Üzerimizde uçuşan hafif kıyafetler, yanık tenler ve tuzlu sudan dalgalanmış saçlar… Hepimizin bir yaz tatilinden beklentileri farklı olsa da çoğumuz için bu mevsimin en unutulmaz anları altın sarısı bir gün batımında sevdiklerimiz ile buluştuğumuz kalabalık sofralarda yaşanır. Masaya gelen ilk tabaklar keyifli bir sohbetin başlangıcına vesile olurken ana yemekleri beklerken geleceğe dair yeni hayaller kurulmaya başlanır. Yaz sofralarının heyecanına eşlik etmesi adına denizin dalga seslerinin arka fon müziği oluşturduğu iskele restoranlarından bir bahçenin içerisinde gizli kalan sofralara kadar Bodrum’un en yeni mekânlarını radarımıza alıyoruz!

Bodrum’da 2023 Sezonunun En Yeni Mekânları

Mezra, Yalıkavak

Mezra, eski köy yaşamlarına dair organik yeme alışkanlıklarını modernize ederek Bodrum’a taşımayı hedefliyor. Masterchef ödülü ardından dikkatleri üzerine çeken Serhat Doğramacı’nın şefliğini üstlendiği Mezra’da yemeklerde kullanılan malzemeler kendi bahçelerinden ve yerel üreticilerinden tedarik ediliyor. Türk mutfağının kapılarını Ege sofraları üzerinden aralayan Mezra, Yalıkavak’ta yedi dönümlük bir bahçenin içerisinde bir gastronomi deneyimi sunmayı hedefliyor.

Misk Floral Cafe, Yalıkavak

Reşitpaşa’da taze çiçekleri, kahvaltıları ve kahveleri ile müdavimi olduğumuz Misk Floral, bu sene Bodrum’un çağdaş sanat alanı Pilevneli Galeri’ye geliyor. Misk Floral, kafe – çiçek konseptini Pilevneli Galeri’nin zeytin ağaçları ile çevrelenen bahçesinde bir adım daha ileriye taşıyor ve “cocktail kitchen” (kokteyl mutfak) konseptini öne sürüyor. Cocktail Kitchen ile Misk Floral, güneşin altın sarısı batışını Akdeniz’in ruhuna özel geliştirdiği ferahlatıcı kokteyller ile karşılamayı amaçlıyor. Kokteyllere özel geliştirilen mutfakta bölgenin malzemelerinden hazırlanılan çağdaş eşlikçiler ve çıtır pizzalar bulunuyor.

The Counter By The Sea, Yalıkavak

Dünyanın heyecanla takip ettiği şef Kemal Demirasal, Londra’da bulunan çağdaş Türk restoranı The Counter’ı Yalıkavak’a “The Counter By The Sea” ismi ile getiriyor. Avantgarde Yalıkavak’ın deniz kıyısına kurulan bu restoranda şef Demirasal köklerine dönüyor ve Anadolu’nun yöresel mutfaklarına Ege dokunuşları getiriyor. Bütün menü, Türkiye’nin nitelikli yerel üreticilerinden temin edilen malzemeler ile hazırlanılıyor. Çağdaş Türk konseptini ön plana çıkaran menüde seçkin Türkiye şarapları ve yemeklere özel hazırlanılan reçeteleri ile kokteyller yer alıyor.

Lika Bodrum, Yalıkavak

Yalıkavak’ın tepesinde Birdcage 33 otelinin içerisinde yer alan Lika Bodrum, genç bir ruh olması ile öne çıkıyor. Menüleri hazırlarken “paylaşma” felsefesini ön plana çıkaran Lika Bodrum’da Şef Sara Tabrizi’nin kurguladığı “Karma Mutfak” konsepti bulunuyor. Karma Mutfak konsepti ile menülerinde sınırların ötesine geçmeyi başaran ekip, Peru’dan İran’a kadar farklı mutfakların geleneksel tariflerine çağdaş yorumlar getiriyor. Kültürlerin geleneksel lezzetlerini ve pişirme yöntemlerini harmanlayarak menüsünü oluşturan Lika Bodrum’da aroma ve kokuları ön plana çıkaran kokteyller de bulunuyor. Sezon boyunca Lika Bodrum’da şarap sohbetleri ve DJ performansları gibi pop-up etkinlikler devam ediyor.

