!f İstanbul, 13 Şubat Perşembe günü başlıyor!

Festival kapsamında yalnızca 14 Şubat Cuma günü 17:00 seansında Fitaş 1 salonunda gösterilecek “Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda” belgeseli, geçtiğimiz yaz yaşadığımız olaylara ’90 kuşağının gözünden bakıyor. Belgeselin yaratıcı ekibinde Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum ve Sefa Tokgöz yer alıyor.

Ekran Resmi 2013-12-09 10_17_37

“İlerlemek için iki kuşağın uyumu gerekir.”

2013 Haziran’ ında her şey bir ağaçla başladı. Taksim Gezi Parkı direnişi kimsenin beklemediği bir şekilde herkese yeniden mücadele ruhunu vermişti. Yalnızca bir grup anarşistin yaptığı bir eylem olarak öne sürülen direniş her gün daha da büyüdü. Direnişin ilk günlerinde çocukları için endişelenen aileler zamanla onlarla beraber Gezi Parkı’na gelmeye başladı. İlk günlerinde basın organlarında hiçbir yankı bulmayan direniş zamanla televizyon programlarında bilirkişiler tarafından konuşulmaya, anlamlandırılmaya başlandı.

Ekran Resmi 2013-12-09 10_19_29

Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda ekibi, “Direnişi anlamlandırma sürecinde başlatıcı güç olan 90 kuşağı hakkında pek çok görüş ve yorum öne atıldı. Fakat bu açıklamalar 90 kuşağından olmayan insanlar tarafından yapıldı. Biz de uzun zamandır birlikte bir şeyler üreten ve aynı zamanda 90 kuşağından olan beş arkadaş olarak, direnişi kendi gözümüzden anlatmak istedik. İlk önce direniş süreci boyunca kendi ailelerimiz ve onlarla ilişkilerimizden yola çıkarak direnişi aile mefhumunu merkeze alarak anlattık.” diyorlar.

2009 yılında GalataPerform’ un ‘’Liseli Gençler Oyun Yazıyor’’ projesi kapsamı altında bir araya gelen Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum ve Sefa Tokgöz bireysel tiyatro metinlerinin yanı sıra “5 Yazar 5 Balkon”, “Böyle Şeyler Neden Alışveriş Merkezlerinde Olmaz? ” ve “Sen de Mutlu Olma Amy” gibi kolektif metinler yazmaya devam ediyorlar. Ekip, yine !f İstanbul kapsamında gösterilecek 2012 yapımı “Mavi Dalga” filminde de bir arada oyunculuk yapma fırsatı bulmuş.

Ekran Resmi 2013-12-09 10_23_49

Belgesel, Gezi Parkı direnişiyle görünür olmaya başlayan ’90 kuşağı ve onların aileleriyle olan ilişkilerini temel alarak ilerliyor.’’Tarihsel gerçekçilik’’ kavramını sorgulayarak, tanıkların ‘’gerçeklik’’ kavramının göreceliliğini esas almayı hedefliyor. Kuşaklar arası tarihin aktarılma biçimlerini görünür kılarken kuşağımızın aile içinde kendi seslerini bulma çabasıyla sokağı tanıma çabaları arasında paralellik kuruyor.

Ekran Resmi 2013-12-09 10_31_35

 

“Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda” belgeselini, 14 Şubat Cuma günü, 17:00 seansında !f İstanbul kapsamında Fitaş 1 salonunda izleyebilirsiniz.

http://benbirsloganbuldum.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN