Sürekli üretimin ve sürekli tüketimin olduğu çağdaş sanat dünyasında tüm olanı biteni, dünyadaki tüm çağdaş sanat başkentlerindeki en güncel gelişmeleri, tüm galeri ve müzelerdeki güncel sergileri takip etmek imkansız. Her eserin kime ait olduğunu bilmek ya da istediğiniz her eseri hemen yerinde görmek de… Hele ki bir koleksiyoner olma sevdanız varsa, işiniz çok daha zor. İşte tüm bu zorluklara rağmen, teknoloji ve dijital çağın faydaları sayesinde çağdaş sanat platformları ve uygulamaları, çağdaş sanat gündemini ve piyasasını takip etmeniz için yardımcı oluyor.

Fotoğraf: Artsy | “The Art Market, Explained”

Aşağıdaki çağdaş sanat platformları ve uygulamaları, düzenli ziyaret etmeniz ya da abone olmanız halinde sizi daima güncel tutacak, bir bilgiye ihtiyacınız olduğunda hızlıca ulaşmanızı sağlayacak:

Artsy

Çağdaş sanat platformları arasında en çok takip edilen ve bilineni, kuşkusuz Artsy. Hangi derecede ilgili olursanız olun, ister bir sanatsever, ister bir koleksiyoner, ister bir sanatçı; Artsy size bilgi sağlamakla kalmıyor, en yeni teknolojileri ve dijital dünyayı yakından takip ederek bunu çağa en uygun şekilde yapıyor. Artsy‘nin veritabanında 1 milyondan fazla eser ve 100 binden fazla sanatçı kayıtlı. Dünyanın önde gelen kurum, müze ve galerileriyle yaptıkları işbirlikleri ya da fuar ve etkinlikleri anlık olarak takip ederek yaptıkları paylaşımlar sayesinde, ister websitesi üzerinden ister sosyal medyadan ister kendi uygulamasını kullanarak en güncel haberlere ve etkinlik izlenimlerine ulaşabiliyorsunuz. Takip ettiğiniz sanatçılardan ve galerilerden en güncel haberler de size düzenli bildirimlerle gönderiliyor.

Fotoğraf: artsy.com

Seçtiğiniz eserlerle kendi sanal koleksiyonunuzu oluşturma imkanı bir yana, Artsy’de fiyatları 100 ile 1 milyon dolar arasında değişen 600 binden fazla eser doğrudan satışta. Yani sanal bir koleksiyoner ya da gerçek bir koleksiyoner olmak size kalmış. Artsy’nin en yaratıcı ve inovatif özelliklerinden biri The Art Genome Project olarak adlandırdıkları sınıflandırma algoritması. Veritabanlarında kayıtlı her eseri, sanatçıyı, tasarım objesi ve mimari eseri, sanatsal akımlara, konularına, temalarına ve teknik özelliklerine göre belirleyici olan 1000 karakteristikle sınıflandırarak resmen gen haritalarını çıkarmışlar. Bu da platformda gezinirken size önerilen eserlerin nokta atışlarıyla yeni ufuklar açıyor olmasını sağlıyor. Artsy’nin geçtiğimiz aylarda duyurduğu bir diğer özelliği de yine inovasyon kokuyor: Arttırılmış gerçeklikle, satın almayı düşündüğünüz ya da sadece hayalini kurduğunuz herhangi bir eseri herhangi bir duvara asmanız mümkün. Bunun için gerekli olan tek şey akıllı telefonunuz.

Websitesi | Instagram

ArtReport

ArtReport

Çağdaş sanat platformları arasında en “genci” muhtemelen ArtReport. Bu platform, kendini Millennial‘lara cazip göstermek ve onların bilgi tüketim alışkanlıklarına uyum sağlamak için elinden geleni yapmış. Video içerikleri ve liste formatındaki yazılarıyla öne çıkan ArtReport, çağdaş sanat dünyasındaki yeni alışkanlıklar ve eğilimlere özellikle yer veren, bunları en kolay tüketilebilir şekillerde okuyucu/izleyici/takipçilerinin önüne koyan, kısacası çağa ayak uydurmuş bir platform. Aribnb’den kiralayabileceğiniz galerileri mi merak ediyorsunuz ya da profesyonel bir galeri yöneticisi olmak için gereken kariyer adımlarını liste halinde önünüze konmasını, düşük bütçelerle koleksiyoner olmanın püf noktalarını öğrenmek mi istiyorsunuz, adresiniz ArtReport olmalı.

