Yapımcılığını da üstlendiği Nomadland sayesinde üçüncü ve dördüncü Oscar ödüllerini kazanan Frances McDormand, 80’lerden bu yana rol aldığı bağımsız yapımlardaki unutulmaz performanslarıyla, film setlerinde ve film endüstrisinde eşitliği savunduğu aktivist kimliğiyle ve sade, güleryüzlü, esprili kişiliğiyle Hollywood’un en iyi kadın oyuncularından biri…

1957’de ABD’nin Illinois eyaletinde dünyaya gelen Frances McDormand, kariyerine bir tiyatro oyuncusu olarak başlamış ve tiyatroyla devam etmek istemiş olmasına rağmen, 1984 yılında evlendiği Joel Coen‘in teklifiyle ilk sinema rolünü, Coen Kardeşler’in ilk filmi olan Blood Simple‘da almış. O günden sonra sinemadan hiç kopmayan, aksine 80’lerden günümüze gittikçe bu bağı daha da sıkılaştıran oyuncu, başta Coen Kardeşler ve Wes Anderson olmak üzere Amerikan bağımsız sinemasının birçok önemli yönetmeniyle işbirlikleri yaptı. İlk Oscar ödülünü 1996’da yine bir Coen Kardeşler filmi olan Fargo ile kazanan McDormand, 2017’de Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ile ikinci Oscar ödülünü kazandığında salondaki tüm kadınları ayağa kaldıran ve sinema sektöründeki cinsiyet ve fırsat eşitliğine dikkat çeken konuşmasıyla tarihe geçti. Üstelik hemen iki yıl sonrasında, bir kadın yönetmenin, Chloé Zhao‘nun filmiyle hem yapımcı hem de oyuncu olarak iki Oscar ödülü daha kazandı. Oyunculuk yeteneği, sade yaşamı, aktivizmi ve kocaman gülümsemesiyle Frances McDormand, bugün Meryl Streep ile birlikte yaşayan en büyük kadın oyunculardan biri…

youtube play youtube play

McDormand, Nomadland’in ardından 2021’de iki projeyle karşımıza çıkmaya devam edecek. Oyuncu, Wes Anderson imzalı, bir Fransız şehrindeki Amerikan gazetesinde geçen The French Dispatch filminin kalabalık oyuncu kadrosunda yer almanın yanı sıra, Joel Coen‘in bu kez tek başına yönetmen koltuğunda oturduğu, Shakespeare uyarlaması The Tragedy of Macbeth‘te başrolleri Denzel Washington ile paylaşıyor.

Frances McDormand Filmleri

Nomadland (2020, Chloé Zhao)

Pandemi gölgesinde geçen 2020-2021 sinema sezonunu neredeyse tek başına sırtlayarak tüm sahne ışıklarını bağımsız sinemanın üzerine çevirten Nomadland, ekonomik krizde her şeyini kaybettikten sonra bir modern çağ göçebesine dönüşen Fern’ün hikayesini anlatıyor. ABD’nin batı eyaletleri arasında, yollarda geçen film, Frances McDormand‘ın performansı ve Chloé Zhao‘nun kurmaca ile belgeselin sınırlarını belirsizleştiren yönetmenlik stiliyle öne çıkıyor. Fern ve yollarda tanıştığı, karşılaştığı insanlar, Amerikan kapitalizminin sonuçlarına dair gerçek hikayelere dokunuyor. Son yılların en şiirsel, en büyüleyici yol filmini mutlaka izleyin!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017, Martin McDonagh)

Irkçı ve kaba polis karakterinin bağışlanarak kutsandığı, politik doğruluktan bilinçli olarak uzak senaryosu nedeniyle uzun süre tartışılan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 2017’nin en iyi filmlerinden biri olmanın yanında Frances McDormand‘ın da en iyi performanslarından birini barındırıyor. Tecavüz edilip yakılarak öldürülen kızının cinayetinin bir türlü aydınlatılamamasına isyan eden bir annenin kasabanın şerifine ve halkına savaş açışını anlatan filmde McDormand’ın yanı sıra Sam Rockwell ve Woody Harrelson da güçlü performanslar sergiliyor. Dünya ve ABD gündeminden beslenen bu sürükleyici hikâyeyi kaçırmamalısınız!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #153

Hail, Caesar! (2016, Coen Kardeşler)

İzleyenleri Hollywood’un altın çağına, 1950’lerin büyük prodüksiyon şirketlerinin devasa setlerine ve büyük bütçeli yapımların, yıldız oyuncuların dünyasına sürükleyen Hail, Caesar!, dönemin ışıltılı dünyasını Coen Kardeşler‘e özgü bir mizah anlayışıyla harmanlıyor. Komedi dersi veren diyaloglar, klasik Hollywood filmlerine referanslar, görkemli bir prodüksiyon tasarımı ve hatta müzikal sekanslarla dolu filmde George Clooney‘den Ralph Fiennes‘a, Scarlett Johansson‘dan Tilda Swinton‘a, Frances McDormand‘dan Channing Tatum‘a birçok yıldız rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Olive Kitteridge (2014, Lisa Cholodenko)