Şişko Perihan, Yalıkavak

Mimar Engin Özmen imzalı iç tasarımı ve Anadolu lezzetleri ile Arnavutköy’de müdavimi olduğumuz Şişko Perihan, bu yaz Pilevneli Galeri’nin zeytin ağaçları ile çevrelenen bahçesine konuk oluyor. Arnavuköy’de en sevilen Anadolu lezzetlerini aynı bakır tabaklar ile Yalıkavak’a taşıyan Şişko Perihan’ın ayrıca sadece Bodrum’a özel geliştirdiği yeni reçeteleri bulunuyor. Şişko Perihan’ın Bodrum’a özel hazırladığı lezzetler arasında Akdeniz mutfağını farklı dokunuşlar ile ön plana çıkarmayı amaçladığı Çatlak Sarma ve Anadolu lezzetlerine İtalyan dokunuşu katılan Ayşe Kadın Burrata dikkat çekiyor.

Veranda, Yalıkavak

Pera’nın ardından Alaçatı gecelerini ele geçiren Veranda, yeni bir yaz ritüeli oluşturmak adına Yalıkavak’a demir atıyor. Mezeler ile başlanan bir gün batımında birkaç saniyeliğine ışıkların açılıp kapanması ile yeni bir hâle bürünen Veranda, yemek masalarına eşlik eden 90’lar Türkiye müziği ile yeni nesil meyhanelerin ilklerinden sayılıyor. Tilcik Koyu’nda denizin üzerindeki iskeleye masalarını kuran Veranda Yalıkavak, yaz boyunca her gün batımında misafirlerini hayatı kutlamaya davet ediyor. Veranda Yalıkavak’ın menüsünde Bodrum’a özel geliştirilen susamlı rosto patates yoğurtlama gibi yeni reçetelerin yanı sıra çökertme kebabı gibi Veranda’nın geleneksel lezzetleri de yer alıyor.

Boho Tavern, Yalıkavak

Michelin Bib Gourmand’a giren Aman da Bravo’yu geçtiğimiz yıllarda ağırlayan Boho Bodrum, bu sene yeni bir konsept ile karşımıza çıkıyor. Deniz kenarına yerleştirdiği mavi beyaz sandalyeler ile hemen aklımıza Yunanistan’ı getiren Boho Yalıkavak, yeni restoranında Yunan Adaları’nın mutfağından esinleniyor. Yunan gastronomisine çağdaş dokunuşlar getiren Boho Tavern’in menüsünde taze deniz ürünleri, zeytinyağı ile hazırlanan mezeler ve kızartmalar öne çıkıyor. Tavernanın ada mutfağından ilham alarak geliştirdiği özel reçeteler de bulunuyor.

Serafina Mare, Dirmil-Yalıkavak

Vittorio Assaf ve Fabio Granato’nun Amerika’dan Hindistan’a bütün dünyayı etkisi altına alan İtalyan sofraları aslında birlikte çıktıkları bir yelken yolculuğuna dayanıyor. Yelken yolculuğunda denizde kaybolan ikili, kurtulmaya çalıştıkları anlarda hep mükemmel bir pizzayı hayal ettiklerinden bahsediyor. Kurtulmalarının ardından en iyi İtalyan reçetelerinin peşine düşmeye söz veren ikili, Serafina’yı kuruyor. Serafina, tam da Assaf ve Granato’nun bu sözü vermesine vesile olan deniz tutkularına uygun bu yazdan itibaren Bodrum Dirmil’de deniz kenarına demir atıyor. Serafina Mare, deniz kenarında ve bohem bir ortamda Akdeniz ve Ege mutfağı hayranlarını bekliyor.

Da Mario, Gölköy

İstanbul’un ilk İtalyanları’ndan olan Da Mario, mutfağın geleneksel lezzetlerini değişmeyen lezzeti ile servis etmeye artık Bodrum’dan da devam ediyor. Da Mario’nun İtalyan hükümeti tarafından dünyada İtalyan mutfağını doğru lezzette, kalitede ve serviste tutabilmek amacıyla verilen “İtalyan Konukseverliği’’ ödülü bulunuyor. Bodrum’da deniz manzaralı bir terasın içerisinde yerini alan Da Mario’da el yapımı makarnalardan risottolara kadar İtalya’nın farklı bölgelerine ait Akdeniz kokularına Türkiye ve İtalya şarapları eşlik ediyor.

