Çağdaş sanat ve çağdaş sanatçı birbirinden ayrılmaz bir bütündür aslında. Çağdaş sanatçılar, bugünü anlamak ve geleceği düşünmek amacıyla geçmişin fikrilerini, kavramlarını, sorularını ve uygulamalarını araştırırlar. Yani çağdaş sanat, şimdiyi anlamayı amaçlar. Çağdaş sanat müzeleri, çağdaş sanat galerisi ya da çağdaş sanat alanı ayrımını yapmak kolay olmuyor. Bu yazımızda daha çok çağdaş sanat müzesi diyebileceğimiz sanat merkezlerini bir araya getirdik. 

Unutmayın, her sanat eseri bir zamanlar çağdaştı. Hadi gelin, sizin için listelediğimiz çağdaş sanat müzelerini yakından inceleyelim!

Çağdaş Sanat Müzeleri

Borusan Contemporary, Sarıyer | İstanbul Konum

Borusan Contemporary

Çağdaş Sanat denince aklımıza ilk gelen yerlerden biri: Borusan Contemporary! Borusan Holding Yönetim Merkezi olarak da bildiğimiz, yapımına 1910 yılında başlanan Yusuf Ziya Paşa Köşkü 100. yaşında ‘’Borusan Contemporary’’ adıyla Türkiye’nin, çağdaş sanat alanındaki ilk ofis müzesi unvanını taşıyor. Hafta içi ofis yaşamına devam edilen köşkte hafta sonları birbirinden farklı ve yenilikçi sergiler sanatseverlerle buluşuyor. Müthiş Boğaz manzarasıyla yüreklerimizi hoplatan bina; sergi mekanları, ArtStore, ofisler ve teraslar da dahil olarak hafta sonları 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad.Perili Köşk No:5 34470 Rumelihisarı, Sarıyer/İstanbul

Website | Instagram

Arter, Dolapdere İstanbul Konum

Arter

2010-2018 yılları arasında sanatseverleri İstiklal Caddesi’ndeki binasında ağırlayan çağdaş sanat mekanı Arter, 2019 Eylül ayı itibariyle Dolapdere’deki yeni yerine taşındı ve kapılarını yedi farklı sergi ile açtı. İngiliz Mimarlık Ofisi Grimshaw Architects imzası taşıyan ve ‘’sanat için alan’’ sloganıyla yola çıkan Arter, bünyesinde sergilerin yanı sıra farklı disiplinleri de bir araya getirerek çağdaş sanatı geniş kitlelerle buluşturuyor. Performans sanatları, öğrenme ve etkinlik alanları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, yurt içinden ve yurt dışından sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme-içme alanlarıyla 18.000 metrekare kapalı alana sahip Arter’i yeni yerinde pazartesi günleri hariç her gün 19.00, perşembe günleri 20.00 ve her ayın ilk cumartesi günü ‘’Uzun Cumartesi’’ kapsamında gece yarısına kadar ziyaret edebilirsiniz.

Arter Adres: Irmak Caddesi No: 13 Dolapdere, Beyoğlu/İstanbul

Website | Instagram

İlginizi çekebilir: Arter Dolapdere

İstanbul Modern, Beyoğlu İstanbul Konum

İstanbul Modern

İstanbul Modern, ‘’toplumla iç içe, yaşayan bir müze’’ hedefiyle 2004 yılında Tophane’deki 8 bin metrekarelik binada bir çağdaş sanat müzesi olarak kuruldu. 14 yıl boyunca buradaki yaşamını sürdüren çağdaş sanat mekanı, Mayıs 2018’de üç yıl boyunca geçici mekanı olacak olan Beyoğlu’ndaki yerine taşındı. İstanbul’un ve ülkemizin modern kimliğinin simgelerinden biri haline gelen Modern’de, süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphanesi, sinema salonu, kafeterya ve mağazasıyla da kitlelere kültürel faaliyetler için alan sağlıyor. Karaköy’deki eski yerinde yeniden kapılarını açacak olan İstanbul Modern’in yeni binası; Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín gibi uluslararası pek çok müze ve sanat kurumunu tasarlayan, Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano imzasını taşıyor. İstanbul Modern’in yeni binası, sergi salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, etkinlik alanları, kafe ve restoranıyla sanatseverleri yakın bir zamanda ağırlamaya hazırlanıyor.