Bir film olmasa da, HBO’nun en iyileri arasında yer alan, Frances McDormand‘ın devleştiği, dört bölümlük mini-dizi Olive Kitteridge‘ı listeye eklememek olmazdı. Bir matematik öğretmeni olan Olive Kitteridge’in 25 yıllık evliliği boyunca eşiyle, oğluyla ve New England’da yaşadıkları kasabanın halkıyla olan ilişkilerini konu alan ve evliliğe, aşka, hayata, ölüme, yaşlılığa, gençliğe, depresyona, kuşak farklarına ve aileye dair birçok noktaya dokunan dizi, Elizabeth Strout‘un on üç kısa hikayeden oluşan kitabından uyarlanmış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Moonrise Kingdom (2012, Wes Anderson)

New England’daki küçük bir adada geçen bu Wes Anderson filmi, yazını geçirmek üzere bulunduğu izci kampından kaçan Sam ve onun planına uyarak evden kaçan Suzy’nin birlikte çıktığı çocukça ama maceralı yolculuğu konu alıyor. Doğanın içinde, büyüklerden kaçarak kendilerini çocukluk aşkının güzel hislerine bırakan bu iki çocuğun saf aşkını anlatan film, sizi çocukluğunuzdaki günlere ve ilk aşkınızla yaşadığınız anılarınıza götürecek. Moonrise Kingdom, yetenekli genç oyuncularının yanı sıra Frances McDormand‘dan Bruce Willis‘e, Edward Norton‘dan Tilda Swinton‘a birçok ünlü ismi bir araya getiren güçlü kadroya sahip.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Burn After Reading (2008, Coen Kardeşler)

Birbirinden ünlü oyuncuları hiç görmediğiniz hallerde görmenizi sağlayan hikayesi ve karakterleriyle dikkat çeken bu filmde Coen Kardeşler dahil herkes, adeta kendisiyle dalga geçiyor! CIA sırlarının kayıtlı olduğu bir diski spor salonunda unutan bir ajan, bu diski satmaya çalışan spor eğitmenleri ve onların peşine düşen diğer ajanlar… Oldukça eğlenceli ve bir hayli absürt bu filmde George Clooney, Frances McDormand, John Malkovich, Tilda Swinton ve Brad Pitt başrollerde yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

North Country (2005, Niki Caro)

1984 yılında açılan ve kazanılan gerçek bir davanın yarı-kurgusal hikayesini anlatan North Country, ABD’nin ilk cinsel taciz davasını merkezine alıyor. Eveleth Mines şirketinde çalışan bir kadın madenci olan Josey Aimes karakteri, aslında gerçek davacı Lois Jenson’a dayanıyor. Ailesi ve işini bir arada idare etmeye çabalarken engeller karşısında durmaya çabalayan Josey’i Charlize Theron canlandırırken, filmde ona Frances McDormand, Sissy Spacek, Richard Jenkins, Jeremy Renner, Sean Bean ve Woody Harrelson gibi yıldızlar eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Laurel Canyon (2002, Lisa Cholodenko)

Birçok müzisyen, oyuncu ve bohem yaşam süren kişiyi bir araya getiren Laurel Canyon’a dair bu film, evini adeta bir stüdyoya çevirmiş plak yapımcısı Jane ve müzik grubuyla single’ları için çalışan gitarist sevgilisinin yaşamının Jane’in oğlunun gelişiyle nasıl değiştiğini anlatıyor. Frances McDormand, Christian Bale ve Kate Beckinsale gibi oyuncuları buluşturan bağımsız film, McDormand‘ın daha sonra Olive Kitteridge adlı mini-dizide birlikte çalışacağı Lisa Cholodenko‘nun imzasını taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Almost Famous (2000, Cameron Crowe)

Almost Famous, 2000’lerin en iyi gençlik filmlerinden ve en iyi müzik filmlerinden biri. 1970’lerin başında, 15 yaşındaki müzik meraklısı bir lise öğrencisi olan William, Rolling Stone dergisinde yazmaya başlıyor ve üstelik gerçek yaşını gizlediği için Stillwater adlı rock grubuna turnelerinde eşlik etmek ve turnenin ardından onlarla ilgili bir yazı hazırlamakla görevlendiriliyor! Yönetmen Cameron Crowe’un gençliğinden oldukça esinlendiği filmde Billy Crudup, Frances McDormand ve Kate Hudson, hafızalara kazınacak performanslar sergiliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Fargo (1996, Joel Coen)

Başarılı, sert ve hamile bir polis memuru olan Marge Gunderson ve iki sakar, beceriksiz kötü adamın hikayesini anlatan Fargo’nun başından sonuna her şey ters gitmeye devam ediyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor – tıpkı birçok Coen Kardeşler filminde olduğu gibi… Yıllar sonra bir antoloji dizi için ilham kaynağı olacak bu 90’lar klasiği, başrol oyuncusu Frances McDormand‘a ve senaristleri Coen Kardeşler‘e ilk Oscar ödüllerini kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top250: #176