Cafe Fessa: Beşiktaş’taki Kahvaltıcılar Sokağı’ndan her geçenin mutlaka ilgisini çekiyor burası. Benim de çok zaman evvel ilgimi çekmişti ama buraya gelmenin bir doğru zamanı olmalıdır mutlaka diyordum, zira öyleymiş de. Ama siz benim kadar beklemek zorunda değilsiniz, çünkü beklediğim zamanı hafiften bir boşa geçmiş zaman olarak adlandırmıyor değilim.

IMG_20140416_120421

Beşiktaş’ın Sinanpaşa’sında birçoğumuzun artık ‘Kahvaltıcılar Sokağı’ diye adlandırdığı o sokağın girişinde yer alan Cafe Fessa’dan bahsedeceğim biraz size. Biraz diyorum çünkü ben de bugün ilk kez adımımı attım ve bundan dolayıdır ki buranın müdavimiymişcesine her şeyine hakim bir yazı olamayacak yazdığım yazı.

Beşiktaş’tan bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum, gidilecek mekanı çoktur esasen ama gittiğin mekanları sınırlıdır. Buna rağmen Beşiktaş insanda bir tutkudur, vazgeçemezsin evinde gibi rahat olduğun bu semtten. İşte bu sabah Beşiktaş’ta uyandım, gene martı sesleri eşliğinde. Dedim ki böyle güzel bir sabahta günün en önemli öğününü layıkıyla bir yapayım; girdim Kahvaltıcılar Sokağı’na…. Önce Cafe Fessa’nın önünden geçip gidiyordum, gene yan bakışlarımı orada bırakarak. Bu kez geri döndüm, artık bakışmak yerine tanışmayı seçtim ve girdim içeriye.

IMG_20140416_122331

Hep gözümün kaldığı bir mekan olduğu için zaten baştan beni sardı sarmaladı. Tarihi bir binanın dokusuyla birleştirdiği değişik bir havası var insanın üzerinde bıraktığı. Yüksek tavanları, tavanlarından içerisine loş ışıklar saçan avizeleri, gene belli yerlere asılmış olan saksıları ve her masada bulunan nar motifli, içerisinde canlı çiçek bulunan tatlı saksılarıyla hoş bir havası var.

IMG_20140416_120724

Önceden dışarıdan geçerken hep gözüme kestirdiğim o çiçekli koltukta oturdum. Güzel taraflarından birisi de bu koltuğun dışarıdan çarşıya gelen geçen herkese hakim olması. Hiç canın sıkılmıyor şayet tek isen. Tek gelmezsen de güzel tarafı çiftler için romantik bir ortamının olması.

Belki mekanda biraz daha özenilmesi gereken şey sadece müziktir, mekanın havası o kadar güzel ki, her müzik gitmiyor maalesef. Aslında o konuda da kendileriyle bir konuşmak ve playlist hazırlamak istedim ama ilk seferden şansımı fazla zorlamamaya karar verdim.

IMG_20140416_120537

Malum sabah geldiğimden bahsetmiştim buraya, maksadım kahvaltıydı. Neticede güzel de bir kahvaltı ettim, hem de bütçeyi sarsmayacak cinsten. Tabakları o kadar dolu doluydu ki bitirmenin imkanı yok kolay kolay. O konuda ben kefil olurum gelip rahatlıkla kahvaltınızı yapabilirsiniz burada. Çünkü sizin için olduğu kadar benim içinde çok önemlidir kahvaltı öğünü. Sonrasında mekan hakkında yazmaya karar verince, menülerine dair tek bildiğim kahvaltıları olmasın istedim ve menüden bu kez kendi yapımları olan ‘Tahinli Sufle’ söyledim, ama sanıyorum saat nedeniyle o an bulunmadığını söylediler, tiramisularını tavsiye ettiler ben de tabii dedim seve seve.

IMG_20140416_123718

Haklarını vermeliyim gerçekten tiramisu konusunda gayet başarılılar. Ah o tiramisunun lezzeti, beni benden aldı, bu yazıyı yazmak için ne kadar geç kaldığımı kafama bir yıldırım gibi çaktı. O ne güzel sunum şekli, o ne güzel limon aroması. Daha da olsa dedirten tiramisu…. Size ve kendime bir sonraki sefer geldiğimde söylemem için bir tavsiye bırakıyorum buraya; o ‘Tahinli Sufle’ yi mutlaka ve mutlaka deneyin, zira tiramisu gibi hataya ya da yanlış yapılma ihtimali pek olmayan bir tatlıyı bile böyle başkalaştırabildiyseler ‘Tahinli Sufle’yi insan gerçekten merak ediyor!

Yazımdan sonra burayı merak edip ziyaret eden olursa umarım pişman olmaz ve umarım geldiklerine memnun olurlar, bende bu durumda çok mutlu olurum.

 

Mekanın sokaktan görünümü ve ufak bilginin yer aldığı fotoğraf, Cafe Fessa ‘nın menüsünden alıntıdır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?