Yaz bitiyor, bütün güzellikleriyle yeni bir mevsim, sonbahar kapıda. Çok yakında serin ve biraz kuru, hafif esintili havalara merhaba diyeceğiz. Bugün, tam da bu mevsim geçişiyle birlikte, geri plana atılması muhtemel bir konudan bahsedeceğiz: cildi nemlendirme. Eğer siz de özellikle yaz aylarından sonra nemlendirme rutinlerinizi aksatmaya başlayanlardan biriyseniz, bu yazıda nemlendirmenin onarıcı gücünü yeniden keşfedeceksiniz.

Belki şaşıracaksınız ama, sandığımızın aksine cildin nemlenmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden biri içinde bulunduğumuz aylar. Neden derseniz, yaz boyunca güneş ışınlarına maruz kalarak bronzlaşan ve yıpranan cilt, sonbaharla birlikte bir yenilenme, arınma sürecine giriyor. Bunu gerçekleştirebilmek içinse, düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Sonbahar ayları aynı zamanda havaların soğuduğu ve dolayısıyla cildin kurumaya başladığı aylar. Cildiniz kuruyunca ne mi oluyor? Sağlıklı işlevlerinde azalma görülüyor: Deri hücreleriniz hassaslaşıyor, yağ tabakanız inceliyor, esnekliği azalıyor. Bu da birtakım çatlama, leke gibi cilt problemlerine kapı aralanması demek. Bir başka deyişle, nem açısından doymamış bir cilt, çevresel faktörlere karşı daha savunmasız oluyor.

Nemli cilt, yumuşak ve pürüzsüz bir dokuyu da beraberinde getiriyor. Kuru ve sert deri hücrelerinin yumuşamasıyla cilt sağlıkla ışıldamaya başlıyor, taze ve canlı bir görünüm sağlıyor. Bunda hem nemlendiricilerin içerisinde yer alan humerktan ve emolyenlerin hem de nemlendiricilerin cildi rahatlatma özelliğinin etkisi büyük. Nemlendiriciler aynı zamanda, toksinlerin vücuda girişini engelleyen cilt bariyerini de kuvvetlendiriyor. Cildin savunmasını güçlendiriyor, böylece cildiniz dış etkilere karşı daha hazırlıklı olabiliyor.

Nemlendirici
Nemlendirici | Fotoğraf: Pexels / Karolina Grabowska

Nemlendiricilerin aynı zamanda cildin üst katmanlarındaki doğal nemlendirme faktörlerini (NMF) harekete geçirdiğini biliyor muydunuz? Daha sayamayacağımız kadar çok faydaya sahip nemlendirme rutinlerinizi aksatmamanız işte bu sebeplerden dolayı çok önemli. Henüz oluşturmadıysanız bile geç değil, cilt uzmanınıza danışarak kendi cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi kullanmaya başlayabilir, cildinize düzenli uygulayarak nemlendiricilerin onarıcı gücünü hissedebilirsiniz. Kullandığınız diğer bakım ürünlerinin de, nemlendirici etkileri olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin biz, ağda rutinleriniz için tercih edebileceğiniz, en kısa tüylerde bile uzun süren pürüzsüzlük sağlayan Veet sir ağda bantlarını çok seviyoruz. Bunda en büyük pay sahibi, şüphesiz Veet sir ağda bantlarının aynı zamanda nemlendirici bir etkiye sahip olan özel formülü. Böylece onu hem ağda bandınız hem de nemlendiriciniz olarak kullanabiliyorsunuz.

Biraz da cildinizi nemlendirmeye yarayan, günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz önerilerden konuşalım. Bunlardan ilki, tahmin edebileceğiniz gibi bol su içmek! Bol su içmenin cildi içeriden nemlendiren gücünü hayatınıza katmak istiyorsanız, günde 2 litre su tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Bu da bizi, su içmenin tamamlayıcı konusuna, doğru beslenmeye getiriyor. Cildinizi su oranı yüksek yiyeceklerle beslenerek de nemlendirmeniz mümkün. Sindirim için çok faydalı bir besin olan salatalık, %90’ı sudan oluşan karpuz, C ve E vitaminleri bakımından zengin avokado, hindistan cevizi yağı, cilt hücrelerindeki su kaybını sınırlayan Omega 3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler (somon, ton balığı, hamsi, ceviz, badem gibi) ve A vitamini bakımından zengin zengin meyve ve sebzeler (kavun, domates, havuç, tatlı patates, ıspanak gibi) bunlardan birkaçı. Ayrıca niasin adlı besin maddesinin cildin nemini korumayı sağladığı ve yumurta, balık, et ve mısır gevreği gibi gıdaların bolca niasin içerdiğini de ekleyelim. Bu hayat tarzına bir de açık havada düzenli egzersiz yapmayı eklediniz mi, cildiniz daha ne ister?

Öyleyse nemlendiricinizi baş ucunuza koyun, etrafını nemlendirme etkisine sahip ürünlerle çevreleyin, bir de bol suyu, doğru besinleri ve sporu hayatınızdan eksik etmeyin!

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri