Çin asıllı yönetmen Chloé Zhao, Nomadland filmi ve kazandığı Oscar ödülüyle gündemde… 2020 sinemasının en beğenilen filmlerinden biri olan Nomadland ile ödül sezonunu silip süpüren, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört dalda Oscar adaylığı elde ederek hem Asya kökenli sinemacılar hem de kadın sinemacılar için ilkleri başaran, son yılların en dikkat çekici yönetmenlerinden biri olan Zhao ve filmlerini, gelin yakından tanıyalım.

Chloé Zhao Kimdir?

chloé zhao
Chloé Zhao

Amerikan bağımsız sinemasını yakından takip edenlerin ilk iki filmiyle aşina olduğu Chloé Zhao, 2020’de Nomadland filmi sayesinde her yönetmenin hayali olan bir yükseliş yaşadı. 1980’lerin başında, Çin’in başkenti Pekin’de dünyaya gelen ve sinema eğitimi için Los Angeles’a taşındığından beri ABD’de üretim yapan yönetmen, kurmaca ile belgeseli harmanlayan, büyüleyici ve yalın sinema diliyle dikkat çekiyor. İlk iki uzun metrajlı filmini Güney Dakota’daki, Amerikan yerlilerinin yaşadığı özerk bölge Pine Ridge Reservation’ae çekerek bir anlamda ABD sınırları içindeki bu farklı dünyayı, dışarıdan bir gözlemci olarak mercek altına aldı. Nomadland ile ise yine büyük şehirlerin ve ekonomik çarkların ötesindeki bir yaşam stiline, göçebelerin Batı ABD yollarındaki yaşamına ve yol hikayelerine odaklandı.

chloé zhao
Frances McDormand ve Chloé Zhao

Wong Kar-Wai, Spike Lee, Werner Herzog ve Terrence Malick gibi yönetmenlerin sinemasından ilham aldığını söyleyen Zhao, özellikle geldiği coğrafyayı kariyeri boyunca hem Asya’da hem de Amerika’da çektiği tüm filmlerine yansıtmasıyla Ang Lee’nin kendisi için özel bir yeri olduğunu söylüyor. 2013’te verdiği bir röportajda, ilk filmi Songs My Brothers Taught Me‘deki kapalı ortamın ona ülkesi Çin’i hatırlattığını ve gençliğinde ülkesinde yalanlarla büyüdüğünü söylediği için ise, Zhao’nun filmlerine ülkesi Çin’de kısıtlamalar ve sansür getirilmesi söz konusu – buna başarıdan başarıya koşan filmi Nomadland de dahil.

93. Akademi Ödülleri ‘nde, Nomadland altı, Zhao’nun kendisi ise yapımcı, yönetmen, senarist ve kurgucu olarak dört dalda Oscar adayları arasında yer aldı. Zhao, En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilen ilk Asyalı kadın olurken, aynı yıl dört adaylık elde eden ilk kadın ünvanını da kazandı. 93. Akademi Ödülleri töreninde, En İyi Yönetmen Oscar ödülüne uzanan ikinci kadın oldu. Zhao‘nun popüler sinemaya ilk adımı olan, MARVEL Sinema Evreni‘nin heyecan verici projesi Eternals‘ın, Kasım 2021’de gösterime girmesi bekleniyor.

Chloé Zhao Filmleri

Nomadland | 2020

Ekonomik krizde her şeyini kaybettikten sonra bir modern çağ göçebesine dönüşerek ABD’nin batı eyaletleri arasında, yollarda yaşamaya başlayan orta yaşlı bir kadın olan Fern’ün hikayesini anlatan NomadlandFrances McDormand‘ın performansıyla büyülüyor. Fern ve yollarda tanıştığı insanlar aracılığıyla Amerikan kapitalizminin sonuçlarına dair gerçek hikayelere dokunan Nomadland’de, tıpkı yönetmenin önceki filmlerinde olduğu gibi (Frances McDormand ve David Strathairn dışında) amatör oyuncular kendi hayatlarını canlandırarak kamera karşısına geçiyor ve film, belgesel ve kurmaca arasında bir yerde duruyor. Hem Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ın hem de Toronto Film Festivali’nde büyük ödül İzleyici Ödülü’nün sahibi olarak alarak güz festivallerinde daha önce benzeri görülmemiş bir başarı yakalayan Nomadland, 2020-2021 ödül sezonu boyunca hanesine ödüller eklemeye devam etti ve finali En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle yaptı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

The Rider | 2017

Songs My Brothers Taught Me gibi, Pine Ridge Reservation’da geçen The Rider, adını bir rodeo binicisi olan Brady’den alıyor. Brady, bir rodeo kazası sonucu beyin sarsıntısı geçirince, kazanın ardından gelen fiziksel sorunlara katlanmak ve durumunun kötüye gitmemesi için tüm hayatını adadığı rodeodan vazgeçmek zorunda kalıyor. Tek uğraşı elinden alındığında ne yapacağını bilemeyen ve bir var oluş krizine giren Brady’nin yaşamı, filmde tüm gerçekliğiyle karşımıza çıkıyor. Gotham Ödülleri ve Bağımsız Ruh Ödülleri gibi önemli bağımsız sinema ödüllerinde birçok adaylık elde eden film, Chloé Zhao adını bağımsız sinema çevrelerine ezberleten film olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Songs My Brothers Taught Me | 2015

ABD’nin South Dakota eyaletinde, Amerikan yerlilerine ayrılmış özerk bölge Pine Ridge Reservation’da geçen Songs My Brothers Taught Me, kapalı bir toplumda büyüme sancıları çeken, bir yandan da ailelerini ekonomik olarak ayakta tutmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. 9 ayrı kadından 25 çocuğu olan bir babanın çocuklarından sadece biri olan John, hapiste olan abisi Jashaun’un tavsiyesiyle bu toplumu terk ederek ABD’nin farklı bir köşesinde yeni bir hayat kurmayı düşlüyor. Amatör oyuncuları, minimal ve stilize yönetimi ve doğanın tüm güzelliklerini ortaya döken görüntüleriyle Songs My Brothers Taught Me, oldukça başarılı bir ilk film.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10