Pizzeria Mia Bodrum, Bitez

Mahallenin müdavimi olduğumuz barlarından Manuel’in kurucuları, bu yaz Pizzeria Mia Bodrum projesini hayata geçiriyor. Bitez köy içinde yer alan Pizzeria Mia Bodrum’un her detayında İtalyan kültürü ön plana çıkarken mutfağından Napoli pizzalarının kokuları yükseliyor. Napoli’de el işçiliği ile yapılan bir fırını kullanan Pizzeria Mia Bodrum’da Napolili usta Giovanni De Gregorio, odun ateşinde geleneksel İtalyan malzemeleri ile hazırlanan klasik pizzaları ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Restoranın danışmanlığını ise Pizza şefi Nello Resta üstleniyor.

Kornél Bodrum, Bitez

Bodrum’da yerel ürünler ile hazırladıkları lezzetlere şef dokunuşları getiren Dereköy Lokantası ve Naru Bodrum ailesinin en yeni üyesi Kornél Bodrum, Bitez’in en dikkat çeken Bistro&Barlar’ı arasında yerini hızlıca alıyor. Yıl boyu açık olan Kornél Bodrum’un açık mutfağında farklı ülkelerin felsefeleri ile harmanlanarak hazırlanan yaza özgü hafif lezzetler ön plana çıkıyor. Kahvaltı ve öğlen yemeklerinin de bulunduğu Kornél Bodrum’da akşamları müziğin sesi yükseliyor ve gece özel reçeteler ile hazırlanan kokteyller eşliğinde devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Dereköy Lokantası

Denizden Restoran, Eskiçeşme

Ünlü şef Mehmet Yalçınkaya, Yeşiköy’de açtığı MYK restoranının ardından Bodrum Merkez’e yeni bir soluk ile geliyor. Kocadon Museum Hotel’in avlusuna kurulan Denizden restoran, menüsünde yerel dokuya uygun çağdaş tabaklar ile denizden sofraya anlayışını benimsiyor. Şef Mehmet Yalçınkaya deniz mahsüllerinden oluşturduğu menüsünde balığın lezzetinin ön plana çıkması adına dinlendirme tekniğini kullandığını paylaşıyor. Restoran, benimsediği geri dönüşüm kültürüyle sürdürülebilir gastronomi dünyasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sia Eli Restaurant, Gümüşlük

Tarladan sofraya anlayışını benimseyen Sia Eli Restaurant, sürdürülebilir ve farkında bir menü ortaya koymayı hedefliyor. Restoranın şefliğini üstlenen Tolgar Mireli, menüyü oluştururken mevsimsel ve yerel lezzetleri deneyimsel dokunuşlar ile ön plana çıkarmaya odaklanıyor. Doğanın gerçek lezzetlerini ve renklerini soframıza getiren şef Mireli, Gümüşlük’te kurduğu sofralarda farkındalıklı bir gastronomi deneyimi oluşturmayı amaçlıyor.

Oi Filoi Bodrum, Gümüşlük

Habitat Bodrum’un büyük meşe ağacının gölgesine kurulan Oi Filoi Bodrum, menüsünde “bir tutam Yunanistan” felsefesini ön plana çıkarıyor. Burcu Aykıran, Volkan Akdamar ve Özge Sarıoğlu’nun ortak projesi olan Oi Filoi Bodrum’da Yunanistan’ın geleneksel lezzetleri; Türkiye, Yunan, dünya şarapları, rakı ve ouzo ile eşleştiriyor. Yunanistan’ın sade yemek felsefesini nitelikli malzemeler ile ön plana çıkaran Oi Filoi Bodrum’da kendi mutfaklarından çıkan artizan ürünler de bulunuyor. Oi Filoi Artizan Serisi’nin ilk üyesi şarap ve rakıya şahane bir eşlikçi olarak tanıtılan Akya Pastırma, Gümüşlük güneşininin mahsülü olarak geçiyor.

Kapak Fotoğrafı: Veranda Yalıkavak

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Mett Bodrum’un Cloud Nine Sergisi