Websitesi | Instagram

ArtDaily

artdaily

Sloganındaki iddia doğru; yayın hayatına 1996′da başlayan ArtDaily, gerçekten de internetin ilk sanat gazetesi. Her gün sanat dünyasından, dünya müzelerinden, galeri, müzayede ve fuarlardan yepyeni haberlere yer veren, güncel sergi eleştirileri ve sanatçı portreleri yayınlayan ve geleneksel bir gazete mantığıyla bunu her gün yeni bir sayı olarak düzenleyerek e-posta adresinize yollayan platform, websitesi üzerinde de tüm bunların kapsamlı bir arşivini tutuyor. Hızla tüketilen yazı ve listelerdense daha geleneksel kaynakların peşindeyseniz, her gün sadece sanat dünyasına özel bir gazete okumak e-posta kutunuzda dursun, başlıklara göz atıp ilgilendiğiniz haberleri okuyun, en güncel haberleri günü gününe öğrenin istiyorsanız ArtDaily‘e e-posta adresinizi bırakmanız yeterli.

Websitesi | Facebook

Google Arts & Culture

youtube play youtube play

21. yüzyılda yaşadığımız için kendimizi çok şanslı hissettiren platformlardan biri eski adı Google Art Project olan Google Arts & Culture. Platformun en önemli özelliği, dünyadaki yüzlerce müzenin koleksiyonuna, onlarca şehirdeki kamusal sanat eserine ve turistik atraksiyona online olarak ulaşmanızı sağlaması. 1 Şubat 2011’de, Google’ın 17 müzeyle yaptığı işbirliğini duyurarak hayata geçirdiği projenin bugün 40 ülkeden 151 müze ve kurumla işbirliği bulunuyor. Bunlar arasında New York’taki MoMA ve Metropolitan, Londra’daki National Gallery ve Tate Britain, Floransa’daki Uffizi, St. Petersburg’daki Hermitage ve Amsterdam’daki Rijksmuseum gibi dünyanın en büyük müzeleri de bulunuyor. Tüm bunlar, bilgisayar, tablet ya da telefonunuzu kullanarak, yüz binlerce eseri yüksek çözünürlüklü ve en ufak detayına kadar inceleyebileceğiniz, dünyanın dört bir yanındaki müzelerin koridorlarında gezinebileceğiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda tüm bu koleksiyonlardan seçtiğiniz eserlerle kendi koleksiyonunuzu oluşturabiliyor, kendi serginizin küratörü olabiliyor ya da profesyoneller tarafından hazırlanmış dijital sergileri gezebiliyorsunuz. Google Arts & Culture‘ın İstanbul’da işbirliği yaptığı 8 kurum ise şöyle: Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Masumiyet Müzesi, İstanbul Modern, SALT, İstanbul Bienali, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Rezan Has Müzesi.

Websitesi | Instagram

Magnus

youtube play youtube play

Sloganı ‘Sanat için Shazam‘ olan Magnus, bu tanımlamadan da anlayabileceğiniz gibi, gördüğünüz herhangi bir sanat eserinin fotoğrafını çektiğiniz anda sanatçı, başlık ve fiyat bilgisine ulaşmanızı sağlayan bir araç. Genellikle müze ve galerilerde eserin künye bilgileri hemen yanı başında yer alıyor olsa da, farklı bir ortamda bir esere rastladığınızda ya da basılı ya da dijital bir ortamda eserin fotoğrafını gördüğünüzde onun hangi sanatçıya ait olduğunu öğrenmek ya da doğrulamak Magnus’un görevi yani. Eğer bir koleksiyonerseniz ya da eser fiyatlarını ve sanat piyasasını takip ediyorsanız, Magnus’un bir diğer özelliği eserlerin müzayede ve galerilerdeki geçmiş ve güncel fiyatlarına dair bilgileri veritabanında tutması. Uygulama bunlarla kalmıyor, sanatçılara dair kapsamlı bilgi veriyor, hangi eserlerinin hangi sergilerde yer aldığını, yeni sergisinin ne zaman nerede olduğunu öğrenmenizi ya da herhangi bir anda etrafınızda hangi sergi, galeri ve müzelerin olduğunu bulmanızı sağlıyor.

AppStore | Instagram

İlginizi çekebilir: Çağdaş Sanat Takipçilerinin İstanbul’da Görmeleri Gereken 10 Galeri ve İstanbul’da Bu Ara Görmeniz Gereken Sergiler