Pandemiyle beraber hibrit ve tamamen evden çalışma düzeni oldukça yaygınlaştı. Ancak eskiden her gün ofise gidip sosyalleşen bizler için evde yalnız çalışmak bazen sıkıcı olabiliyor. Böyle zamanlarda birkaç insan yüzü görmek ve modumu değiştirmek için evime yakın mekanlardan çalışmayı tercih ediyorum. Bu yazımda Bağdat Caddesi civarında bireysel ve toplu çalışmaya uygun mekanları sizler için derledim.

Paper Roasting Coffee & Chocolate, Suadiye Konum

Paper ilk olarak 2017 yılında Ankara’da açılmış. Bestekar, Ümitköy ve ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Paper’ı bir Ankaralı olarak en başa koymak istedim! Kahve ve çikolata konusunda iddialı olan Paper’ın aynı zamanda baristalıktan kahve tadımına kadar çeşitli eğitimleri mevcut. Mekana gelirsek, dekorasyonunun oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Üst kat bireysel, alt kat grup çalışması için uygun. Bunun yanında özellikle içecek menüsü çok kuvvetli, benim favorim hindistan cevizi kabuğu içinde sunulan coco latte. Bitkisel süt ve vegan yemek seçenekleri de mevcut. Mekanın sabah saat 9’da açılması önemli bir artı benim için.

Matters, Suadiye Konum

Matters Paper’ın hemen yanında yer alan, dekorasyon olarak daha sade bir mekan. Bireysel çalışma için uygun olduğunu düşünüyorum. Kruvasan konusunda iddialı olduklarını söyleyebilirim, dilerim en kısa zamanda menülerine vegan kruvasan da eklerler. Özellikle yiyecek menüsü oldukça zengin; tofu scramble, humus & tofu gibi vegan seçenekler de mevcut. Burasının da sabah 9’da açılıyor olması çalışmak isteyenler için önemli bir kriter.

Meet Lab Coffee, Suadiye Konum

Meet Lab Coffee, tasarımı ve sabah 8’de açılıyor olması nedeniyle, bu listede bulunan en sık gittiğim mekan olduğunu söyleyebilirim. Suadiye’nin yanı sıra Kozyatağı ve Caddebostan’da da şubeleri var. Hemen yanındaki tren yolu, duvarlardaki grafitiler ve kahve kokusu bir araya gelince kendimi bir Avrupa şehrinde gibi hissediyorum. Ön balkon ayrı, arka balkon ayrı keyifli, tasarım koltukları da oldukça orijinal. Ayrıca beyaz dekorasyonu ve açık alanlarıyla ferah bir yer olduğunu düşünüyorum. Kahve konusunda da iddialılar, farklı çekirdek seçenekleri mevcut. Bunun yanında vegan wheat salad, falafel bowl gibi vegan yemekler bulabilirsiniz.

Kokoa, Suadiye Konum

Divan Pastanesi’ne ait bu Kokoa’nın yalın ve ferah bir tasarımı var. Kokoa yemek ve sunumları ile de ayrıca sürdürülebilirlik konusunda öne çıkıyor. Camın önündeki yüksek masalarda yoldan geçenlere karşı çalışmak çok keyifli. Birçok yemek kartının geçerli olması burayı listedeki diğer mekanlardan ayıran önemli bir avantaj. Menüsünde mantarlı empanada ile fırınlanmış çıtır ve pancar püresi gibi vegan seçenekler de mevcut. Sabah 7’de açılıyor olması yine çalışanlar için önemli bir tercih sebebi olabilir.

Grandma, Suadiye Konum

Grandma’nın tasarımı bana oldukça sıcak ve huzurlu geliyor. Zaten buranın kuruluşu Münevver anneannenin ailesi için pişirdiği ekşi mayalı ekmeklere dayanıyormuş. Nişantaşı ve Galataport’a ek olarak İzmir Hilltown AVM’de de varmış. Ancak bu listedeki en pahalı menüye sahip mekan olduğunu söylemeliyim, üstelik vegan seçenekler de çok limitli (vegan keki çok ağır bulup bitirememiştim maalesef). Yine de sabah 9’da açılıyor olması ve listedeki diğer butik cafelere göre daha geniş bir mekan olması avantaj olabilir.

Parker, Suadiye Konum

Parker, Naif Tasarım’a ait gotik mimarisiyle listedeki diğer mekanlardan ayrışıyor diyebilirim. Sıvalı duvarları, kilise koltukları, antika elbise askıları ve langırt masası… Ayrıca oldukça havadar olması pandemi döneminde avantaj sağlıyor bence. Menüsü çok geniş bir yelpazeye sahip ancak vegan seçenekleri biraz daha çeşitlendirmelerini diliyorum. Pazartesi günleri kapalı olduğunu da belirteyim, diğer günler ise sabah 10’da açılıyor.

Mankind Coffee & Eatings, Caddebostan Konum

Ferah ve yalın bir tasarımı olan Mankind Coffee & Eatings’de toplu olarak çalışabileceğiniz 8 kişilik bir masa var, priz açısından da sıkıntı çekmiyorsunuz. Kahvelere ek olarak çay çeşitleri açısından zengin bir menüsü olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında vegan salata ve bowl gibi yemek seçenekleri de var. Mankind Coffee & Eatings, sabah 9’da açıldığından zaman kaybetmeden çalışmaya koyulabilirsiniz.

Books & Coffee, Caddebostan Konum

Adından da anlaşılabileceği gibi Books & Coffee, bir kütüphane gibi. Her yerde farklı türlere göre gruplarmış kitaplıklar mevcut. Önlerinde bulunan koltuklarda kahve eşliğinde kitabınızın keyfini çıkarabilir, tekli masalarda konsantre bir şekilde çalışabilir veya grup çalışmaları için geniş masaları tercih edebilirsiniz. Caddebostan’a ek olarak Karaköy, Beylikdüzü, Ankara, Adana, İzmir ve Marmaris’te de bulunuyormuş. Burası da listedeki diğer çoğu mekan gibi sabah 9’da açılıyor.

Kapak fotoğrafı: Naif Design

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Ofis Voyvoda