Koronavirüsünden dolayı okullara ara verilmesiyle beraber herkesin evde kalmayı tercih edeceği ve sosyal ortamlardan uzaklaşmamız gereken bir sürece girdik. Peki evde ne yapacağız? Gençler olarak bir şeyler izlemeyi çok seviyoruz ve bu 3 haftalık dönemde tüm Netflix dizilerini bitireceğiz biliyorum. Bunun yanında Netflix’te diziler kadar güzel ve kaliteli içeriklere, konulara sahip belgeseller bulunuyor. Bugün size, Netflix’teki bu belgeseller arasından dört muhteşem belgesel önereceğim.

The Game Changers| Fotoğraf: trainingground

Öncelikle değinmek istediğim nokta; virüs, genç yaştaki insanları yaşlılar kadar etkilemediği için hala dışarıda arkadaşlarıyla buluşan insanlar, yapmayın! Gençlere etki oranı düşük olsa dahi taşıyıcı görevini üstlenerek sizden daha yaşlı insanlara hastalık bulaştırabileceğinizi unutmayın. Bu dönemlerde evden çıkmamamız, temizliğe önem vermemiz, başka insanlarla temastan kaçınmamız ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için sağlıklı beslenmemiz gerekiyor.

Koronavirüsünün bizi korkuttuğu bu dönemde beslenmemize dikkat etmek, bütün vitaminleri çeşitli gıdalardan sağlıklı bir şekilde almaya özen göstermek kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şeylerin başında geliyor. Bu sebeple sizlerle bu konuda başyapıt olarak gördüğüm ve herkesin öğrenmesi gereken bilgilerle dolu 4 muhteşem belgeseli paylaşacağım. Unutmayın; vücudumuzda olan her şey nasıl beslendiğimize bağlıdır.

Netflix’teki Beslenme ile İlgili Belgeseller

Food Choices

youtube play youtube play

Food Choices, beslenmeyle ilgili doğru bildiğimiz, medyanın ve gıda endüstrisinin bize doğru olduğunu söylediği yanlışları açıklıyor. Beslenmeyle ilgili doğru bilgileri öğrenmenin önemini ve bilgileri öğrendikten sonra ne yiyeceğimiz hakkında bir seçim hakkımız olduğunu söylüyor. İzlediğim en bilgilendirici ve tarafsız gıda belgesellerinden biri. 

IMDb Puanı: 7.3/10

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Veganlıkla İlgili Belgeseller

That Sugar!

youtube play youtube play

Şeker tükettiğimiz zaman vücudumuzda neler meydana gelir? Yediğimiz ve içtiğimiz nelerde şeker var? Şeker endüstrisinin bağışlarıyla gerçekleşen deneyler ve gerçekler farklılık gösteriyor mu? That Sugar! bu soruların ve daha fazlasının cevabını alacağınız, bilgilendirici bir belgesel olmaktan çok oldukça yaratıcı ve güldürü ögeleri barındıran keyifli bir film havasında izleyeceğiniz ödüllü bir belgesel. 

IMDb puanı: 7.5 / 10

What the Health?

youtube play youtube play

Netflix’ten de ulaşabileceğiniz oldukça kaliteli bir başyapıt olan What the Health, daha önce hiç duymadığınız kanıtlanmış bilgilerle izleyenlere “Yok artık!” dedirtecek nitelikte bir belgesel. İzledikçe daha da merak edeceğiniz ve şaşıracağınız, daha sonra içinizi yediğiniz şeyleri düzeltme isteğiyle dolduracak bir başyapıt.

IMDb puanı: 7.4 / 10

The Game Changers

youtube play youtube play

The Game Changers; Roma’da gladyatörlerin beslenme biçiminden günümüzde alanındaki en iyi sporcuların nasıl beslendiklerini öğrenebileceğimiz, ünlü isimlerle yapılan röportajlara yer verilen ve deneylerle desteklenmiş, ne yememiz gerektiğine dair zihnimizde bir kapı aralayacak oldukça popüler ve ilgi çekici bir belgesel.

IMDb Puanı: 8/10

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’ın Vegan Olma Hikayesi

Kapak fotoğrafı: crunchy-vegan

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Belgesel Önerileri