış. Türkiye’nin ‘yavaş yaşam’ merkezlerinden Seferihisar‘ın Gödence köyü yakınlarındaki bulunan bu bağ evi, bölgenin ilk butik üreticisi olma özelliği taşıyor. Sauvignon Blanc, Narince, Cabarnet Sauvignon, Foça Karası, Petit Verdot, Merlot ve Syrah üzümlerinin yetiştiği bağı gezmek, üretilen şarapları tatmak, şarap yapımı ile ilgili bilgi almak ve güzel manzarnın tadını çıkararak restoran kısmındaki şarap uyumlu menülerin tadına bakmak mümkün.

Detaylı bilgi…

Ma’adra Vineyards, Cunda  Konum

Adını toprağından faydalandığı, Kaz Dağları’nın hemen karşısındaki Madra Dağları’ndan alan Ma’adra Vineyards, 300 dönümlük bir araziye yayılan bağlarında Cabarnet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay, Bornova misketi, Pinot Noir ve Öküzgözü üzümleri üretiyor. Madra dağlarının zirvesindeki bu bağ evinde hem az miktarda üretilen ve kolay bulunmayan enfes şarapların tadımını yapabilir, hem de karnınızı doyurabilirsiniz.

Detaylı bilgi…

Lucien Arkas Bağları, Torbalı Konum

Lucien Arkas Bağları‘nın bağ evi ve LA Mahzen adlı restoranı, sadece tadım etkinlikleri ya da keyifli öğlen/akşam yemekleri için değil, arkadaş grubunuzla yapacağınız gün boyu sürecek kaçamaklar ya da kalabalık kutlama ve organizasyonlar için de ideal. İzmir’de havaalanına 23 km uzaklıktaki bu bağ evi, Kuşçuburun istasyonundan sağladığı ücretsiz transferlerle de işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Burada zamanın su gibi akıp geçtiğini hissedeceksiniz.

Detaylı bilgi…

Nif Bağları ve Şaraphanesi, İzmir

Bornova Muscat, Montepulciano, Sanigovese, Shiraz, Merlot ve Solaris gibi lokal ve uluslararası üzüm çeşitlerinin yetiştiği bağıyla chateau tarzı üretim yapan bir diğer çok özel şarap evi, İzmir’deki Nif Bağları ve Şaraphanesi. Özel üretim, premium şarap üretimi derken öylesine söylemiyoruz; burası Türkiye’de Solaris üzümlerinin yetiştiği ilk ve tek bağ olma özelliği taşıyor. Nif Bağları ve Şaraphanesi‘nde bağ ve şaraphane turlarına katılabilir, tadımlarda bu premium şarapların keyfini çıkarabilirsiniz.

Detaylı bilgi…