İstanbul Modern Adres: Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Tophane İskele Caddesi, No:1/1 Beyoğlu-İstanbul

Website | Instagram

Meşher, Beyoğlu İstanbul Konum

Meşher

Meşher’in 2019’dan bu yana konumlandığı karakteristik binadan ilk olarak 1905 tarihli Charles E. Goad haritasında Friedmann Apartmanı ismiyle, daha sonra 1932 tarihli J. Pervititch haritasında Meymaret Han ismiyle bahsedilir. Suat Nirven’in 1950 tarihli haritasında belirtildiği üzere yapının ismi, Cumhuriyet döneminde “Meymenet Han” olarak değiştirilmiş olup 2007-2009 yılları arasında restore edilen yapı, 2018 yılı sonuna dek VKV’nin çağdaş sanat alanı Arter’e ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un tarihi ve kültürel merkezi İstiklal Caddesi’nde konumlanma ayrıcalığına sahip olan ve adını Osmanlı Türkçesi’nde “sergi mekânı” anlamına gelen kelimeden alan Meşher, pazartesi günleri hariç her gün 19.00’a kadar seramikten avangarda, fotoğrafçılıktan tasarıma çok çeşitli konularda ve farklı disiplinlerle çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Meşher Adres: İstiklal Caddesi No:211 Beyoğlu/İstanbul

Website | Instagram

Elgiz Müzesi, Maslak | İstanbul Konum

Elgiz Müzesi

2001 yılında koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulan Elgiz Müzesi, kurulumundan bu yana bünyesinde süreli ve sürekli sergiler barındırıyor. Bunun yanı sıra güncelliği ve dinamizmi canlı tutmak için sergiler, eğitimler ve sosyal programlara da yer veren müzeyi pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 17.00’a kadar, cumartesi günleri de 16.00’a kadar ziyaret edilebiliyor. Maslak plazaları arasındaki bu çağdaş sanat müzesini görmek için vakit kaybetmeyin deriz!

Elgiz Müzesi Adres: Maslak Mahallesi, Maslak Meydan Sk. Beybi Giz Plaza, Sarıyer/ İstanbul

Website | Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’da Keşfetmeniz Gereken Müzeler

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan | İstanbul Konum

SSM

1927 yılında İtalyan mimar Edouard De Nari‘ye yaptırılan köşkün ilk sahipleri Mısır Hıdiv ailesidir. Uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılan villa, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir. Hacı Ömer Sabancı tarafından 1950 yılında satın alınan köşk, aynı yıl bahçesine yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas‘ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlanmıştır. 1966’dan itibaren köşkte yaşayan Sakıp Sabancı, 1998 yılında zengin hat ve resim koleksiyonuyla birlikte köşkü içindeki eşyalarla müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi‘ne tahsis etmiştir. Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan müzenin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur. SSM pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 18.00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

SSM Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul

Website | Instagram

Pera Müzesi, Beyoğlu | İstanbul Konum

Pera Müzesi

Kapılarını 2005 yılında açan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla hayata geçirdiği geniş kapsamlı bir kültür girişiminin ilk adımı. 1893 yılında mimar Achille Manoussos’un İstanbul’un gözde semti Tepebaşı’nda inşa ettiği yapı, Mimar M. Sinan Genim tarafından tümüyle elden geçirilerek çağdaş donanımlı bir müzeye dönüştürülmüştür. Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Pera Müzesi, kentin bu çok canlı bölgesinde kapsamlı ve çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Pera Müzesi pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 19.00’a, cuma günleri de 22.00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

Pera Müzesi Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Website | Instagram

İstanbul’daki çağdaş sanat müzeleri haricinde İstanbul’a çok yakın olan ve mutlaka görmeniz gereken iki sanat müzemiz daha var! Hızlı trenle ya da otobüsle kısa bir sürede ulaşabileceğiniz şehirlerde çağdaş sanat yolculuğu yapmak ufkunuzu açabilir.

Odunpazarı Modern Müze, Odunpazarı Eskişehir Konum

OMM

Türkiye’den ve dünyadan modern ve çağdaş eserlerin bir arada bulunduğu sanat alanı OMM, Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evleri arasında ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanıp 2019 Eylül ayında ziyarete açıldı. Modern sanatın farklı dallarından eserler barındıran alan kültürel, sosyal ve sanatsal hayatın gelişimini de destekliyor. Odunpazarı Modern Müze pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 18.00’a, çarşamba günleri de 20.00’ye kadar ziyaret edilebiliyor.

OMM Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No: 37, Odunpazarı/Eskişehir

Website | Instagram

İlginizi çekebilir: Odunpazarı Modern Müze’nin Mimarı: Kengo Kuma

Cer Modern, Altındağ | Ankara Konum

Cer Modern

1 Nisan 2010’da Ankara’nın ilk modern sanatlar merkezi olarak açılan Cer Modern aynı zamanda ortak bir uygulama alanı. Kuruluş amacı, Ankaralıların sanat ile ilişkisini daha da güçlendirmek olan çağdaş sanat alanı Cer Modern, eski vagon tamirhaneleri ve cer atölyelerinin restorasyonu ile hayata geçmiş. Sizde Ankara’daki bu sanat alanını, pazartesi günleri hariç her gün, saat 10.00 ile 20.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Cer Modern Adres: Anafartalar, Altınsoy Cd. No:3, Sıhhıye Altındağ/Ankara

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Cer Modern